Meillä 2 ja puolen kuukauden ikäne poitsu. Oliskos vinkkejä miten saada itsekseen nukahtaan, ettei tarttis tissitellä koko yötä.. Mennään aina noin 9 aikaan nukkumaan ja annan tissiä.. POika nukahtaa, koitan siirtää omaan sänkyyn herää ja taas tissiä, nukahtaa herää jne.. voiko olla että pitäisi antaa korviketta, kun itse puristan rintaa sieltä tulee ihan hyvin maitoa? Joskus poika saattaa olla tissillä illalla 9-01.. Aina nukahtaa ja herää mutta ei rauhoitu muuten kuin tissiä antamalla.. Olis mukava saada poitsu omaan sänkyyn itekseen nukahtaan että sais itekki nukkua paremmin. Poika heräilee yöllä tosi useasti, viime yönä tais herätä tunnin tai kahen tunnin välein eikä rauhoitu ku tissille ja tuttia ei ole huolinut ollenkaan.. (poika nukkuu mun vieressä tällä hetkellä)
nukkumisesta ja syömisestä
Äiti vaan
5443
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kuulostaa ihan normaalilta touhulta tuon ikäiseltä!!oma tyttöni oli tuon ikäisenä koko ajan tissillä ja meni tosiaan monta tuntia ennenkuin nukahti kunnolla omaan sänkyyn ja heräili yöllä jopa tunnin välein!se on se tiheän imun kausi ja munkaan tyttö ei syönyt tuttia!älä anna korviketta kun maitosi varmaan riittää!lapsi vaan tarvitsee läheisyyttä ja äidin tissi on paras paikka!se aika menee nopeasti ohi ja pian poika ei roiku enää niin paljon tissillä!itse opetin tyttöni nukahtamaan ilman tissiä 5kk ikäisenä ja siinä meni muistaakseni kolme iltaa kun silittelin sänkyyn ja sen jälkeen on aina tyytyväisenä jäänyt sänkyyn ja nukahtanut itsekseen!tyttöni on nyt 10kk
oma maito pulloon. lapsi joutuu tekemään paljon enemmän töitä, kun imee rintaa ja voi olla ettei hän väsyneenä kunnolla jaksa ja sitten on hetken päästä taas nälkä. meillä ainakin vauva nukkuu paremmin yöllä, kun saa maidon illalla pullosta.
Ensinnäkin teillä on tiheän mun kausi ovella.
Silloin lapsi imee tiheämmin lisätäkseen rinnoista tulevaa maitomäärää.
...lapselle tyypillinen tiheän imun kausi (osuvat klassisesti n. 3 ja 6 viikon ikään sekä 3 ja 6kk ikään)...
...Varsinkin täysimetetyille vauvoille on erittäin normaalia, että he syövät öisin. Äidinmaito on helposti sulavaa ja siksi on luonnollista, että lapsi ei yöaikaankaan pysty nukkumaan 12 tuntia ilman ruokaa. Vanhemmalla jo kiinteitä syövällä lapsella saattaa päivät olla niin touhukkaita, että imetyskerrat jäävät vähiin ja lapsi, joka edelleen nauttii kovasti rinnallakäymisestä, tankkaa sitten äidinmaitoa rauhalliseen yöaikaan, jolloin leikit ja kiinteät eivät vie tilaa ja aikaa imetykseltä.
... Luonto on vielä hoitanut homman niin, että mitä tyhjemmän tuntuinen rinta, sitä rasvaisempaa maitoa sieltä tulee. Siksi juuri iltaisin monet lapset viihtyvät maratoonarimaisesti rinnalla imien sieltä hyvää ja rasvaista äidinmaitoa yötä vasten.
Pätkät kopioitu Kallnemäen imetystukiryhmän sivuilta, lukekaa sieltä lisää.
http://www.hernekeppi.fi/kantsu/tietoa.html
Heippa nimimerkki "Äiti vaan"
Ihanaa että löysin kotalotoverin :) Olen samassa tilanteessa..minulla 6 vkon ikäinen poika ja aivan sama meininki! Ei nuku itekseen ollenkaan..ei yöllä ei päivällä!
Olisi kiva jutella sun kanssa paremmin asiasta..tietenkin jos itse olet kiinnostunut :)
maili on: [email protected] ja sama ososte messengerissä jos sellaista käytät!
terkuin "tissimaakarin äiti" :)
Samaa hommaa meillä..
Poika 2 kk ja viikon päälle, ja meillä tahtojen taistoa nukkuminen/nukuttaminen.
Päiväunia ei juuri tahdo ottaa missään eikä toimi heijaavat rattaat, sitterit, keinut...pelkästään tissille nukahtaa. Ja herää samantien kun yrittää siirtää. Iltaisin sama homma.
Eli rivien välistä voi tulkita ettei nuku ollenkaan omassa sängyssään...mikä oli todellakin alun perin ajatuksena!
Rupeaa väsyttämään, v*****maan ja masentamaan tilanne, kun poika ei nuku päivin/öin, pelkästään torkkuu rinnalla. Pelkään että kohta on täysin tottunut tähän ja ei koskaan tule nukahtamaan omaan sänkyynsä.
On kokeiltu myös pienimuotoista "huudatusta" kuten neuvottu, mutta ei sovi meidän hermoille..menee niin hysteeriseksi touhu!
Apuja kaivataan!!!