Canon AE-1 digitaaliseksi

sysma

Minulla on otsikon mukainen hyvin vähän käytetty kamera, varusteineen. Teleobjektiivi, salama, moottoriperä jne. En haluaisi kuitenkaan luopua siitä vielä, mutta filmien kanssa toimiminen nykyisessä käyttöympäristössä on hankalaa.
Joku kertoi, että se muutettavissa digitaaliseksi joitakin osia vaihtamalla? Pitääkö se paikkansa?

6

2808

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • homma.

      Uusit vain rungon, objektiivit ja muut varusteet eli kaikki menee uusiksi!

    • Takalaanilan tanatologi

      Messuilla on esitelty prototyyppiä kinofilmin tilalle pistettävästä kennosta, mutta ei siitä koskaan mitään tullut. Valitettavasti.
      Ainoat filmisysteemit, jotka sujuvasti vaihtuvat digitaalisiksi on nämä keskikoon kamerat, jotka on alunperin ajateltu vaihtoperällä toimiviksi. Siis Hasselbladit ja Mamiyan tietyt mallit. Visaa saa kyllä vinguttaa niin että korvissa soi.

      Objektiiveja voi toki jollaintapaa käyttää Canonin uusissa EOS-rungoissa, laadusta ja käyttönopeudesta tinkien. Sovite tuolta, vaikkapa
      http://www.tannerhuollot.fi/

    • 123456

      ei onnistu

      • järjestelmäkamerat

        Tuo Canon AE-1 on niin vanha, että sä et voi hyödyntää optiikoita mitenkään nykyisissä Canonin digitaalijärjestelä kameroissa. Nykyiset Canonin järkkärit käyttävät EF-kiinitystä ja tuo kamera käyttää FD-kiinitystapaa. Vaikka nykyisiin kameroihin on saatavilla, että voit käyttää FD-optiikoitasi EF-kamerassa, mutta nuo konventterit huonontavat kuvanlaatua.


      • järjestelmäkamerat kirjoitti:

        Tuo Canon AE-1 on niin vanha, että sä et voi hyödyntää optiikoita mitenkään nykyisissä Canonin digitaalijärjestelä kameroissa. Nykyiset Canonin järkkärit käyttävät EF-kiinitystä ja tuo kamera käyttää FD-kiinitystapaa. Vaikka nykyisiin kameroihin on saatavilla, että voit käyttää FD-optiikoitasi EF-kamerassa, mutta nuo konventterit huonontavat kuvanlaatua.

        Nuo FD-kiinnitteiset opiskat kyllä pystyy muuttamaan EF kiinnitteiseksi, mutta tuon adapterin vaihto on varsin kallis. Se ei kannata kuin kalliille erikois opiskalle. Tietääkseni Tanner huolto tekee niitäkin.


      • ZxZx
        hexi kirjoitti:

        Nuo FD-kiinnitteiset opiskat kyllä pystyy muuttamaan EF kiinnitteiseksi, mutta tuon adapterin vaihto on varsin kallis. Se ei kannata kuin kalliille erikois opiskalle. Tietääkseni Tanner huolto tekee niitäkin.

        Kyllä Canonin FD-objektiivin saa kiinnitettyä Eos-kameran EF-bajonettiin (vai mikä sen nimi oli) sovitteella ilman, että kuvan laatu kärsii. Tarvitset vain sellaisen sovitteen, jossa on linssi ,joka estää kuvan huonontumisen.
        Toisaalta, et voi käyttää mitään automaatti asetuksi tällöin Eos-kamerassasi, eli joudut tarkentamaan kuvan tarkaksi käsin ja säätämään kuvan valotusarvot oikeiksi.
        Onneksi digijärkkäreissä näkee tuleeko kuvasta hyvä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      194
      3278
    2. 95
      1473
    3. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      130
      1158
    4. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      254
      1147
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      86
      985
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      97
      861
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      112
      707
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      56
      705
    9. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      108
      688
    10. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      39
      617
    Aihe