Minulla on otsikon mukainen hyvin vähän käytetty kamera, varusteineen. Teleobjektiivi, salama, moottoriperä jne. En haluaisi kuitenkaan luopua siitä vielä, mutta filmien kanssa toimiminen nykyisessä käyttöympäristössä on hankalaa.
Joku kertoi, että se muutettavissa digitaaliseksi joitakin osia vaihtamalla? Pitääkö se paikkansa?
Canon AE-1 digitaaliseksi
6
2807
Vastaukset
- homma.
Uusit vain rungon, objektiivit ja muut varusteet eli kaikki menee uusiksi!
- Takalaanilan tanatologi
Messuilla on esitelty prototyyppiä kinofilmin tilalle pistettävästä kennosta, mutta ei siitä koskaan mitään tullut. Valitettavasti.
Ainoat filmisysteemit, jotka sujuvasti vaihtuvat digitaalisiksi on nämä keskikoon kamerat, jotka on alunperin ajateltu vaihtoperällä toimiviksi. Siis Hasselbladit ja Mamiyan tietyt mallit. Visaa saa kyllä vinguttaa niin että korvissa soi.
Objektiiveja voi toki jollaintapaa käyttää Canonin uusissa EOS-rungoissa, laadusta ja käyttönopeudesta tinkien. Sovite tuolta, vaikkapa
http://www.tannerhuollot.fi/ - 123456
ei onnistu
- järjestelmäkamerat
Tuo Canon AE-1 on niin vanha, että sä et voi hyödyntää optiikoita mitenkään nykyisissä Canonin digitaalijärjestelä kameroissa. Nykyiset Canonin järkkärit käyttävät EF-kiinitystä ja tuo kamera käyttää FD-kiinitystapaa. Vaikka nykyisiin kameroihin on saatavilla, että voit käyttää FD-optiikoitasi EF-kamerassa, mutta nuo konventterit huonontavat kuvanlaatua.
järjestelmäkamerat kirjoitti:
Tuo Canon AE-1 on niin vanha, että sä et voi hyödyntää optiikoita mitenkään nykyisissä Canonin digitaalijärjestelä kameroissa. Nykyiset Canonin järkkärit käyttävät EF-kiinitystä ja tuo kamera käyttää FD-kiinitystapaa. Vaikka nykyisiin kameroihin on saatavilla, että voit käyttää FD-optiikoitasi EF-kamerassa, mutta nuo konventterit huonontavat kuvanlaatua.
Nuo FD-kiinnitteiset opiskat kyllä pystyy muuttamaan EF kiinnitteiseksi, mutta tuon adapterin vaihto on varsin kallis. Se ei kannata kuin kalliille erikois opiskalle. Tietääkseni Tanner huolto tekee niitäkin.
- ZxZx
hexi kirjoitti:
Nuo FD-kiinnitteiset opiskat kyllä pystyy muuttamaan EF kiinnitteiseksi, mutta tuon adapterin vaihto on varsin kallis. Se ei kannata kuin kalliille erikois opiskalle. Tietääkseni Tanner huolto tekee niitäkin.
Kyllä Canonin FD-objektiivin saa kiinnitettyä Eos-kameran EF-bajonettiin (vai mikä sen nimi oli) sovitteella ilman, että kuvan laatu kärsii. Tarvitset vain sellaisen sovitteen, jossa on linssi ,joka estää kuvan huonontumisen.
Toisaalta, et voi käyttää mitään automaatti asetuksi tällöin Eos-kamerassasi, eli joudut tarkentamaan kuvan tarkaksi käsin ja säätämään kuvan valotusarvot oikeiksi.
Onneksi digijärkkäreissä näkee tuleeko kuvasta hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2001546
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58961Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85902
- 53826
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t264738Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10730Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä338681Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58674Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74666