Tummennettu lasi

Suunnittelen taloa ja näyttäis siltä että talooni tulee isoja ikkunoita lattiasta kattoon joten olisin kiinnostunut tietämään millaiset ovat tummennetut lasit näköesteeksi etteivät jalankulkijan jäisi kovin kauaksi tuijotamaan. Olisin kiinnostunut tietämään hinnoista yms. jos joku sattuu tietämään tai omistamaan sellaiset lasit.
73851
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Siinä on katos sellanen pointti et jos sulla on tarkotus ihan oikeesti panna sinne tummennetut lasit (Antisun) niin satanen neliölle ei riitä alkuunkaan ja näkösuojaus on ihan vaan nimellinen.
Tietysti sinä voit käyttää peililasia tai sitten kalvotusta, joka toimii näkösuojana.
Upeitahan ne on - ei siin mittää, etenkin jos tykkää sairaala-/virastotyylisestä asuintalosta.

Suosittelen nyt kuitenkin kääntymään jonkun näkö-/aurinkosuojaukseen erikoistuneen firman puoleen.
Hankit sinne jotku oikein tyylikkäät kaihtimet.

Sitten taas jos sulla on halu tirkistellä ohikulkijoita niin ettei ne nää sua niin tommonen peilikalvohan on ihan ok!

ONKO?

Äänestä
  • ... lasittajan kanssa.

    Josko sulla tulee ne ikkunat lattiasta kattoon niin nehän pitää olla karkaistua tai laminoitua lasia joten hinta vaan nousee.

    Kyl sinä oot varmaankin aikasta varakas!

    Äänestä

  • kimpassa tuumattiin kirjoitti:

    ... lasittajan kanssa.

    Josko sulla tulee ne ikkunat lattiasta kattoon niin nehän pitää olla karkaistua tai laminoitua lasia joten hinta vaan nousee.

    Kyl sinä oot varmaankin aikasta varakas!

    Ihmettelen asiaa itseki mutta ok-talossa riittää tavallinen 6mm.float vaikka menis lattiaan,eikä lasin takana olevalla pudotuksella ole väliä.Katso Suomen tasolasi yhdistyksen sivuita.Julkiset tilat ovat asia erikseen.

    Äänestä

on väärässä paikassa, jos isot ikkunat ovat ruuhkaisen kadun tasossa ilman verhoja.

Mitä oikein yrität sillä viestittää.
Osta muutama harkko enemmän, niin saat ikkunat korkeammalle, tulee jopa halvemmaksi.

Näköesteenä lasi on aika huono ratkaisu, piirrä siihen ruutupaperillesi lankkuaita.

Äänestä

eli ohuet verhot, niin päivällä ei pahemmin näe ulkoa sisälle, mutta sisältä ulkoa.

Toimii niin kauan, kunnes ulkona on valoisampaa mitä asunnossa.

Sitten voi käyttää sälekaihtimia

Äänestä

Tummennetut ja peililasit toimii vain päivällä. Kun laitat kämppääsi valot, niin läpi näkyy joka tapauksessa. Lisäksi ne pimentävät asuntosi, eli jos et hämärässä tykkää päivälläkin asustella, niin älä laita.

Jos et usko, niin laita kalvot. Ne saat sentään halutessasi poistettua.
Kalvojen hinnat saat jostain teippauksia tekevästä firmasta. Omatoimisesti en lähtisi ikkunakalvojen kanssa harjoittelemaan.

Äänestä

Mielestäni tummennetut lasit talon ikkunoissa, parvekkeen kaiteina tmv. ovat mauttomia. Jos haluat isot ikkunat lattiasta ylöspäin, niin kannattaa hommata sälekaihtimet, jotka saa tarvittaessa näköesteeksi. Toinen vaihtoehto on tehdä pienemmät ikkunat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lasittaja kirjoitti:

Suunnittelen taloa ja näyttäis siltä että talooni tulee isoja ikkunoita lattiasta kattoon joten olisin kiinnostunut tietämään millaiset ovat tummennetut lasit näköesteeksi etteivät jalankulkijan jäisi kovin kauaksi tuijotamaan. Olisin kiinnostunut tietämään hinnoista yms. jos joku sattuu tietämään tai omistamaan sellaiset lasit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu