Kuvat on otettu canon 400D:llä linssejä on sekä sigman että canonin. Laiton jo aikaisemminkin tonne linkin kuvistani mutta laitetaan nyt tähänkin. Palautetta saa antaa sekä risuja että ruusuja. Kuvausta olen aktiivisesti harrastanut noin puolivuotta aikaisemmmin olen kyllä kuvaillut järkkärin kanssa myös mutta välissä on ollut pitkä tauko. Tuossa linkki. Kannattaa suurentaa pieniä kuvia
http://www.flickr.com/photos/ansku2007/
http://www.flickr.com/photos/ansku2007/
Vastaukset 6
Vanhimmat
periaatteessa mukavia kuvia, paljonkin olisi kommentoitavaa mutta setti on hiukan liian iso.
Yleiskommenttina voisi kuitenkin sanoa että kannattaisi kiinnittää hiukan enemmän huomioa siihen että pääkohdetta ei sijoittaisi pääsääntöisesti aivan kuvan keskelle eikä horisonttia tai muuta vastaavaa (kynttiläkuva) aivan kuvan keskelle. Se toinen kynttiläkuva jossa tuikut vinottain on paljon parempi.
Muutama tosi mainion tuntuinen kuva tuli heti bongattua, esimerkiksi kuva aviomiehestäsi Janista. Henkilökuvissa kasvojen suunnassa tulisi olla yleensä enemmän tilaa kuin takana.
Jos haluat kommentteja jostain tietystä kuvasta niin voin yrittää analysoida omia näkemyksiäni.
Niin, ja nämä ovat tietysti puhtaasti omia henkilökohtaisia mielipiteitäni eikä niitä tarvitse kenenkään ottaa tosissaan.
--
Joo kiitos palautteesta joo ei taida kultainen leikkaus aina toteuta kuvissani eli liian herkästi kohde tulee sijoitettua keskelle kuvaa. Ja setti on todellakin iso ja myös vähän sekalainen. Mutta en jaksanut laittaa vaan joitakin kuvia ajattelin että jos joku jaksaa katosa kaikki läpi niin kiva on, se on jo paljon. Onneksi valokuvaamisen paras puoli on siinä että siinä voi aina kehittyä kuvaamalla ja myös saamalla kritiikkiä omasta kuvistaan. Olen myös muillekkin foorumeille laittanut kuvia esille hauska huomata miten eri ihmiset nostavat eri kuvat esille, mutta vielä iso kiitos palauttteesta.
Itse ainakin tykkäsin nelossivun 029-kuvasta, missä tuo lapsukainen katselee ihmeissään yläviistoon.
Toinen minkä voisi mainita, on tuo kutossivun pystykuva palotikkaista. Siinä savu ja vahva valo luo kivaa tunnelmaa kuvaan.
Kolmantena jostain syystä tuo "bridge til dawn" miellyttää silmää, vaikka rajaus olisi ehkä voinut olla vähän erilainen. (Alhaalla vähän liikaa mustaa omaan makuun.)
Bändikuvat kannattaa ottaa ilman salamaa, jos vaan valot ja valovoima ajtavat myöten.
Mielellään selaili läpi, mutta kannattaa vaikka jakaa nuo kahteen eri galleriaan, tyyliin henkilökuvat ja muut tms.
Juu suurkiitos palautteesta, bändikuvia yritin ottaa ilman salamaa mutta en saanut yhtäkään onnistumaan sitten vaihdoin mustavalkoiseksi ja toivoin että salama ei näyttäisi niin pahalle, mitä se näytti kun otti värillisiä... mutta puolustukseni oli ensimmäiset keikkakuvat jotka otin... Jos on antaa hyvviä vinkkejä bändien keikoikelle kuvaamiseen niin mieluusti otetaan vastaaan.
Itse pari kertaa bändejä kuvanneena en osaa mitään kovin ammattimaisia vinkkejä antaa, mutta hyvä lähtökohta on hyvävalovoimainen objektiivi. Perus viiskymppinen f1.8 toimii hyvin tiiviimmin rajattuihin otoksiin, ja kaveriksi esim. Tamronin 17-50 f2.8 laajisottoihin. Herkkyydeksi vielä valoista riippuen ISO 800-1600, eikä varmasti pitäisi olla tarvetta enää salamalle.
Mustavalkoinen otos luo kokonaisvaltaisen näkymän. Kuvassa mikään ei korostu liikaa. Kannattaisi käyttää muidenkin enemmän. Canonimainen värikohinakaan ei paljon häiritse. Toisaalta, kuvakohinaa voisi ollakin jonkin verran, jos haluaa hieman filmi-tyyliä? no, se on makuasia. Mielestäni näin Amatöörinä yleisesti, pidin mustavalkokuvista kovasti.