Rahalla saa...

ja lupatarkastajan papereilla pääsee vaikka ovesta sisään hyvinvointivaltiossa!

http://www.mtv3.fi/uutiset/mediait.shtml/arkistot/mediait/2007/12/593521
4279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Täällä oli jokin aika sitten puheenvuoro, jossa kerrottiin odotettavasta tv-lupien alennustarjouksesta ensi vuoden alkupuolella niille, jotka ovat luvasta luopuneet tänä vuonna. Tarkoituksena on saada heidät uudelleen luvanmaksun piiriin.
Onko tietoa, oletusta vai toiveajattelua?

Äänestä
  • Ei houkuttele.
    Televisiosta on päästy eroon eikä lupaa hankita; ei kustanneta myöskään katselun valvomista.

    Äänestä

Samassa linkissä todetaan myös;
"Kaupallisten tv-yhtiöiden rahastoon maksamat toimilupamaksut poistuvat ensi vuoden alusta. Televisio- ja radiotoimijat maksavat vastedes Viestintävirastolle vuosittaisen valvontamaksun. Sillä katetaan ne kulut, joita Viestintävirastolle tulee televisio- ja radiotoiminnan valvonnasta."

ja alla ote eduskunnan päätöksestä missä päätetään korvauksista viestintävirastolle.
http://217.71.145.20/TRIPviewer/show.asp?tunniste=HE 49/2007&base=erhe&palvelin=www.eduskunta.fi&f=WORD


Televisio- ja radiotoiminnan vuosittaiset valvontamaksut ovat seuraavat:

1) Yleisradio Oy:n maksu on 165 000 euroa;

2) muun kuin alueellista televisiotoimintaa harjoittavan toimiluvanhaltijan maksu on 16 000 euroa kutakin toimiluvan mukaista televisio-ohjelmistoa kohden;

3) alueellista televisiotoimintaa harjoittavan toimiluvanhaltijan maksu on 800 euroa kutakin toimiluvan mukaista televisio-ohjelmistoa kohden;

4) radiotoimintaa valtakunnallisen tai siihen rinnastetun toimiluvanvaraisen käytön taajuuksilla harjoittavan toimiluvanhaltijan maksu on 8 000 euroa kutakin toimiluvan mukaista radio-ohjelmistoa kohden;

5) radiotoimintaa alueellisen tai paikallisen toimiluvanvaraisen käytön taajuuksilla harjoittavan toimiluvanhaltijan maksu on 800 euroa kutakin toimiluvan mukaista radio-ohjelmistoa kohden;

6) vain televisioverkossa radiotoimintaa harjoittavan toimiluvanhaltijan maksu on 8 000 euroa kutakin toimiluvan mukaista radio-ohjelmistoa kohden.

Eli yle maksaa 165te siitä lupamaksujen valvonnasta.
Oikeasti ainoa maksaja koko systeemissä on tv-katsoja joka haluaa lupamaksunsa maksaa.

Äänestä

"Viestintävirastolle arvioidaan aiheutuvan televisiomaksujen perinnästä ja tarkastuksesta kustannuksia runsaat 11,6 miljoonaa euroa."

Tuossa olisi yksi säästökohde.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Toinen Tuleminen kirjoitti:

ja lupatarkastajan papereilla pääsee vaikka ovesta sisään hyvinvointivaltiossa!

http://www.mtv3.fi/uutiset/mediait.shtml/arkistot/mediait/2007/12/593521

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu