Kuinka saa esim. BIOSin piilotetut muistiasetukset näkyviin kun HP:n ja Asuksen koneissa? Säädöt kun on aikas rajalliset eikä BIOSin päivitys tuonut lisää vaihtoehtoja, esim. ylikellottamista tai tuulettimen säätöihin. Muistaakseni Gigabyten emolevyissä ne on yleensä piilotettu Crtl F1 näppäinten taakse, mut ei näissä näköjään.
BIOS
Säädöt
5285
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kellottajan on syytä konetta hankkiessa valita emolevy harrastuksensa mukiseksi.
Sen lisäksi olis hyvä ymmärtää säätämisen aiheuttamat vaatimukset, bios näpelöinti ei ole tässä asiassa kuin nopeamman savun aikaan saaja.
Yleensä noiden merkkikoneiden emot ovat OEM-tuotantoa, joista on karsittu "turhat" säädöt pois. Kysymykseen on helppo vastaus, asetuksia ei saa näkyville millään. Eli jos haluat viritellä kokoonpanoasi, niin emon vaihdoksi menee.
Jos oikeesti jotain tietää kellottamisesta niin täältä tuskin vastauksia löytyy, tavis kellottajien touhu on muuten kuin kilpailu kuka kusee pisimmälle sähköaidan yli, jollakin kärähtää aina.
Esimerkiksi HP:n apparaateissa on vain prosessorin nopeuteen vaikuttavat säädöt hoidettu jumppaamalla, tarkemmat tiedot saat HP:n kotisivuilta siellä tukisivut ja koneen malli ja tyyppi sinne ja katsot manuskat.