Photoshop6 ja Freehand10 JPG-tallennus

Tsirppuli

Olen tekemässä logoa joko Freehandilla tai Photoshopilla, kummalla vain saan homman toimimaan.

Missä muodossa kuva pitää tallentaa nettisivuja varten? Entä painatusta? Entä että se toimisi esim Wordissä?

Freehandillä: Logo on teksti, jonka konvertoin text/convert to path -toiminnolla. Minkä jälkeen teen tehosteet ym. muotoilut. Olen tallentanut kuvan myös JPEG-muodossa, mutta tulos on tuhruinen, vähän kuin huono skannaus, eikä sitä voi käyttää. WMF-muotoon tallennettuna kuva on vain musta, eiköä toimi esim. Wordissä. Aikaisemmin tämä on olut hyvä ratkaisu piirretyn kuvan kanssa.

Photoshopilla teen logon kirjoitetusta tekstistä. JPEG inä tallennettu kuva ei aukea ollenkaan esim. Wordissa. Kopioimalla sen saa tuotua asiakirjaan, mutta kuva on taas tuhruinen eikä terävä.

Kertokaa hyvät ihmiset, miten saan homman pelittämään...

2

442

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vastauksia

      Tee logo freehandilla, jotta saat sen toimimaan painossa. Freehandin jpeg-pakkaus on valitettavasti tuhruinen ja erittäin huonolaatuinen. Kannattaa siis exportata logo jossain toisessa muodossa ja tehdä jpeg-tiedosto photarin kautta.

      Esim. pdf -> photoshop -> jpg

      Kummallista, ettei word avaa jpeg-kuvia. Siihen en osaa antaa vastausta. Tarkista, että kuvan väritila on rgb.

      • Nimetön

        ...vinkeistä. Väritila on ainakin osassa kokeiluja CMYK. Eli oisko siinä vika kun ei Wordissa avaudu... Testaillaan :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      223
      6583
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      111
      4993
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      145
      4748
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      45
      3216
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      104
      2873
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2319
    7. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      69
      1823
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      135
      1808
    9. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1704
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      58
      1565
    Aihe