Hyvää Joulua.....

Olen kirjoitellut tälle palstalle useaan otteeseen. Jokaisella on oikeus esittää omia näkemyksiään. Muutamissa viimeisissä kirjoituksissa on kovasti moitittu Agadirissä rannan ja kaupungin epäsiisteyttä.Uskallan kuitenkin väittää, että itse kaupunki on hyvin siisti. Roskia ei juurikaan näe keskustan kaduilla eikä myöskään rantabulevardilla. On myönnettävä, että roskaisuuttakin on syrjemmällä. Tässäkin asiassa on menty kuitenkin huomattavasti eteenpäin.Keskustassa ja samoin esim. marokkolaisessa kaupunginosassa on jo vuosia sitten ollut nähtävissä isoja roskalaatikoita.Joissakin paikoissa niitä kuitenkin on riittämättömästi. Väitän että tässä asiassa on tapahtunut huomattavaa parannusta. Sitten tuo ranta. Agadirhan sijaitsee Atlannin valtameren rannalla. Kuten joku kirjoittaja mainitsikin niin varsinkin kovien tuulten aikoihin rannalle tulee roskia.Ei kuitenkaan välttämättä joka päivä.On kuitenkin huomattava, että ranta-alue siivotaan joka päivä aikaisin aamulla ennenkuin turistit ja paikalliset sinne tulevat.On tietysti ollut huonoa tuuria jos ranta-alue on ollut roskainen.-Toivotan kaikille asiallisesti täällä kirjoittaville Hyvää Joulua ja Onnellista Uutta Vuotta 2008.Kalevi

6

1021

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaleville myös

      ja kiitokset antamistasi vinkeistä yms. koskien Agadiria. Matka on nyt ohi ja olemme kokemuksen rikkaampia.

    • sohvi

      Hyvää joulua myös kaikille asiallisesti kijoittaneille, varsinkin kaleville. Olemme menossa Agadiriin luottavin mieli tammikuun puolella.

      • Iwii

        kärsivällisesti annetuista vinkeistä koskien Agadiria. Itse kävin juuri viikon matkalla siellä ja palasin torstai-iltana.

        Sydänhän sinne Atlantin rannalle jäi ja tulee toivottavasti uusittua tämä ihmeellinen kokemus. Vinkeistä oli hyötyä.. ihanaa, että Kalevilla tosiaan on ollut mielenkiintoa ja halua neuvoa meitä vähemmän tietäviä.

        Rauhallista joulua!


    • Juuri tullut

      Kiitos hienoista jutuistasi Kalevi, niitä on ollut mukava lukea!Tulimme viime yönä Agadirista,ensimmäinen matkamme ko.maahan.
      Kyllä rannat olivat aivan siivottomassa kunnossa kun aamuisin siellä käveltiin. Nyt vasta toissapäivänä siellä keräiltiin rannoilla valtavia roskakasoja. Olisikohan heidän lammasjuhlillaan ja vapaapäivillään ollut siihen osasyynsä? Kaupungilla oli tosiaan joitakin siistejäkin katuja ja puistoja, mutta jotenkin aina eksyimme sellaisille tosi roskaisille kaduille. No siellä kyllä näki kaikenlaista, mitä turistikaduilla ei näe!
      Jotenkin tuli mieleen Turkki 20v.sitten. Varmaan Agadir on jonakin päivänä siisti ja kaunis. Nythän siellä on valtavat rakennusprojektit joka paikassa meneillään, vai mikä se valtavien keskeneräisten rakennusten politiikka on?
      Loman aluksi meillä satoi 3pv, mutta aurinkoakin ehdittiin saamaan. Lomaltahan reissu aina tuntuu.
      Hotellimme (2v.vanha) ei todellakaan missään määrin vastannut odotuksiamme. Siivooja oli ainut postiivinen asia koko hotellissa! Sain apua Allahilta vatsatautiini siivoojan suosituksella ja seuraavana iltana kävi vielä tarkistamassa vointini! (siis siivooja ;o)
      Kaikille kuitenkin sinne matkustaville toivotan oikein mukavaa ja lämmintä lomaa!

      • kysymyksiä

        Olikohan ihan rantakelipäiviä vai kuinka lämmintä niinä lämpiminä päivinä?

        Missä hotellissa olitte? Oliko pahakin vatsatauti? Ei vissiin kuitenkaan lomaa pilannut?

        Mitä shoppailitte? Kävittekö retkillä?

        Meillä on alle kaksi viikkoa lähtöön!


      • kaipaavalle
        kysymyksiä kirjoitti:

        Olikohan ihan rantakelipäiviä vai kuinka lämmintä niinä lämpiminä päivinä?

        Missä hotellissa olitte? Oliko pahakin vatsatauti? Ei vissiin kuitenkaan lomaa pilannut?

        Mitä shoppailitte? Kävittekö retkillä?

        Meillä on alle kaksi viikkoa lähtöön!

        Rannalla ei tosiaan kukaan aurinkoa ottanut. Parvekkeella tuli turhankin kuuma, auringossa yli 30C. Rannalla kävi koko ajan melkoinen tuuli, joten käveltiin kyllä siellä, pitkähihainen oli tarpeen. Illalla auringon laskettua tarvitsi paksumpaa collegea.
        Hotelli Flat, maailman huonoin aamupala ja illasta klo 1 asti yöllä paikalliset pitivät omia bileitään alakerran "ravintolassa". Nukkua ei todellakaan pystynyt ennen klo yhtä yöllä. Jatkuva rumpusoolo yhdistettynä huutamiseen ja kiljumiseen.
        Mahatauti alkoi kuin tyhjästä klo 3 yöllä(ja molemmista päistä täydellä laidalla). Onneksi oli lääkärin antamat lääkkeet mukana! Seuraava päivä meni kokonaan ketuille sängyn pohjalla.
        Käytiin soukissa, paikallinen basaari, mutta jotenkin sellainen fiilis, että sitä samaa tavaraa on täynnä niin Thaimaan, Turkin, Kanarian kuin kymmenien muidenkin maiden kojut. Olen tullut näin vanhemmiten(keski-ikäisenä;o)jotenkin allergiseksi shoppailulle.
        Tuttavat kävivät esim. Marrakeshin-reissulla ja kovasti sitä kehuivat! Kamelinratsastuksesta saa persukset ruvelle, usealla on kirppuja niissä huovissaan jotka kamelin selässä ovat. Niitä kirpunpuremia sitten raapiessä saa vielä ihotulehduksen kaupan päälle.
        Käsidesi aina ennen ruokailua on tosi kova juttu, sitä saa apteekista. Suosittelen lämpimästi. Kuskus vei sydämeni ja taisi tulla uusi lemppariruoka kotopöytäänkin.
        Kaupoista Marjane oli ihan kiva, autonrenkaista elintarvikkeisiin=paikallinen Citymarket, sekä Uniprix=paikallinen Tarjoustalo :o)
        Oikein ihanaa ja lämmintä matkaa, nauttikaa mm.paikallisesta kahvista mmmm....!
        Oikein lämmintä ja rattoisaa Agad


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      332
      1325
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      74
      919
    3. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      61
      813
    4. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      120
      683
    5. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      43
      680
    6. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      38
      672
    7. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      54
      640
    8. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      49
      638
    9. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      606
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      95
      552
    11. 45
      537
    12. 32
      521
    13. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      515
    14. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      9
      506
    15. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      23
      490
    16. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      84
      485
    17. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      33
      470
    18. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      79
      447
    19. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      447
    20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      421
    Aihe