Hyvää Joulua.....

Olen kirjoitellut tälle palstalle useaan otteeseen. Jokaisella on oikeus esittää omia näkemyksiään. Muutamissa viimeisissä kirjoituksissa on kovasti moitittu Agadirissä rannan ja kaupungin epäsiisteyttä.Uskallan kuitenkin väittää, että itse kaupunki on hyvin siisti. Roskia ei juurikaan näe keskustan kaduilla eikä myöskään rantabulevardilla. On myönnettävä, että roskaisuuttakin on syrjemmällä. Tässäkin asiassa on menty kuitenkin huomattavasti eteenpäin.Keskustassa ja samoin esim. marokkolaisessa kaupunginosassa on jo vuosia sitten ollut nähtävissä isoja roskalaatikoita.Joissakin paikoissa niitä kuitenkin on riittämättömästi. Väitän että tässä asiassa on tapahtunut huomattavaa parannusta. Sitten tuo ranta. Agadirhan sijaitsee Atlannin valtameren rannalla. Kuten joku kirjoittaja mainitsikin niin varsinkin kovien tuulten aikoihin rannalle tulee roskia.Ei kuitenkaan välttämättä joka päivä.On kuitenkin huomattava, että ranta-alue siivotaan joka päivä aikaisin aamulla ennenkuin turistit ja paikalliset sinne tulevat.On tietysti ollut huonoa tuuria jos ranta-alue on ollut roskainen.-Toivotan kaikille asiallisesti täällä kirjoittaville Hyvää Joulua ja Onnellista Uutta Vuotta 2008.Kalevi

6

977

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaleville myös

      ja kiitokset antamistasi vinkeistä yms. koskien Agadiria. Matka on nyt ohi ja olemme kokemuksen rikkaampia.

    • sohvi

      Hyvää joulua myös kaikille asiallisesti kijoittaneille, varsinkin kaleville. Olemme menossa Agadiriin luottavin mieli tammikuun puolella.

      • Iwii

        kärsivällisesti annetuista vinkeistä koskien Agadiria. Itse kävin juuri viikon matkalla siellä ja palasin torstai-iltana.

        Sydänhän sinne Atlantin rannalle jäi ja tulee toivottavasti uusittua tämä ihmeellinen kokemus. Vinkeistä oli hyötyä.. ihanaa, että Kalevilla tosiaan on ollut mielenkiintoa ja halua neuvoa meitä vähemmän tietäviä.

        Rauhallista joulua!


    • Juuri tullut

      Kiitos hienoista jutuistasi Kalevi, niitä on ollut mukava lukea!Tulimme viime yönä Agadirista,ensimmäinen matkamme ko.maahan.
      Kyllä rannat olivat aivan siivottomassa kunnossa kun aamuisin siellä käveltiin. Nyt vasta toissapäivänä siellä keräiltiin rannoilla valtavia roskakasoja. Olisikohan heidän lammasjuhlillaan ja vapaapäivillään ollut siihen osasyynsä? Kaupungilla oli tosiaan joitakin siistejäkin katuja ja puistoja, mutta jotenkin aina eksyimme sellaisille tosi roskaisille kaduille. No siellä kyllä näki kaikenlaista, mitä turistikaduilla ei näe!
      Jotenkin tuli mieleen Turkki 20v.sitten. Varmaan Agadir on jonakin päivänä siisti ja kaunis. Nythän siellä on valtavat rakennusprojektit joka paikassa meneillään, vai mikä se valtavien keskeneräisten rakennusten politiikka on?
      Loman aluksi meillä satoi 3pv, mutta aurinkoakin ehdittiin saamaan. Lomaltahan reissu aina tuntuu.
      Hotellimme (2v.vanha) ei todellakaan missään määrin vastannut odotuksiamme. Siivooja oli ainut postiivinen asia koko hotellissa! Sain apua Allahilta vatsatautiini siivoojan suosituksella ja seuraavana iltana kävi vielä tarkistamassa vointini! (siis siivooja ;o)
      Kaikille kuitenkin sinne matkustaville toivotan oikein mukavaa ja lämmintä lomaa!

      • kysymyksiä

        Olikohan ihan rantakelipäiviä vai kuinka lämmintä niinä lämpiminä päivinä?

        Missä hotellissa olitte? Oliko pahakin vatsatauti? Ei vissiin kuitenkaan lomaa pilannut?

        Mitä shoppailitte? Kävittekö retkillä?

        Meillä on alle kaksi viikkoa lähtöön!


      • kaipaavalle
        kysymyksiä kirjoitti:

        Olikohan ihan rantakelipäiviä vai kuinka lämmintä niinä lämpiminä päivinä?

        Missä hotellissa olitte? Oliko pahakin vatsatauti? Ei vissiin kuitenkaan lomaa pilannut?

        Mitä shoppailitte? Kävittekö retkillä?

        Meillä on alle kaksi viikkoa lähtöön!

        Rannalla ei tosiaan kukaan aurinkoa ottanut. Parvekkeella tuli turhankin kuuma, auringossa yli 30C. Rannalla kävi koko ajan melkoinen tuuli, joten käveltiin kyllä siellä, pitkähihainen oli tarpeen. Illalla auringon laskettua tarvitsi paksumpaa collegea.
        Hotelli Flat, maailman huonoin aamupala ja illasta klo 1 asti yöllä paikalliset pitivät omia bileitään alakerran "ravintolassa". Nukkua ei todellakaan pystynyt ennen klo yhtä yöllä. Jatkuva rumpusoolo yhdistettynä huutamiseen ja kiljumiseen.
        Mahatauti alkoi kuin tyhjästä klo 3 yöllä(ja molemmista päistä täydellä laidalla). Onneksi oli lääkärin antamat lääkkeet mukana! Seuraava päivä meni kokonaan ketuille sängyn pohjalla.
        Käytiin soukissa, paikallinen basaari, mutta jotenkin sellainen fiilis, että sitä samaa tavaraa on täynnä niin Thaimaan, Turkin, Kanarian kuin kymmenien muidenkin maiden kojut. Olen tullut näin vanhemmiten(keski-ikäisenä;o)jotenkin allergiseksi shoppailulle.
        Tuttavat kävivät esim. Marrakeshin-reissulla ja kovasti sitä kehuivat! Kamelinratsastuksesta saa persukset ruvelle, usealla on kirppuja niissä huovissaan jotka kamelin selässä ovat. Niitä kirpunpuremia sitten raapiessä saa vielä ihotulehduksen kaupan päälle.
        Käsidesi aina ennen ruokailua on tosi kova juttu, sitä saa apteekista. Suosittelen lämpimästi. Kuskus vei sydämeni ja taisi tulla uusi lemppariruoka kotopöytäänkin.
        Kaupoista Marjane oli ihan kiva, autonrenkaista elintarvikkeisiin=paikallinen Citymarket, sekä Uniprix=paikallinen Tarjoustalo :o)
        Oikein ihanaa ja lämmintä matkaa, nauttikaa mm.paikallisesta kahvista mmmm....!
        Oikein lämmintä ja rattoisaa Agad


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      71
      2762
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2318
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2168
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2065
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1474
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1429
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      78
      1142
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1060
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1057
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      117
      996
    Aihe