syön pillereitä ja just ennen menkkoja on niin inhottava olo et oikee oksettaa..
tekis mieli lyödä poikaystävääki jos erehtyy pussailee tai halii ku tulee niin huono olo!
saan ihan kauheita raivareita ja joku päivä varmaa kuristan jonkun..mulla lähtee ymmärrys täysin ku suutun ja huudan kaikille ilman syytä enkä voi sille minkää vaik kuinka yritän hengittää syvää ja kaikkee... ja sit yleensä itken... onko ihan normaalia?
tekis mieli lyödä poikaystävääki jos erehtyy pussailee tai halii ku tulee niin huono olo!
saan ihan kauheita raivareita ja joku päivä varmaa kuristan jonkun..mulla lähtee ymmärrys täysin ku suutun ja huudan kaikille ilman syytä enkä voi sille minkää vaik kuinka yritän hengittää syvää ja kaikkee... ja sit yleensä itken... onko ihan normaalia?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tiedän täysin miltä tuntuu kun nainen saa raivarin kuukautisten aikaa. toivottavasti se ei ole normaalia *rukoilee*
nim. menkkojen aikana jätetty
varmaan jutella lääkärin kanssa,tohonkin on olemassa lääkkeitä esim.luontaistuotteita jos ei tavallisia lääkkeitä halua syödä.
Tai kannattaa vaikka harkita pillereiden lopettamista.
Tollanen käytös ei ole reilua ketään kohtaan vaikka kuinka olis menkat.
Kauankohan sun poikaystävä tollasta kestää..
Keskustelelääkärin kanssa, muista ehkäisyvaihtoehdoista. Joillekin pillerit aiheuttavat tuollaisia mielialan vaihteluita. Joskus pillereiden vaiht voi auttaa, ja onhan niitä muitakin ehkäisymenetelmiä.
Etsipä tietoa pms:stä. Huomaat, että juuri tuo viikko ennen kuukautisia sopii siihen oireeksi. Alkaa jo pari kymppisillä naisilla. Oireet on moninaiset.
Hauskaa kesää!
Vai että alkaa jo parikymppisillä naisilla. Kyllä mulla vaan on ollut noi PMS oireet jo 12 vuotiaasta tytöstä lähtien ;)
Raivokas olosi johtuu hyvinkin pillereistä. Kokeile toista merkkiä.
Minullekin pillerit aiheutti raivokohtauksia kuukautisten aikoihin, toiset itkuisuutta ja masennusta läpi kuukauden (ja lihomista), enkä ollut uskoa, kun kolmansista en saanut mitään sivuoireita.
Jos menkkoja edeltävä aggressiivisuus & synkkä mieli on ollut voimakkaampaa siitä lähtien kun aloitit hormonien syönnin, käy ihmeessä lääkärillä kysymässä sopivampaa vaihtoehtoa.
Kerran poikaystäväni meni apteekkiin ja sanoi farmaseutille: "antakaa jotain mikä tehoaa siihen kotona olevaan noitaan..." Sen enempää kyselemättä antoivat erilaisten B-vitamiinien yhdistelmätabletteja. ;) Ei kai niistä haittaakaan ole.
Tosiasia on kaikesta huolimatta se, että PMS-oireet ovat vahvuudeltaan hyvin yksilöllisiä. Olisi molempien edunmukaista, että poikaystäväsi tietäisi räjähdysalttiit päiväsi, ja jättäisi sinut silloin omaan rauhaasi!