Nyt kun talous on kääntymässä kohti lamaa kannattaa välittää sen verran itsestään, ettei ota asuntolainaa kuplahintaiseen asuntoon. Edellisen laman uhreja aletaan armahtaa vasta nyt. Kannattaa kysyä heiltä, oliko laina hyvä sijoitus.
Asuntolaina on henkilökohtainen helvetti
8
783
Vastaukset
- pitää välttää
pikavippejä, auto- sekä muita kulutuslainoja. Asunnossa säästää sentään omaan taskuun, mutta auton arvo varmasti enemmän kuin asunnon.
Korkoa ja yhtiövastiketta kannattaa jopa maksaa yhtäpaljon kuin mitä vuokraa maksaa. 15 - 30 vuoden päästä sulla sentään oma kämppä oli hinta mikä on. Lainoista selviää, kun mitoittaa lainasumman oikein.
Onko nää valittajat jotain joiden luottotiedot ovat menneet ja oma asunto on hyvin epärealistinen vaihtoehto?- ???????????
"15 - 30 vuoden päästä sulla sentään oma kämppä oli hinta mikä on. Lainoista selviää, kun mitoittaa lainasumman oikein."
Oikein mitoitetun lainan maksaminen loppuu(max. 15v.) eli ennen kuin sun takaisinmaksuhaitarisi
(15-30v.) edes alkaa!
15-30 vuotta on "normaalia" nykypäivänä, mutta tänäpäivänäkin laskennallinen järkevä maksimiaika on edelleen max.15v. - Kallopala
Auto varsinkin on sellainen rahasyöppö, että en ymmärrä ihmisiä, jotka hyvän julkisen liikenteen Helsingissä törsäävät moiseen.
Asunto on niitä harvoja asioita, joiden arvo kasvaa aina vuosien varrella pitkällä aikavälillä. Esimerkikis erään 1908 rakennetun asuntoni osakekirjoissa lukee alkuperäisenä hintana viisisataa markkaa...
- talous kääntymässä
kohti lamaa? Sullahan jännä kristallipallo on. Taitaa olla lama sulla korvien välissä.
- sun kristallipallon..
..kanssa on? kuinkas pitkä asuntolaina löytyy?
- pituus ei
sun kristallipallon.. kirjoitti:
..kanssa on? kuinkas pitkä asuntolaina löytyy?
millään tavalla korreloi suhdanteiden käännösten kanssa, joten se siitäkin "kristallipallosta".
Lainaa otetaan aina tarpeen vaatiessa.
- lama...
ei tule suomeen,euro työllisyys on huippu tasoa. Mulla oli lainaa edellisen laman aikana,kuten monella muullakin, siitä selviää jokainen.Jos asuntolainasta ei selviä siinä täytyy olla muita riskitekijöitä esim. sairastuminen.
Vaikuttaa siltä että nämä laman lietsojat ovat täysiä pellejä, eivät omista muuta kuin omat kalsarit,muuhun eivät pysty.
Jos et rahaa omista sen joudut lainaamaan, jos et lainaa saa tai ET USKALLA ottaa , asut vuokralla. Se jokaisen oma valinta. - ei käy vuokralaista kateeksi
Parhaat rimpuilivat laman aikaisista veloista eroon jo aikaoja sitten. Tiedän tapauksia joilla on jo laman jälkeisen armahdetun lainan jälkeen mennyt toinenkin laina jo perintään.
Valtio takaa pankkien vakaavaraisuuden ja jos iskee lama niin taas velallisten lainat maksetaan yhteisestä pussista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006494
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303883törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283280Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3781783- 331408
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471033Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11986Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11910- 42879