Hollolan kadonnut kuntakeskustelu

6643
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Haluaisin tietää kuntalaisten mielipiteet suurkuntaliitoksesta? Onko Hollolalla kiire liitoksiin, se tietää ainakin menoja ja palvelujen priorisointia- eli palvelujen karsimista.Olisi hyvä jos kuntalaiset ottaisivat asiaan kantaa ja toisivat omat mielipiteensä ja näkemyksensä.Demarit näyttävät ajavan liitosta,ehkä siitä on heille jotainhyötyä omastamielestään-luulevat saavan paikkoja enemmän suurkuntaliitoksessa. Hollolalle ja sen imakolle, suurkuntaliitosta en pidä hyvänä.Yhteistyön kehittämisen näen tärkeänä, jossa on myöskin Hollolan hyöty, eikä vaan että ollaan maksumiehinä , palo-ja pelastuspuoleella näyttää että siellä ostetaan hienoja ja kalliita autoja, maksatetaan kunnilla jotka ovat mukana.Nytkin henkilöauton-ostoon vaadittiin Hollolalta 40.000 lisää rahaa. Näin ei voi jatkua!

Äänestä
  • Kuntien veroja tullaan korottamaan lähivuosina roimasti. Kuntien veroprosentit tulevat siksi poikkeamaan toisistaan enemmän kuin tähän saakka. Siitä taas seuraa, että puolueet eivät enää pysty hallitsemaan luomaansa kansan kusettamis järjestelmäänsä ellei kuntia yhdistetä. Jos ajattelet asiaa ei kunnan asukkaalle ole paskankaan merkitystä minkäkokoisessa kunnassa asuu. Muutaman valtuutetun lisäkustannukset ovat yks hailei kunnan kuluissa. Kyse on vaan huikean vanhustenhoitopommin rahoituksen nyhtämisestä veroina. Tämän pommin ovat päättäjät viimeisen kolmenkymmenen vuoden aikana luoneet tietäen etteivät ole enää vastuuta kantamassa kun pommi räjähtää käsiin.

    Äänestä

  • Kyseessä on sosiaalikoviksen oman ohjelma, jolla hän saavuttaa valtakunnallista kuuluisuutta. Riittää aluksi, kun muodostetaan Kärkölä (sivistystoimi hoidetaan jo nyt Hollolasta), Hämeenkoski ja mahdollisesti Asikkala.

    Periaatteessa voidaan kannattaa Päijät-Hämeen kuntaa, mutta ennen kuin Lahti järkevöityy, ei ole mitään mahdollisuuksia suurempaa.

    Toisessa vaiheessa Nastola voi liittyä Lahteen tai Orimattilan kaupunkiin.

    Kolmannessa vaiheessa Orimattila ja Hollola voivat yhdistyä.

    Hiljaa tulee hyvä.

    Äänestä

  • Olet Seralia oikeassa siinä, että Hollolalla ei ole mitään kiirettä kuntaliitokseen,yhteistyötä kehitettävä,emme halua olla Lahtelaisten menoja maksamassa ja sekin että palvelut tulevat heikkenemään, se on Lahdessa pahasti näkyvissä kuinka terveyspalvelut on ajettu alas ja kaikki siitä kärsivät.Hollolassa sentään on palvelut vetäneet kuntaan uuttaväkeä.Ennenkaikkea terveyspalvelut ja puhdas ympäristö.Järkeä päättäjät,ei hötkyilyä!

    Äänestä

  • Kansan äänestys suurkuntaliitokseta,eivät nämä neuvotteliat vie Hollolaa oman tahtonsamukaan, älkää suuria luulkokkaan.Yhteistytä kehitetään tarpeenmukaan Lahdenkanssa.ON jo nähty mitä seudullinen yhteistyö on ollut.Lahti vetäytyi pois Miekkiön koulu rakennus suunnittelusta, joka piti seudullisena yhteistyönä tehdä yhdessä.Tuleeko Miekkiöön Seudullisena yhteistyönä vesi- ja viemäröinnistäkään mitään, että siihen mallin LAHDENKANSSA!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Viiru 098 kirjoitti:

Kuka on lopettanut Hollolan kuntakeskustelun?
http://kunta.phnet.fi/kuntakeskustelu/index.php
http://www.hollola.fi/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu