Kirjojen

käsittelystä

Suivauttaa suunnattomasti hyvinkin yleinen tapa kirjoitella huomautuksia lainakirjojen marginaaleihin. Toinen vähintäänkin yhtä "hieno" tapa on merkitä kynällä kohta mihin saakka on viimeksi luettu.
Eikä ne sivistyneet tavat vieläkään lopu, sillä hyvin usein olen lukenut kirjoja joista on alleviivattu tärkeitä kohtia, sinänsä hyvä tapa opiskella mutta vain omissa kirjoissa käytettynä.

7

861

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tosin oli

      ihan avartavaa opiskella juttuja kirjasta, johon yksi edeltäjä oli korostanut kohtia lyijykynällä, toinen kuulakärkikynällä ja kolmas tussilla.

      • asiallista

        Minusta on kohteliasta ja suotavaa korjata lyijykynällä selkeä asia- tai käännösvirhe.

        Tuon asiavirheen tulee olla sitten objektiivisesti todennettavissa vääräksi; ei henkilökohtaista kommentointia.


      • korjaus
        asiallista kirjoitti:

        Minusta on kohteliasta ja suotavaa korjata lyijykynällä selkeä asia- tai käännösvirhe.

        Tuon asiavirheen tulee olla sitten objektiivisesti todennettavissa vääräksi; ei henkilökohtaista kommentointia.

        on ehkä jossain määrin suotavaakin mutta riippuu teoksesta.
        Eli jos on joku juuri ilmestynyt oppikirja niin ehkä siihen voi korjata. Jos taas on jo vanhempi oppikirja niin sen korjaaminen taas ei kovin järkevää ole, koska ei ole kovinkaan viisasta lukeakaan opiskelun kannalta niitä vanhoja teoksia.


      • ehkä...
        korjaus kirjoitti:

        on ehkä jossain määrin suotavaakin mutta riippuu teoksesta.
        Eli jos on joku juuri ilmestynyt oppikirja niin ehkä siihen voi korjata. Jos taas on jo vanhempi oppikirja niin sen korjaaminen taas ei kovin järkevää ole, koska ei ole kovinkaan viisasta lukeakaan opiskelun kannalta niitä vanhoja teoksia.

        Jos todella on varma siitä, että se korjaus menee oikein. Mutta romaanien kommentaattorit voisivat kyllä ostaa kirjat omikseen ja raapustella sitten mielin määrin.

        Luin just kirjaa, jossa joku neropatti oli korvannut käännöksen epätarkkuuden toisella epätarkkuudella. Ja siis joka kerran, kun se tekstissä esiintyi. Sepä hieman sapetti.


    • Periaatteessa merkintöjen tekeminen kirjastojen kirjoihin on kirjojen turmelua, joista joutuu korvausvastuuseen. Ikävä kyllä turmelijoita on vaikea saada kiinni.

      • lukutoukkas

        turmelijat voisi saada kiinni mikäli kaikki työntekijät tarkastaisivat kirjat huolella...mutta kaikkihan sitä eivät tee..


      • Kirjastotyöntekijä
        lukutoukkas kirjoitti:

        turmelijat voisi saada kiinni mikäli kaikki työntekijät tarkastaisivat kirjat huolella...mutta kaikkihan sitä eivät tee..

        Miten se kaikkien kirjojen huolellinen tarkastaminen jokaisen lainauskerran jälkeen olisi mahdollista? Missä ajassa se tehtäisiin, että käytäisiin joka sivu läpi?

        Otamme mielellämme vastaan asiakkaitten informaation sotketusta kirjasta.

        Äänitteet ja moniviestimet tarkastamme aina lainastatulon jälkeen, että kaikki on tallessa ja suht. kunnossa, mutta kirjan selaaminen sivu sivulta on mahdoton tehtävä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      72
      2104
    2. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      129
      1416
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      132
      1403
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      143
      1092
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      105
      967
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      364
      893
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      754
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      704
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      674
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      673
    Aihe