Kirjojen

käsittelystä

Suivauttaa suunnattomasti hyvinkin yleinen tapa kirjoitella huomautuksia lainakirjojen marginaaleihin. Toinen vähintäänkin yhtä "hieno" tapa on merkitä kynällä kohta mihin saakka on viimeksi luettu.
Eikä ne sivistyneet tavat vieläkään lopu, sillä hyvin usein olen lukenut kirjoja joista on alleviivattu tärkeitä kohtia, sinänsä hyvä tapa opiskella mutta vain omissa kirjoissa käytettynä.

7

853

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tosin oli

      ihan avartavaa opiskella juttuja kirjasta, johon yksi edeltäjä oli korostanut kohtia lyijykynällä, toinen kuulakärkikynällä ja kolmas tussilla.

      • asiallista

        Minusta on kohteliasta ja suotavaa korjata lyijykynällä selkeä asia- tai käännösvirhe.

        Tuon asiavirheen tulee olla sitten objektiivisesti todennettavissa vääräksi; ei henkilökohtaista kommentointia.


      • korjaus
        asiallista kirjoitti:

        Minusta on kohteliasta ja suotavaa korjata lyijykynällä selkeä asia- tai käännösvirhe.

        Tuon asiavirheen tulee olla sitten objektiivisesti todennettavissa vääräksi; ei henkilökohtaista kommentointia.

        on ehkä jossain määrin suotavaakin mutta riippuu teoksesta.
        Eli jos on joku juuri ilmestynyt oppikirja niin ehkä siihen voi korjata. Jos taas on jo vanhempi oppikirja niin sen korjaaminen taas ei kovin järkevää ole, koska ei ole kovinkaan viisasta lukeakaan opiskelun kannalta niitä vanhoja teoksia.


      • ehkä...
        korjaus kirjoitti:

        on ehkä jossain määrin suotavaakin mutta riippuu teoksesta.
        Eli jos on joku juuri ilmestynyt oppikirja niin ehkä siihen voi korjata. Jos taas on jo vanhempi oppikirja niin sen korjaaminen taas ei kovin järkevää ole, koska ei ole kovinkaan viisasta lukeakaan opiskelun kannalta niitä vanhoja teoksia.

        Jos todella on varma siitä, että se korjaus menee oikein. Mutta romaanien kommentaattorit voisivat kyllä ostaa kirjat omikseen ja raapustella sitten mielin määrin.

        Luin just kirjaa, jossa joku neropatti oli korvannut käännöksen epätarkkuuden toisella epätarkkuudella. Ja siis joka kerran, kun se tekstissä esiintyi. Sepä hieman sapetti.


    • Periaatteessa merkintöjen tekeminen kirjastojen kirjoihin on kirjojen turmelua, joista joutuu korvausvastuuseen. Ikävä kyllä turmelijoita on vaikea saada kiinni.

      • lukutoukkas

        turmelijat voisi saada kiinni mikäli kaikki työntekijät tarkastaisivat kirjat huolella...mutta kaikkihan sitä eivät tee..


      • Kirjastotyöntekijä
        lukutoukkas kirjoitti:

        turmelijat voisi saada kiinni mikäli kaikki työntekijät tarkastaisivat kirjat huolella...mutta kaikkihan sitä eivät tee..

        Miten se kaikkien kirjojen huolellinen tarkastaminen jokaisen lainauskerran jälkeen olisi mahdollista? Missä ajassa se tehtäisiin, että käytäisiin joka sivu läpi?

        Otamme mielellämme vastaan asiakkaitten informaation sotketusta kirjasta.

        Äänitteet ja moniviestimet tarkastamme aina lainastatulon jälkeen, että kaikki on tallessa ja suht. kunnossa, mutta kirjan selaaminen sivu sivulta on mahdoton tehtävä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      146
      2248
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      58
      1285
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1177
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1137
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1049
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1048
    7. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      998
    8. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      94
      989
    9. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      975
    10. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      972
    Aihe