Isäntäperheistä

Suunnittelen lähtöä Jenkkeihin kesällä 2011 ja haluaisinkin tietää millasia kokemuksia teillä on ollut omista isäntäperheistänne. Onko ollut isoja,pieniä perheitä, rentoja vanhempia? Onko samassa perheessä ollut samanikäisiä nuoria ja millaisia koteja muutenkin?
Entä antoivatko vanhemmat viettää iltoja kavereiden kanssa, millaiset kotiintuloajat ja päästivätkö esim. yöksi johonkin?
3597
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Yksi perhe oli aivan rappiolla, asui asuntovaunussa, isä lähenteli, mutta perheen sai vaihtaa nopeasti. Joskus niinkin voi käydä. Että jää elinikäiset arvet. Mutta harvoin varmaan. Eikä liity mitenkään Amerikkaan.

Kai niitä kunnon ihmisiäkin voi asua asuntovaunukylissä.

Joittenkin rotareitten kautta perheistä mennään paremmin takuuseen... siinä Sinulle yksi turvallinen vaihtomahdollisuus ja aikaa on runsaasti ennen v. 2011, kunhan ei sitten ole vastaavia kytköksiä, silloin et voi käyttää sitä mahdollisuutta. Karsinta on kova, joten rahakaan ei auta, vaikka halua olisi. Joittenkin muiden ohjelmien kautta pääsee, kun vain on rahaa.

Äänestä

Hei!
Itse olin ausseissa vaihdossa ja kävi perheen kanssa tosi hyvä tuuri, oli aivan ihana! yksinhuoltajaäiti, kaksi lasta: 12-vuotias poika ja 15-vuotias tyttö. lisäksi taloon muutti 18-vuotias veli.
ei sillä loppujen lopuksi ole väliä millainen perhe on - yksinhuoltaja, uusio vai 'normi', kunhan kemiat synkkaa! täytyy kyllä sanoa että jos ei ole perheessä lapsia niin voi joskus kotona tulla tylsää jos ei näe kavereitakaan paljoa.
mutta hyvällä asenteella pääsee jo pitkälle! ei kannata heti luoda ennakkoluuloja tai hätäisiä johtopäätöksiä perheestä vaan tutustua rauhassa ja luoda hyvät pohjat suhteelle, jossa todennäköisesti olet kauan.
heti ensi silmäyksellä ei kannata alkaa kysellä pääseekö kavereiden kanssa bileisiin vaan luoda hyvää pohjaa luottamukselle. sitten on helpompi saada myöhemmin lupa lähteä jonnekin.
mun host perhe oli hyvä tämän asian suhteen, sain mennä kavereiden luokse (ja jopa matkustaa pidemmällekin yksin) ja juhlimaan mutta piti kyllä rehellisesti kertoa mihin ja kenen kanssa. ei kannata alkaa valehtelemaan tällaisista, jos joudut valheesta kiinni menee saman tien koko luottamus!
yhdellä kaverilla kävi sitten taas huonopi tuuri perheen kanssa, joutui vaihtamaan kolme kertaa eikä loppujen lopuksi luonut hyviä siteitä yhteenkään perheistä. perheet vaikuttivat ulos päin lähes täydellisiltä mutta ajan myötä paljastui karu totuus eikä yhteistyö toiminut millään.
neuvoksi voisi sanoa että valitse hyvä järjestö, joka on mieleesi. loppujen lopuksi kaikissa järjestöissä on jotain vikaa ja kuulee kauhukertomuksia mutta ei kaikkiin mielipiteisiin tarvitse yhtyä. mun järjestö oli yksi vähemmän tunnetuimmista ja vaikutti hyvältä, mutta kun pääsi ausseihin asti niin kommunikaatio ei toiminut millään. ihan sama jos olisin ollut koko vuoden yksin, järjestöstä ei ollut muuta hyötyä kuin että sain itselleni sopivan perheen. ja uskon että sekin oli vain onnea että host perhe sattu valitsemaan mut, ne kerto että niille oltiin ehdotettu kaikkia vaihtareita ja oli heistä kiinni kenet ottaisivat. että ei ole taattua että järjestö valitsee 'juuri sinulle sopivan host perheen' kerta jokaiselle perheelle tarjotaan kaikkia vaihtareita. näin ainakin mun järjestön kanssa :)
toivottavasti vietät hyvän vaihtovuoden ja saat hyvän perheen, onnea!

Äänestä
  • Olisin kiinnostunut järjestöstäsi :), olen itsekkin lähdössä vaihtoon ja etsin vähän halvempia mahdollisuuksia. Rotary on halvin, mutta siinä perhettä joutuu kai vaihtamaan muutama kertaa..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rollosta kirjoitti:

Suunnittelen lähtöä Jenkkeihin kesällä 2011 ja haluaisinkin tietää millasia kokemuksia teillä on ollut omista isäntäperheistänne. Onko ollut isoja,pieniä perheitä, rentoja vanhempia? Onko samassa perheessä ollut samanikäisiä nuoria ja millaisia koteja muutenkin?
Entä antoivatko vanhemmat viettää iltoja kavereiden kanssa, millaiset kotiintuloajat ja päästivätkö esim. yöksi johonkin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu