PS2 & DVD

Hapa

Tämä nyt ei ole pelikysymys, mutta:
Voiko PS2:lla katsella DVD:tä ilman erillistä kaukosäädintä?

4

3642

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • H6.

      Voi katsella, joskin kannattaa tarkistaa miten ps2 on liitetty tv:seen. Jos ps2:sta on piuha videoihin, ja sieltä vasta telkkuun, niin joissain leffoissa (= useissa) kuva välkkyy sinisenä kopiosuojauksen takia. Näin on itselläni, enkä ole vielä jaksanut asialle mitään tehdä..
      Eli ps2 mieluiten suoraan telkkuun kiinni niin ei pitäisi olla ongelmia. Ohjain toimii siis "kaukosäätimenä" hiukan hankalaa käyttää, mutta menettelee.
      Jos joku tuosta kopiosuojauksesta enemmänkin tietää niin valaiskoon muitakin.

      • Hapa

        Kiitos.


    • Alvari Raappavaara

      Hyvin näkyy kun on suoraa telkan scartissa. Ainoa pikku hankaluus on ohjaimen johdon lyhyys, mutta se on pientä. Suurempi opettelu on eri levyjen tekstityskielivalikon löytyminen, välillä meinaa mennä hermot jos pikkusälli ei ole kotona konetta käyttämässä.

      Ostotilanteessa aikoinaan seurasin G-merkkisessä kaupassa miten myyjä jokaiselle ( sinänsä pari euroa naapuria halvemman) pelikoneen ostajalle myi kauko-ohjainta periaatteella "Tämän sinä tarvitset jos elokuvia katselet".
      Epäluuloisena henkilönä menin kilpailijalle ja kysyin miten on? MP-merkkinen kauppias sanoi heti, ettei tarvita, kunhan kaapelin pituus riittää. Arvaa kummasta ostin?
      Tämän jälkimmäisen kauppiaan ymmärrys loppui, kun kysyin miten vanhan pleikkarin ohjain toimii uudessa esim Tonyhawkin paripelissä. Myönsi, ettei tiedä, koska valmistajat sanovat jonkin toiminnan pelaavan ja jonkin ei.

      Käyttökokemus oli mielenkiintoinen. Pikkusälli pelas PS2 omalla ohjaimella ja kaverinsa vanhan ohjaimella. Vanha ohjain antoi vain suoraa ylhäältä kuvan, eli siis lintuperspektiivin siihen kytketystä pelaajasta. Hauskaahan se oli hetken, mutta pitihän se toinenkin ohjain käydä hakemassa.

    • Jeppe

      Kylla voi!!!!1

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      73
      4356
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2471
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2294
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      20
      1797
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1662
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1532
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      81
      1526
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      1321
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1213
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1145
    Aihe