Minulla on n:11kk vanha sakemanninpentu, joka on arka, millä saisin arkuutta pois? Koira pelkää melkein kaikkea mahdollista.
Arka pentu
Arska
5748
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minulla itsellänikin on 9kk narttu, joka on myös ollut arka ja on vieläkin oudoille ihmisille ja jos näkee esim pahvilaatikoita tai jotain muuta outoa sen mielestä.
Suosittelen että tuttujasi menemään kyykkyyn, katse koirasta pois ja käteen jotain namipaloja ja rohkaista koiraa menemällä luo ja antaa sen nuuskia ja huomata etteivät ihmiset ova lainkaan pahoja. Ja kehu koiraa samalla, älä missään nimessä vie väkisin. Jos siis on ihmispelkoa. Kaikkea positiivista koiralle ihmisistä ja nimen omaan kyykkyyn mennä eikä katosa koiraa kohti sillä sen se tuntee uhkaksi.
Ja sama käytäntö pätee kaikkeen muuhunkin mitä se pelkää. Älä vie sitä väkisin mihinkään mitä se pelkää vaan rohkaise sitä ja muista kehua sitä koko ajan niin sen itseluottamus kasvaa. Ja videä sitä rohkeasti joka paikkaan niin se tottuu.
Ja toisista koiristakin vain hyviä kokemuksia sillä yksikin huono kokemus voi sen "pilata" lopun ikäänsä.
Toivottavasti itseluottamus kasvaa!!
Hyvää joulua!!
Anna koiran mennä jonkun luokse, ei niin että se viedään tai joku tulee sitä kohti. Antaa koiran mennä omaan tahtiansa.
Ja itse mennä mukana sillä koira tarvitsee tukea:)
Tsemppiä!!
Jos korotan koiralle ääntä ellei tottele, koira tulee korvat luimussa ja on valmis lähtemään karkuun. Vaikka en ole koskaan ottanut niskavilloista kiinni tai muutenkaan kurittanut.
ELi kyseessä on pehmeä koira. Itsellänikin nimittäin on kun toruu jostain, niin tulee mielistelemään. Siihen ei saisi kiinnittää huomiota tähän mielistelemiseen mutta koira ei myöskään ymmärrä mököttämistä. Kehut aina koiraa kun se tekee oikein.
Ja koulutuksessakin koira tekee sen mikä kannattaa. Joten sen on oltava sille mieluisaa.
..suuren suosion saaneita MAKKARARINKEJÄ jäsenistölle koirineen.Tiedustele alaosastostasi.