JALAN koko!

apuapuapapa.

pieneneekö/hidastuuko jalankoon kasvu jos pitää hiukan liian pieniä kenkiä jalassa muutaman tunnin päivässä? onko haittaa (paljoa)? miten muuten saisi jalankoon pienenemään/pysähtymään?

10

3659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elikkä

      Älä pidä liian pieniä kenkiä, jalat tulee kipeeks ja jos alat niitä pitämään liikaa niin tulee varmaan kaikenlaisia epämuodostumia.

      Jalankoko on mun mielestä aikalailla perinnöllinen juttu. Itelläni on yksi koko pienempi kuin äidilläni(olen häntä pidempi) ja 6 numeroa pienempi kuin isälläni, ja olen tyttö.

      Kyllä se jalan kasvu ajanmittaan pysähtyy. Kuinka suuri sulla sitten on?

    • sitä kokeile.

      liian pienet kengät voi aiheuttaa vinot, rumat koukkuvarpaat. muutenkin jalasta voi tulla hassun näkönen. ei ehkä kannata omia jalkojaan uhrata tuota testatakseen.

    • pienistä kengistä

      Jalkasi KASVAA liian pienten kenkien käytöstä koska tulee liikavarvasongelma (eli luu alkaa kasvamaan epänormaalisti), sitten sinulle tulee jalan virheasentoja, känsiä ja kovettumia, tulehduksia, kipuja ym. minkä johdosta et voi kohta käyttää kuin isoja leveitä rumia mummokenkiä. Kokemusta on!

      Käytä HYVIÄ oikean kokoisia kenkiä ja etsi sellaiset mallit joissa jalka NÄYTTÄÄ pieneltä (esim. mustat kengät) mutta niin että kenkä on oikean kokoinen ja mukava jalassa!

      Jalan koon kasvu loppui minulla 8. luokalla, juuri ennen kasvun pysähtymistä jalka kasvoi tosi nopeasti. Eli sinullakin varmaan jalan kasvu lakkaa pian! Suomessa yleisimmät naisten kengän koot ovat 36-42 mutta nuorilla on usein isompikin kuin 42, varsinkin jos on pitkä.

    • mayura

      Ote rakkaasta terveystiedon kirjastani:

      "Kehon eri osien kasvu päättyy eri-ikäisenä. Kallon kasvun jälkeen päättyy käsien ja jalkaterän kasvu.."

      Ja kuten jo edelliset vastaajat sanoivat, jalan kasvua ei voi pienentää/hidastaa. Onko niin kauheaa, jos jalkaterä on hieman isompi kuin muilla? Älä pelkää olla erilainen! Jösses sentään..

    • Väliäkö jalkojen koolla on. Näilläkin kanooteille menee vaikka vetten päällä. Tytöilläkin pidän sitä vaan niitä hassuina.

    • paksukainen

      ääääääää haluuun pienemmäks mun jalan ! en tykkää ku koko on 40 ja oon vasta 11 vuotias ....

      • mooooooi

        oon 12/02 163 cm ja kengän numero 40 suunnilleen


    • Pystyssäpysynhyvin

      Ite oon 13v, 170cm tyttö jolla on 44kokonen jalka..... Ainakaan ei kaadu tuulessa :D

      • aleksi --

        Mun tyttökaverillakin on 44, mutta ei haittaa kun on kaunismuotoiset ja punaiseksi lakatut varpaankynnet. Onko sulla?


    • Anonyymi

      Ite oon 12/06 poika ja jalkani on 43.5 ja kun olin kymmenen niin minulla oli 40 jalka

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      530
      8937
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      160
      6144
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      374
      5203
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4749
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      98
      4351
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4053
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      185
      3942
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      92
      1886
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1404
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      969
    Aihe