pieneneekö/hidastuuko jalankoon kasvu jos pitää hiukan liian pieniä kenkiä jalassa muutaman tunnin päivässä? onko haittaa (paljoa)? miten muuten saisi jalankoon pienenemään/pysähtymään?
JALAN koko!
10
3713
Vastaukset
- elikkä
Älä pidä liian pieniä kenkiä, jalat tulee kipeeks ja jos alat niitä pitämään liikaa niin tulee varmaan kaikenlaisia epämuodostumia.
Jalankoko on mun mielestä aikalailla perinnöllinen juttu. Itelläni on yksi koko pienempi kuin äidilläni(olen häntä pidempi) ja 6 numeroa pienempi kuin isälläni, ja olen tyttö.
Kyllä se jalan kasvu ajanmittaan pysähtyy. Kuinka suuri sulla sitten on? - sitä kokeile.
liian pienet kengät voi aiheuttaa vinot, rumat koukkuvarpaat. muutenkin jalasta voi tulla hassun näkönen. ei ehkä kannata omia jalkojaan uhrata tuota testatakseen.
- pienistä kengistä
Jalkasi KASVAA liian pienten kenkien käytöstä koska tulee liikavarvasongelma (eli luu alkaa kasvamaan epänormaalisti), sitten sinulle tulee jalan virheasentoja, känsiä ja kovettumia, tulehduksia, kipuja ym. minkä johdosta et voi kohta käyttää kuin isoja leveitä rumia mummokenkiä. Kokemusta on!
Käytä HYVIÄ oikean kokoisia kenkiä ja etsi sellaiset mallit joissa jalka NÄYTTÄÄ pieneltä (esim. mustat kengät) mutta niin että kenkä on oikean kokoinen ja mukava jalassa!
Jalan koon kasvu loppui minulla 8. luokalla, juuri ennen kasvun pysähtymistä jalka kasvoi tosi nopeasti. Eli sinullakin varmaan jalan kasvu lakkaa pian! Suomessa yleisimmät naisten kengän koot ovat 36-42 mutta nuorilla on usein isompikin kuin 42, varsinkin jos on pitkä. - mayura
Ote rakkaasta terveystiedon kirjastani:
"Kehon eri osien kasvu päättyy eri-ikäisenä. Kallon kasvun jälkeen päättyy käsien ja jalkaterän kasvu.."
Ja kuten jo edelliset vastaajat sanoivat, jalan kasvua ei voi pienentää/hidastaa. Onko niin kauheaa, jos jalkaterä on hieman isompi kuin muilla? Älä pelkää olla erilainen! Jösses sentään.. Väliäkö jalkojen koolla on. Näilläkin kanooteille menee vaikka vetten päällä. Tytöilläkin pidän sitä vaan niitä hassuina.
- paksukainen
ääääääää haluuun pienemmäks mun jalan ! en tykkää ku koko on 40 ja oon vasta 11 vuotias ....
- mooooooi
oon 12/02 163 cm ja kengän numero 40 suunnilleen
- Pystyssäpysynhyvin
Ite oon 13v, 170cm tyttö jolla on 44kokonen jalka..... Ainakaan ei kaadu tuulessa :D
- aleksi --
Mun tyttökaverillakin on 44, mutta ei haittaa kun on kaunismuotoiset ja punaiseksi lakatut varpaankynnet. Onko sulla?
- Anonyymi
Ite oon 12/06 poika ja jalkani on 43.5 ja kun olin kymmenen niin minulla oli 40 jalka
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1464896Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa183527Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1583347Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss322808Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu942560Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181853Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky81468Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo101462Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1361389Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut111267