Miten tavallisen yksikerroksisen omakotitalon suunnittelu ja piirtäminen toteutetaan käytännössä? Nykyään ilmeisesti ainakin lopullisten piirosten tekemisessä käytetään tietokonetta. Mitä ohjelmia suosittelette? Mitä työvaiheita kuuluu talon suunnittelemiseen kokonaisuudessaan?
Mitä suosittelette "pöytälaatikkopiirtäjälle"? Esim. hyviä kirjoja, internetsivuja tai ohjelmia.
Miten homma tehdän
6
1019
Vastaukset
- sa on pakko
tehdä että jatkosuunnitelmat kuten sähkö, lvi, rakenne onnistuu samalle pohjalle.
Ei muutakuin koulunpenkille. Saat pätevyyden laittaa nimesi lupakuviin. Se nimi on se joka kuvissa maksaa! Ja taito käyttää konetta.
Tavallisen talon suunnittelee jokainen tahvokin mutta kun ei kelpaa niin ....- Zabadak
Taito käyttää konetta on helppo nakki.
Taito oikeasti suunnitella on ihan muuta.
"Nimi maksaa" on suurimpia tyhmyyksiä mitä rakentamisessa voi tehdä,
oli nimi sitten suunnittelijan tai vastaavan mestarin.
Ammattitaidosta ja tilaajan asiaan paneutumisesta kannattaa maksaa.
Muusta ei. - ohjelmia
Zabadak kirjoitti:
Taito käyttää konetta on helppo nakki.
Taito oikeasti suunnitella on ihan muuta.
"Nimi maksaa" on suurimpia tyhmyyksiä mitä rakentamisessa voi tehdä,
oli nimi sitten suunnittelijan tai vastaavan mestarin.
Ammattitaidosta ja tilaajan asiaan paneutumisesta kannattaa maksaa.
Muusta ei.käytetään?
- A.Lanmies
ohjelmia kirjoitti:
käytetään?
Iso Autocad maksaa maltaita mutta kevyt versio AutoCad Light on siedettävän hintainen. Lisäksi pitäisi olla ARK tai vastaava ohjelma joka osaa tehdä seinät rakennemerkintöinenn, vessanpöntöt, pesualtaat yms.
Ohjelmien opetteluun kuluu kevyesti puoli vuotta, varsinkin ilman opettajaa. Lisäksi suunnittelijan pitää hallita lait, asetukset ja rakennusmääräykset joiden opetteluun menee ainakin vuosi.
Varsinainen suunnittelu aloitetaan luonnoksilla, siis kynällä paperille. Kun luonnokset ovat valmiit, seinät ym siirretään koneelle. Dwg-tiedostosta voi sitten tulostaa pääpiirustukset ja työpiirustukset.
Lisäksi täytyy olla kasa detaljipiirroksia, mm keittiöstä ja kylppäristä.
Joo... jos alat heti sinulla saattaa olla suunnitelmat ja tarvittavat piirustukset valmiina jo parin kolmen vuoden päästä. - Rak.Ins
ohjelmia kirjoitti:
käytetään?
kuten edellinen tuossa mainitsi, niin ohjelman opiskelu vie vähintään puolivuotta, ellei ole aiempaa kokemusta. Kyllä käsin voi luonnostella, mutta voi luonnostelun tehdä aivan yhtä hyvin koneellakin kuten minä teen.
Teen myös eräälle arkkitehtitoimistolla alihankintana käsin piirrettyjen luonnosten mallintamista ja "puhtaaksi piirtämistä"
Pelkkä ohjelman käyttötaitokaan ei tee suunnittelijaa, vaan suunnitteluun tarvitaan myös kokemusta ja näkemystä eli siis ammattitaitoa.
- Zabadak
Tässäpä hyvä nettikirjekurssin aihe!
Ammattilaiset nysväävät ihan turhaan vuosikausia opintojen, harjoitustöiden
ja harjoittelutyöpaikkojen parissa.
Kyllä kai kolmenkymmenen vuoden kokemus asumisesta sentään päihittää mokoman herrastelun.
Vai?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1728451KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527610Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763880Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521613675Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183054Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552815Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv432060- 1262056
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231883Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211791