mitä tehdä kun

Meidän kissa söi itse ottamansa folioisen kissanruokapurkin. Oli itse siis avannut pohjapuolelta paketin ja syönyt kulman rikki ja samalla foliota. Ruokaa kissa saa tarpeeksi.
Ja nyt toisena yönä se oli tonkinut roskapussin joka oli jäänyt vähän esille ja syönnyt sieltä muovista balkkaninmakkaran kuorta.
Aamulla heräsin kun se vinkaisi ja oksensi noita edellä mainittuja kuoria.
Mitä voisi tehdä ettei tämä tule tavaksi.
Huom Kissamme todellakin saa riittävästi ruokaa.
Lazia ja muita se syö innolla.
42676
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...varmistaa, ettei kissan ulottuville jätetä mitään mikä voi olla sille vaaraksi. Meillä ei ainakaan pidetä kissojen ulottuvilla roskapusseja tai ruokaa, koska ne tonkivat/syövät niitä varmasti, vaikkei olisikaan nälkä.

Äänestä
  • Jos kissan ulottuville ei saa jättää mitään mikä on sille vaaraksi niin ei mulle tullut mieleen että pitäisi piilottaa vaatteetkin.

    Meidän kissa meni ja söi minun paidan joka oli tehty sellaisesta hauskasta narusta. Söi puolikkaan paidan ja okseni ja ulosti syömänsä :p

    Mun kissalla on kallis maku :D

    Äänestä

Viestistä on hieman vaikea päätellä, mikä olisi kisun käytökseen syynä. Onko se vielä kovin nuori ja leikkisä? Onko sillä tarpeeksi leluja, joihin se voisi energiaansa purkaa? Jotenkin vaikuttaa tylsistyneen katin käytökseltä. Tai jospa se osoittaa mieltään jostain, vaikka siitä kun vain nukutte kuin ellun kanat, ettekä huomioi häntä tarpeeksi.. :) Kattien sielunelämä on joskus niin mysteeristä. Mutta paras keino varmaankin on laittaa roskiskaapin ovi säppiin ja kaikki purnukat pois ulottuvilta. Tuollainen metallipala voi tehdä pahaa jälkeä suolistossa..

Äänestä
  • Meidän kisulla on kyllä tarpeeksi leluja.
    Ja ikää sillä on 11 kk.
    Voi olla että se näyttää mieltään. Asumme remontin keskellä ja roskakaappia ei saa kiinni kun keittiö on remonissa.
    Vahingosta voi vain!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


hattara kirjoitti:

Meidän kissa söi itse ottamansa folioisen kissanruokapurkin. Oli itse siis avannut pohjapuolelta paketin ja syönyt kulman rikki ja samalla foliota. Ruokaa kissa saa tarpeeksi.
Ja nyt toisena yönä se oli tonkinut roskapussin joka oli jäänyt vähän esille ja syönnyt sieltä muovista balkkaninmakkaran kuorta.
Aamulla heräsin kun se vinkaisi ja oksensi noita edellä mainittuja kuoria.
Mitä voisi tehdä ettei tämä tule tavaksi.
Huom Kissamme todellakin saa riittävästi ruokaa.
Lazia ja muita se syö innolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu