Liian vanhako?

Olen 43 vuotias. Olenko jo liian vanha prosessiin.
Minkä ikäisiä jo prosessissa täällä olevat on.
Minulle kerrottiin ettei enää ikäsiini suhtauduta
päättävissä tahoissa enää suosiolla.
Asiallisia vastauksia toivoen.
41115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

vanhempiakin on prosessissa. ikähaitari on todella iso. tutkimustiimit eivät harrasta ikärasismia.

Äänestä
  • Eivät ne tutkimustiimit ehkä harrasta ikärasismia, mutta eivät myöskään tiedottamista.

    Lähetteen jälkeen saat odotella kuukausitolkulla kutsua tutkimuksiin.

    Tiedustele puhelimella, ei sanota muuta kuin että vuoro tulee ajallaan.

    Niin että hanki nyt 43-vuotiaana lähete, niin pääset tutkimuksiin ennen kansaneläkeikää.

    Äänestä

  • Ääni jonosta kirjoitti:

    Eivät ne tutkimustiimit ehkä harrasta ikärasismia, mutta eivät myöskään tiedottamista.

    Lähetteen jälkeen saat odotella kuukausitolkulla kutsua tutkimuksiin.

    Tiedustele puhelimella, ei sanota muuta kuin että vuoro tulee ajallaan.

    Niin että hanki nyt 43-vuotiaana lähete, niin pääset tutkimuksiin ennen kansaneläkeikää.

    Tutkimusjono ei nykyisellään taida vetää kuin hyvin hitaasti.
    Lähetteestä nyt 3 kk, maksusitoumus on, tutkimusaikaa ei.

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    Tutkimusjono ei nykyisellään taida vetää kuin hyvin hitaasti.
    Lähetteestä nyt 3 kk, maksusitoumus on, tutkimusaikaa ei.

    Naapurini ja lenkkikaverini kertoi kesällä olevansa TS (MtoF). Hän tilaili jo juhannuksen jälkeen lääkäriaikaa läheteen saadakseen, mutta sai aina kuulla olevansa kiireetön tapaus ja että ajansaanti viivästyy mm. lomien ja lääkäripulan takia.

    Työterveyslääkäriltä järjestyi lopulta aika lokakuussa. Lähete tuli heti. Pian tuli myös tutkimusyksiköstä tieto, että he odottavat sairaanhoitopiiriltä maksusitoumusta.

    Sitoumus on pakko antaa, mutta moni sh-piiri hidastelee, koska toimijoille on annettu käsky välttää kustannuksia.

    Ystäväni tapauksessa sitoumus tuli aika pian.

    Sen sijaan itse tutkimuksiin ei näytä pääsevän kuin Herra ties milloin. Hän sanoo soittavansa joka viikko ja kysyvänsä, mutta mitään ei luvata.

    Kyseessä ei ole rähisijä, vaan siisti, aikuinen ja hyväkäytöksinen ihminen, minusta hyvin tasapainoisen oloinenkin. Hän vain ihmettelee, miksi hän ei pääse tutkimuksiin.

    On meidän julkinen terveydenhoito mielenkiintoisessa jamassa, kun ihminen keskikesällä lähtee hakeutumaan tutkimuksiin eikä vuoden vaihduttuakaan ole vielä mitään tietoa tai edes arviota ajasta.

    En tiedä, mitä voisin hänen hyväkseen tehdä. Myötätuntoa ja keskusteluapua tietysti, mutta voi hyvät ihmiset siellä tutkimusryhmissä, ettekö mitenkään saisi jonoja vetämään tai ettekö edes voisi antaa jonkinlaisia väliaikatietoja kysyville?

    TS ihmiset ovat tosissaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Enola Gay kirjoitti:

Olen 43 vuotias. Olenko jo liian vanha prosessiin.
Minkä ikäisiä jo prosessissa täällä olevat on.
Minulle kerrottiin ettei enää ikäsiini suhtauduta
päättävissä tahoissa enää suosiolla.
Asiallisia vastauksia toivoen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu