Olemme tulossa Azoreille maaliskuun alussa, millainen on sää silloin?
Azorien sää maaliskuussa?
3
4230
Vastaukset
...ja yleensäkin
Ponta Delgadan päivälämpötila on maaliskuulla korkeimmillaan keskimäärin 18 C, yölämpötila voi matalimmillaan laskea keskimäärin 12 C:een.
Pilvisyys ja aurinkoisuus vaihtelevat ja vettä voi tulla.
Azoreiden sää on ylipäätäänkin varsin vaihteleva. Níinpä yhtenä päivänä on mahdollista kokea neljä eri vuodenaikaa. Sade ei yleensä kestää pitkään, mutta täällä voi maaliskuussa sataa - päivittäinkin - jonkun verran. Paljon on kiinni tuurista.
Azoreilla taivas on tuskin koskaan täysin pilvetön, mutta täällä kuluu tuskin päivääkään niin että aurinko ei näyttäytyisi.
Kaamosta täällä ei ole.
Kylmä täällä ei ole koskaan, ei myöskään kuuma. Ilma on aina puhdasta hengittää ja täällä on aina vihreää.
Paljon on odotuksista kiinni. Aurinkorannikko tämä ei ole, mutta ei täällä myöskään aina sada - vuosittainen sademäärä Ponta Delgadassa on noin 1 000 mm.
Luonto on Azoreiden nähtävyys ja se voi hyvin vain kun vetta tulee säännöllisesti.
Olimme tänään Furnasissa ja vaikka oli hieman sateista, matka oli mitä nautinnollisin. Kaikkialla oli vihreää, leutoa, 17 C, tyyntä, rauhallista, lehmiä, linnunlaulua, kuumia lähteitä, tyhjää, tilaa, sydämellisiä, aitoja, ystävällisiä ihmisiä valmistautumassa joulun viettoon.
Täällä asuvana voin sanoa, että en vaihtaisi Azoreita, en mihinkään.Noin 70 prosentin suhteellisesta keskimääräisestä kosteudesta johtuen ilma Azoreilla tuntuu lämpimämmältä kuin mitä pelkkä asteluku antaisi ymmärtää. Ilman kosteudesta ei ole matkailijalle haittaa. Poutaisessa säässä pyykkimme kuivaa ulkona muutamassa tunnissa.
Auringossa ilma tuntuu lämpimältä eikä tuuli ole koskaan kylmä. Ulkotarjoilukausi on täällä ympärivuotinen.
Mitkään pitkän ajanjakson sääennusteet (esim. CNN) eivät ole Azoreiden kohdalla luotettavia. Ennustaminen on vaikeaa jopa päivän parinkin tarkkuudella.
Menneen ajan säitä voi tarkastella esim Weather Undergroundista, http://www.weatherunderground.com/- Iggy58
Kiitoksia paljon ja hyvää joulun jatkoa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1748483KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4537657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763890Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521633726Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183074Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552865Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442081- 1262076
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231903Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211841