Haluaisin mennä muutamaksi yöksi Istanbuliin ja viettää lopun viikon lomastani rannalla. Onko Istanbulin lähellä paikkoja vai pitääkö matkata eteläturkkiin? Kuinka kauan matka kestää esim. Marmarikseen? Mieluiten kuitenkin haluaisin tietoa Istanbulin lähellä olevista rantalomakohteista.
Istanbul + rantaloma
13
7333
Vastaukset
- Riippuu siitä
Mihin vuoden aikaan aiot tämän matkan tehdä?
- kaupunki ja rantaloma
Menisin matkalle kesä-elokuun tienoilla. Tiedättekö kuinka kauan kestää matka Etelä-Turkkiin kuten Marmaris tai Alanya? Kuulemma bussit ovat hyviä.
En välttämättä halua mennä suureen rantalomakohteeseen. Istanbulissa on hotelleja joissa on uima-altaita, mutta kaupungissa ei saa rentouduttua. Jos matka Etelä-Turkkiin kestää kauan menen ehkä mielummin Kreikkaan Istanbulin jälkeen. Eikö Istanbulin lähellä eli Luoteis-Turkissa ole mitään rantalomakohteita? - Zeynep1
kaupunki ja rantaloma kirjoitti:
Menisin matkalle kesä-elokuun tienoilla. Tiedättekö kuinka kauan kestää matka Etelä-Turkkiin kuten Marmaris tai Alanya? Kuulemma bussit ovat hyviä.
En välttämättä halua mennä suureen rantalomakohteeseen. Istanbulissa on hotelleja joissa on uima-altaita, mutta kaupungissa ei saa rentouduttua. Jos matka Etelä-Turkkiin kestää kauan menen ehkä mielummin Kreikkaan Istanbulin jälkeen. Eikö Istanbulin lähellä eli Luoteis-Turkissa ole mitään rantalomakohteita?Istanbulista voit matkustaa n. 3.5 tuntia laivalla Marmarameren saarille Avsaan tai Marmaraan. Aikataulut loytyy IDO:n sivuilta (Istanbulin meribussit). Googleta Avsa/Marmara/ada/IDO. Laivat lahtee joka aamu Yenikapin satamasta. Uintikelit on kesakuun lopulta elokuun loppuun. Avsa ja Marmara ovat taynna pienia hotelleja, joissa voi yopya suht edullisesti. Molemmilla saarilla on kivoja siisteja rantoja.
Prinssisaarilla en uisi - tiedan monia jotka ovat saaneet siita vedesta (likaisesta nimittain) ikavia intiimiongelmia.
Ei siis mitaan pakkoa lahtea 12tuntia bussilla Marmarikseen tai Alanyaan.
- etelässä on
Istanbul ei ole rantalomakohde sitä tarkoittavassa mielessä. Rantoja kyllä on Mustan meren rannalla, joilla paikalliset käyvät vain päiväseltään sillä hotellit - sikäli kuin niitä edes on - ovat erittäin vaatimattomia. Tunnetuin lomapaikka on Sile noin 100 km Istanbulista Aasian puolelle. Kunnon rantalomalle paikalliset menevätkin etelään, mutta harvemmin Marmarikseen ja enemmän Kemeriin, Belekiin, Sideen, Alanyaan ym. joista löytyy 5-tähden hotelleja (esim. detur.fi).
- Yksikään
Hotelli ole 5-tähden luokkkaa.
- uimaan jospääsee...
mitenkäs nämä saaret? büyükada ym.? onko siellä uimapaikkoja?
- kaupunki ja rantaloma
Käyn tutkailemassa tuote Sileä netin kautta. Kerro jos tulee mieleen jotain muuta suht lähellä Istanbulia. En tarvitse suurta turisti paikkaa vaan rannan ja uima-altaan hotellilta.
- kokeile tätä
kaupunki ja rantaloma kirjoitti:
Käyn tutkailemassa tuote Sileä netin kautta. Kerro jos tulee mieleen jotain muuta suht lähellä Istanbulia. En tarvitse suurta turisti paikkaa vaan rannan ja uima-altaan hotellilta.
Tämä on euroopan puolella, mutta matkaa on keskustasta...
- hiippailija
tietääkö kukaan onko istanbulis minkälaisia vesipuistoja ja hintataso?olis niin kiva viettää päivät pulikoiden ja illat nähtävyyksien parissa.lähtö olis parin päivän päästä et jos joku ehtiis auttaa...
- Zeynep1
Istanbulissa ei ole ainuttakaan vesipuistoa, mutta hotellien uima-altaita kylla.
Ja mita tulee tuohon taysin naurettavaan vaitteeseen, ettei taalla olisi tasokkaita hotelleja: saanen nauraa. Mm. Ciragan palatsi on viiden tahden hotelli, jossa myos Kennedyt viettivat haamatkallansa aikaa (siis Caroline ja John 1990-luvulla). Sen merenrannalla sijaitsevalle uima-altaalle on sisaanpaasy viikonloppuisin 200 liiraa (100 euroa) per hlo, joten mitkaan koyhat budjetilla matkustavat suomalaisturistit ei sinne paady.
Muita 4-5 tahde hotelleja joissa on hyvat altaat mutta halvemmat hinnat (50-70 TL vkonloppuna) on Hyatt Regency, Marmara Hotel, Ceylan Intercontinental, Osmanbey Ramada Plaza, Hyatt Macka Park, Hilton jne. Aikas absurdia vaittaa, ettei 16 miljoonan asukkaan metropolissa olisi huippuhotelleja. Ihme porukkaa talla palstalla. - luinkohan oikein
Zeynep1 kirjoitti:
Istanbulissa ei ole ainuttakaan vesipuistoa, mutta hotellien uima-altaita kylla.
Ja mita tulee tuohon taysin naurettavaan vaitteeseen, ettei taalla olisi tasokkaita hotelleja: saanen nauraa. Mm. Ciragan palatsi on viiden tahden hotelli, jossa myos Kennedyt viettivat haamatkallansa aikaa (siis Caroline ja John 1990-luvulla). Sen merenrannalla sijaitsevalle uima-altaalle on sisaanpaasy viikonloppuisin 200 liiraa (100 euroa) per hlo, joten mitkaan koyhat budjetilla matkustavat suomalaisturistit ei sinne paady.
Muita 4-5 tahde hotelleja joissa on hyvat altaat mutta halvemmat hinnat (50-70 TL vkonloppuna) on Hyatt Regency, Marmara Hotel, Ceylan Intercontinental, Osmanbey Ramada Plaza, Hyatt Macka Park, Hilton jne. Aikas absurdia vaittaa, ettei 16 miljoonan asukkaan metropolissa olisi huippuhotelleja. Ihme porukkaa talla palstalla.mielestäni tuo *****hotelliväite koski juuri alanyaa eikä istanbulia....
- hell4
Hei! Olen lähdössä Istanbuliin huhtikuussa 2013, miten sinne Sileen parhaiten pääsee?
- turkkimatkustaja
Anadolu Jetillä pääsee esim. Antalyaan suht halvalla. Itse olen lentänyt tuon välin n. 30 eurolla parhaimmillaan. Antalyassa voi viettää rantalomaa, Laran alue paras. Lentoja kyllä löytyy myös muualle esim. Izmiriin ja sieltä voi mennä bussilla vaikka Kusadasiin rantalomalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11576Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras961504Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva202960- 124849
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29760Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60703