Ajattelin kysyä että milloinka voi ruveta antamaan myös velliä jos lapsi saa vain korviketta???miedän tyttö on nyt 2,5kk ja eikä enään suostu syömään tissiä, saanut pulloa sairaalasta asti kun oli isokokoinen syntyessään (4010g) ja aina ollut todella hyvä ruokahalu.Pitää varmaankin saada lupa neuvolasta ensiksi???? eikös NAN2 siirrytä 4kk iässä???ainakin purkissa niin lukee.
vellin antamisesta
shenda++++
5461
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itse aloimme antamaan juuri noihin aikoihin. Meillä myös tyttö oli täyskorvikkeellea. Jos sinusta tuntuu että lapsi velliätarvitsee niin et sinä mitään neuvolan lupaa tarvitse. Itse sinäoman lapsesi asioista päätät. toki voit soittaa sinne ja kysäistä jos asia epäilyttää. Hyvää joulua sinne =)
itse aloin antaa pojalle maissivelliä 2,5kk iässä eikä siitä ollut haittaa pojalle päin vastoin alkoi nukkumaan yönsä kunnolla kun saa mahansa kunnolla täyteen. Nan2/tutteli2 niin niitä saa ruveta antamaan vasta puolen vuoden iässä, ainakin niissä tetroissa lukee niin.. enkä mä ainakaan ole huomannu mitään eroa tutteli1/tutteli2 välillä.
eikä vasta puolivuotiaana!!!
tutteli2 lukee ainakin kyljessä että 6-12kk ja muistaakseni nan2 kyljessä lukee samalla tavalla.
NAN2'n kyljessä lukee: alkaen 4 kk-