Hyvää joulua

uskiksille

Eräs buddhalainen munkki kertoi minulle, että heidän luostarissa käy usein uskovaisia saarnaamassa heille. Sama on täällä idän uskontojen palstalla. Hän sanoi, etta ne uskikset opettaa kuuntelemisen taitoa heille. Uskikset saarnaavat ja munkit kuuntelevat.

Niin että kiitos vaan kärsivällisyyden taidon opettamisesta teille kaikille. Rauhaa ja hyvää joulua. Mutta emme todellakaan välitä teidan jutuista. Teillä ei ilmeisesti ole rakkautta sydämessä kun ette välitä meidän tunteistamme?

2

294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tim Buktu

      tunne henk.koht. ketään buddhalaista niin rohkenen pyytää, että nämä buddhalaiset saarnaisivat uskiksille. Tekisi hyvää näille tod.näk. läntisille protestanttiuskiksille oppia kärsivällisyyttä.

      Jos asia kuitenkin on niin, että buddhal. opettajat opettavat vain niitä, jotka heitä haluavat kuunnella ei tämä ehdotukseni varmaankaan johda käytännön toimiin.

      Meillä kristityillä on se paha vika, että omahyväisyys useinkin voittaa rakkauden. Miten teillä buddhalaisilla?

      • pikku-buddha

        Buddhalaiset eivät saarnaa uskontoaan väkisin muille koska ymmärtävät ettei siitä ole mitään hyötyä. Jos toinen ei halua edes kuulla niin hän saa vain kielteisen asenteen buddhalaisuutta kohtaan.
        Protestanttisaarnaajat kun eivät taatusti kuuntele buddhalaisia, hehän ovat tietysti väärässä ja kaiken lisäksi "saatanan kätyreitä".

        Enpä tiedä tuosta viimeistä... samoja ihmisiä sitä loppujen lopuksi ollaan kaikki. Mieleni kuitenkin tekisi sanoa että buddhalaisten joukossa omahyväisyyttä on vähemmän ja saattaa se olla tottakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      105
      1888
    2. 239
      1678
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      61
      1076
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1030
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      62
      980
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      65
      929
    7. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      63
      828
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      37
      827
    9. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      6
      811
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      805
    Aihe