hauskoja tytönnimiä 1946v kalenterissa
Heilimä
Heloisa
Iloisa
Immikki
Keijukka
Paulikki
Ruusu
Sävele
vanhassa
14
619
Vastaukset
- ilaria:
sävele on minusta kaunis.
- Broccoli.
Kylläpä sai suun virneeseen monet noista nimistä. Toisaalta nuo ovat hienoja, ja takuulla Suomalaisia nimiä, jotka eivät ole ottaneet vaikutteita muun maalaisista/raamatullisista nimistä.
Enpä kuitenkaan kehtaisi ketään nykypäivänä rasittaa tuollaisilla nimillä. Ainoa nätti on Ruusu. Lyhennettyinä esim. Keijukka (Keiju) tai Sävele (Sävel) voisi toimiakin. Iloisasta muunneltu Ilona on kans kiva. - karpitar
Kurkistapa huviksesi v:n 2008 allakasta, kenen nimipäivä on toukokuun 4.
- hehehehhe
Tuollahan on mun sukunimi etunimenä! :D
- Nimet uusiokäyttöön
Siellä on myös metkoja pojan nimiä:
Hirvo, Arijoutsi, Rieti, Tiera, Sipri,
Oras (tullut nyt uudelleen "muotiin")
Rautia, Harras, Tornia, Anto, Solmu,
Kotivalo, Uuras, Ensi, Salama,
Oma, Pohto, Kyrö, Leimu, Sorjo,
Ponteva, Mieto, Raikas, Äänis, Kaipia,
Jurva, Lippo, Nousia, Lappi, Kauppe,
Utria.
Tytön nimistä mainittakoon vielä
Hillervo, Lemmitty, Ihanelma, Siviä, Naimi.
En ole aivan varma, onko nuo kaikki miesten nimiksi mainitsemani nimet miesten nimiä. Joistakin on melko vaikeaa ottaa selvää ;)
Kuten huomaat, on niitä "outoja" nimiä ollut ennenkin, ja jotkut ovat tulleet uudelleen käyttöön.
Esmes Kotivalo on aika ihana ... ;)- äititäti
Kotivalo-nimi on ainakin päässyt vanhaan vitsiin vai liekö ihan tositarina. Muistaakseni se meni näin: vanhemmat halusivat antaa pojalleen nimen, josta ei sitten koulussa voitais tehdä mitään väänöksia ja niinpä he nimesivät hänet Kotivaloksi. Mutta muutaman vuoden kuluttua perheen ovikello soi ja pojan luokkakaveri oli ovella ja kysäisi: "Moi, pääseeks Himatuikku ulos?"
- ------------
Orashan on ihan toimiva nimi vieläkin! Onhan se yksi vihreiden kansanedustajakin nimeltään Oras Tynkkynen. Ei ollenkaan hullumpi etunimi.
Rieti on Fingerpori-sarjakuvassa Heimo Vesan kissan nimi. Jotenkin tuo Rieti-kissan nimi on aina huvittanut minua. :D
- Nikanorida
Ensi on ainakin meilläpäin ollut naisen nimi...
- kymenlaakso...
meilläpäin se o nmiehen nimi.
- Nikanorida
No Pohjois-Kymenlaaksossa nimenomaan isomummuni parhaat ystävättäret olivat Ensi ja Kerttu :)
- kouvolalainen,,,
Kouvolan apulaiskaupunginjohtajana on ollut arkkitehti, rakennusneuvos Ensi R.Louhiluoto, joka on taatusti mies!
- Anonyymi
Todistetusti Ensi R oli miesten mies.
- Nikanorida
Juu no en liene väittänytkään, etteikö voisi olla myös miehen nimi, itse vain satun tietämään kaksi Ensi-nimistä naista enkä yhtään Ensi nimistä miestä. Sen sijaan Ensio-nimisiä miehiä tunnen useammankin...
- *************
Minäkin tullen yhden Ensi Marian (siis naisen).
Ensio nimisiä miehiä on paljon. Ensio on usein toisena nimenä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1074609Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1734385Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941730- 4031661
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331423Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61109Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3531100- 67989
- 56964
- 92938