Palstan paikka

Hiukan minua ihmetyttää tämän palstan sijoitus. Mielestäni palsta olisi kuulunut osastolle Yhteiskunta. Kirjastolaitoshan on merkittävä yhteiskunnallinen palvelu ja instituutio, jonka tehtävä on paljon laajempi, kuin lukemisen tarjoaminen kansalle esim. kirjojen ja novellien muodossa. Kirjastolaitoksella on merkittävä osuus kansalaisten yleissivistyksen kasvamisessa ja sitä kautta kirjastojen osuus kansakunnan taloudellisen hyvinvoinnin kasvattamisessa ei ole ollenkaan mitätön.

7

974

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samaa mieltä

      Kyllä. Palsta sopisi paljon paremmin sinne yhteiskunnan alle. Kirjoista&novelleista voisi olla sitten vaikka linkki.

      Samat perustelut kuin aloittajalla!

      • Kirjaston ystävä

        Kirjastonkin sivuilla voi nykyään keskustella. Eiköhän tämä ole oikea paikka jos mikä:
        http://www.lib.hel.fi


    • NUMERO28

      EX-KIRJASTONHOITAJAN APULAISENA OK PAIKKA PALSTALLE..

    • Erasmus, lähes rotterdamila...

      Miusta tää on enemminkin nipotusta. Luulisin, että juuri täällä huomioarvo olisi suurempi, eikä oikeastaan kannattaisi nipottaa siitä missä seilaillaan.
      Rotterdamilaisen kannattaa olla enemmän huolissaan siitä, että versova uusi sukupolvi yleensäkin löytää kirjastot.

      Ja oikein hyvää uutta kirjavuotta kaikille!

    • Hyvä kun tuli erillinen kirjastoaihe tänne. Yhteiskunta aiheesta en ole kiinnostunut ja en ois sitä sieltä tietänyt hakea.

    • turhaa

      Yleissivistyksen arvo < viisi mädäntynyttä puolukkaa. Vain AMMATILLINEN VALMIUS takaa menestyksen työmarkkinoilla. Niinpä koululaisille/lukiolaisille tulisi opettaa tuplatuntimäärä vieraita kieliä ja vähentää hanttiaineiden kuten kemian tai kuvaamataidon opetusta. Kemistejä tai kuvataiteilijoita tulee harvasta, mutta KIELITAIDOLLE on AINA kysyntää!!

      • Pelkkä kielitaito ilman yleissivistystä ja tasapainoista persoonallisuutta, jota mm. taideaineet kehittävät, riittää pelkästään hanttihommiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      285
      967
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      52
      754
    3. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      681
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      35
      604
    5. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      49
      586
    6. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      52
      574
    7. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      33
      526
    8. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      34
      487
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      48
      477
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      40
      475
    Aihe