poliiseille eli hyvää uutta vuotta kaikille rehellisille poliiseille !!!
Itse haluaisin toimia lähinnä huoltopoliisissa tai koirapoliisissa....
Itse haluaisin toimia lähinnä huoltopoliisissa tai koirapoliisissa....
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Huoltopoliisi lopetettiin kymmeniä vuosia sitten, ja koirapoliisia ei ole. On koiranohjaaja sekä poliisikoirapartiomies, he tekevät koirapartion.
Toiseksi sinusta ei todennäköisesti olisi edes ns. vanhanajan passinpolkijaksi.
Hyvää Uutta Vuotta kuitenkin.
passipoliisinkin hommat, joskus kun vein armeijassa ollessani sotilaskarkurin päävartioon vaikka Helsingin linja-auto aseman passipoliisit vähän hankaloittivat tehtävää. Taisi olla vuosi -83, karannut oli Tilkasta ja päävartiona Upinniemi. Onneksi paikalle tuli maavoimien ambulanssikuski, niin passipoliisi ei kokonaan pystynyt estämään sotilaskarkurin palauttamista Upinniemeen, että heh heh..
Oikein armeijankin kävit, ja sotilaskarkurin(tuollaisen pelottavan ja vaarallisen) toit takaisin päävartioon. Mitalin ansaitsisit.
taisi olla 57 kiloa, mutta järki juoksi enemmän kuin passipoliiseilla(yhteensä n.250 kg). Taisi olla ero viinan käytössä. Passipoliisit olivat käytännössä jo dementoituneita, niinkuin tämä huumepoliisin Aarniokin ?
Hyvä että ne passinpolkijat auttoivat sinua lopulta viemään sen sotarikollisen päävartioon. Onhan se 57-kiloa paljon, pienelle naiselle, mutta että oikein sotamiehelle...
Onneksi opetit niitä poliiseja heti -80-luvulla, ihme ettet sitten talonmiehen hommia pitemmälle päässyt urallasi. Olisin hetken jo ajatellut sinusta Poliisiylijohtajaa.
auennut. Mutta itse asiasiassa kilpailin siis alle 54 kilon sarjassa.
Myöhemmin suoritin tutkinnon yliopistossa ja olen toiminut koulutustani vastaavissa tehtävissä...
epäilivät, että onko tämä jotakin pelleilyä ?
Itsellä oli laivaston vaatteet päällä, mutta karkurilla siviilin sininen toppatakki ?
Silloin totesin, että kaikki poliisit ovat totaalisia idiootteja !!!
Ja kovan lukemisen ja syömishäiriöiden takia olen nyt sairaseläkkeellä, työelämässä kerkesin olla 3 vuotta. Opintolainaa on 43.400 euroa ja eläke ei kummoinen ole.
Olisi pitänyt vain ottaa mallia niistä passinpolkija poliiseista, he ovat edelleen virassa ja työelämässä tulevat olemaan hyvinkin pitkään.
on tosiaan vielä jäjelä 1200 euroa. Opettajana olen AMK:ssa eli syyt ammattiini ovat ne 3 : Touko-, kesä , heinä ja elokuu. Lisäksi tulee perunannostoloma, kaksiviikkoa jouluna ja hiihtoloma. Palkka on vähän parempi kuin veljelläni Helsingigin apulaispoliisipäällikkönä.
Toisaalta olen paljon vittumaisempi :)
Ensinkin, AMK:n opettaja ei kirjoita näin:"Helsingigin..."
Ja toiseksi, AMK:n opettaja osaa laskea, ainakin neljään: "syyt ammattiini ovat ne 3 : Touko-, kesä, heinä ja elokuu."
Ja ihan vain;) sanonko terveisiä keneltä kun huomenna näen Jarin ?
Salolta.
enempi maaninen ???
en ole ollut koskaan päivääkään sairaslomalla.
"en ole ollut koskaan päivääkään sairaslomalla"
Reilusti vaan huomenna lääkärille puhumaan ongelmasti, saat pillereitä ja lomaa, kyllä toivut tuosta masennuksesta.
Olet vain yrittänyt olla liian täydellinen ja sitten pääsi romahti joulupyhinä... No kyllä selviät tuostakin lääkärin avulla:) Hyvää uutta vuotta:)
noin huonot fiilarit Helsingin huumepoliiseja kohtaan ja vieläpä näin Jouluna?
Ei kai vaan, ne kaverit ole jarruttaneet epämääräistä elämääsi?
Oletko huolissasi jostakin asiasta?
Enpä usko, että sinusta olisi miksikään poliisiksi ikinä.
Hyvää Uutta Vuotta 2008 kaikille Helsingin huumepoliiseille ja onnekasta jatkoa arvokkaalle työllenne kaikenlaisen huumerikollisuuden kitkemiseksi.
rehellisyydestä ja lain noudattamisesta ?
Kai huumepoliisikin voi noudattaa lakia tai sitten lakia on muutettava ?
tullaan rankaisemaan ankarasti !
ovatkin olleet rehellisiä, sekä noudattaneet lakejamme.
Kysymys on nyt siitä, ketkä ovat tehneet näyttävintä tulosta yhteiskunnassamme.
Vituttaako joitakin henkilöitä se, että Helsingin huumepoliisi on takavarikoinut suuren määrän huumeita ja joidenkin henkilöiden bisnes on toistuvasti mennyt vituiksi?
Mani mani mani.
Elämä on.
jotakin hampaittesi koloissa huumepoliiseja vastaan, ei muuta kuin hammaslekurille, mikäli uskallat.
ole tunteita tai osapuolia.
Kysymys on vain laista.
Lain rikkojaa rangaistaan....
mutta mitä osapuolta VITUTTAA se, että Helsingin arvokas huumerikosyksikkö on TAKAVARIKOINUT niin PALJON HUUMEITA?
Kuka ja ketkä, ovat ottaneet toistuvasti takkiinsa, Helsingin huumepoliisien takavarikoista?
Nyt haluan tietää NIMIÄ.
Ketkä pyörittävät näiden takavarikoitujen huumeiden bisnestä?
Tuskin sentään Helsingin huumepoliisit.
sisäministeriön pihalle ja katsele patsasta-Mieti samalla virkamiehiä, sopivaa grynderiä, teollisuuslaitosta ja kilpimiespatsasta ???
nyt ei ole kysymys patsaista, vaan siitä, kuka ja ketkä ovat niitä ihmisiä, jotka tekevät bisnestä niinkin vakavalla asialla, kuin huumerikollisuus on.
Toivon totisesti, että kaikki huumerikolliset ja heidän ystävänsä saavat mahdollisimman pitkän tuomion tekemisistään ja sehän ei onnistu ilman Helsingin huumerikosyksikköä, mikä on toiminut meidän kaikkien veronmaksajien puolesta, vakavaa järjestäytynyttä rikollisuutta vastaan.
Kaikki kunnia Helsingin huumerikosyksikölle.
Koko kansa on teidän puolellanne ja kiitämme teitä työstänne.
grynderi tai teollisuusyrittäjä ???
Olisin vaikka sun äitisi, minkä silloin aikoinaan menetit.
Mutta kun en ole.
Onnekseni.
Velkaantuminen voi olla henkisesti raskasta.
Ymmärrän sinua.
kilpimies? siis rotta eli rikollinen ? Menitkin ansaan ?
ja kiitollinen siitä, ettei minusta ole ikinä tullut rikollista.
Eikä kilpimiestä.
Ansaan en mene minä, vaan jotkut muut.
Toivon Sinulle mukavaa vuotta 2008.