Vähän aikaa sitten oli juttu Hämeen Sanomissa.
Suunnitelmissa viisien liikennevalojen puna-aalto Pälkäneentien päähän. Ja muutama ramppi lisää.
Muutama vuosi sitten alue oli rakentamaton.
30ha rakentamatonta maata, SUOMEN PARHAIMPIEN LIIKENNEYHTEYKSIEN VARRELLA. Kerrankin olisi ollut mahdollista tehdä toimivat ja kunnolliset liikennejärjestelyt. Mutta ei.
Kun ei ymmärretä, ettei ymmärretä, niin virheitä korjataan uusilla virheillä. Seuraava kokeilu on varmaankin liikenneympyrä.
Ainoa mahdollisuus on, että organisaatioon saadaan edes yksi ajattelukykyinen, jolla on riittävästi natsoja, että pystyy laittamaan asiat kuntoon. Tien tekeminen ei ole mitään rakettitiedettä.
Nykyisellä kokoonpanolla ei tule onnistumaan.
Oli se vaan surkeeta katsella jouluruuhkaa... Vastuulliselle ehdotan vuoden kaupunkilainen titteliä!
Suunnitelmissa viisien liikennevalojen puna-aalto Pälkäneentien päähän. Ja muutama ramppi lisää.
Muutama vuosi sitten alue oli rakentamaton.
30ha rakentamatonta maata, SUOMEN PARHAIMPIEN LIIKENNEYHTEYKSIEN VARRELLA. Kerrankin olisi ollut mahdollista tehdä toimivat ja kunnolliset liikennejärjestelyt. Mutta ei.
Kun ei ymmärretä, ettei ymmärretä, niin virheitä korjataan uusilla virheillä. Seuraava kokeilu on varmaankin liikenneympyrä.
Ainoa mahdollisuus on, että organisaatioon saadaan edes yksi ajattelukykyinen, jolla on riittävästi natsoja, että pystyy laittamaan asiat kuntoon. Tien tekeminen ei ole mitään rakettitiedettä.
Nykyisellä kokoonpanolla ei tule onnistumaan.
Oli se vaan surkeeta katsella jouluruuhkaa... Vastuulliselle ehdotan vuoden kaupunkilainen titteliä!
Vastaukset 15
Vanhimmat
JUST SUN LAISET PELLET TEKEE SEN RUUHKAN....ÄLÄ TU SINNE JOS ET OSAA AJAA
varustettu ku..pää kyllä voi jäädä kotiin.Keskustelun aloittaja kirjoitti pelkkää asiaa,mutta sinä et näköjään kykene asialliseen keskusteluun jotenka tuskin kykenet asialliseen liikkumiseen autolla.
Nyt pahin sumppu "alueen sisällä".
Prisman siirtyessä uuteen paikkaan, kevenee tämän em. alueen liikenne (kun saisivat parolantien ja poltinahontien yhdistävän liikenneympyrän, niin olisi hyvä).
Sumppu siirtyy nyt pälkäneentien eli tiiriöntien ja Wartiamäentien sekä pitkätanhuankadun/tiiriönsuonristeyalueille.
Toisaalta prismasta pääsee joustavammin pohjoisen suuntaan Wartim./130-tietä..., kun saisi rampit suoraan vuorentaantielle/pikku-parolantielle niin hyvä.
"Sumppu siirtyy nyt pälkäneentien eli tiiriöntien ja Wartiamäentien sekä pitkätanhuankadun/tiiriönsuonristeyalueille."
Oli Tiiriöntien ajoreitti mikä tahansa, niin 2-3 valopysähdystä tulee väkisin. Seurauksena ruuhkaista jonoa.
Ja siitä seuraa, että valoja yritetään kiertää mahdollisuuksien mukaan. Mikä aiheuttaa ympäröiville alueille ylimääräistä liikennettä.
maksaa 10 € /litra, niin ruuhkat hiukka helpottaapi
suorittaan mammonanpalvontariittejä
kyllä se kun moottoritie katetaan niin osa ihmisistä jää sinne uudelle kauppaalueelle,ja voisihan sitä harkita parkkihallia esimerkiksi tori nalle josta kuljetus tiiriöön busseila
tälleen sitä pehmitetään
Turha rakentaa yhtään mitään, jos ei osaa tehdä tietä perille!
Ratkaisu toikin.
- Rakennetaan uusi ostoskeskus, kun edelliseen ei pääse autolla.
- Kuka hullu käyttää kuljetusta, on päivän projekti käydä kaupassa ja saa kantaa hulluna tavaroita.
- Tai sivuraide junalle! Äkkiä se Pendoliino sinne suihkasee.
Jos nyt hoidettaisiin asia halvalla ja hyvin. Muutama sata metriä asfalttitietä ja liikenne toimis!
Mutta, ootellaan seuraavaa korjausyritystä (munausta).
eikä mitään liikennevaloja. Nyt on kiire sitimaasturilla ... helvettiin!
http://www.hameensanomat.fi/Article.jsp?article=66475&main=76
Ei Tiiriössä mitään ruuhkaa ole koskaan ollutkaan.Ei viisi autoa peräkkäin ja puolentoista minuutin odottelu mitään ruuhkaa ole. Typerät pikkukaupungin juntit. Miksi ette toopet valita vaikka cittarin kassajonossa menee 15 kertaa kauemmin kuin yhdessäkään risteyksessä siellä? Vai palaako hämäläisjuntilta pinna vaaan vähän hitaasti?
muuttakaa vapaaseen hattulaan. uusi prismahan on rakennettu ajatellen juuri hattulalaisia. heidän on helppo lähteä 130-tietä pohjoiseen ilman ruuhkia. hattulalaisilla on rahaa millä ostaa, pieni veroäyri. hämeenlinnan päättäjien himoitsemat armeijan kiinteistöverot ja rakentamatonta maata etenkin pekolan suunnalla. tämän lisäksi hämeenlinnan päättäjät ei uskalla rakentaa kirstulaa koska me vauraat hattulaiset taas hyötyisimme siitä
Nyt kun HäSa (su) on aiheesta kirjoittanut ja täälläkin 1000 käviään. Voitaneen liikenne ongelma ratkaista. Vanhan vuoden kunniaksi.
Se löytyy 2km Pälkäneentietä pohjoiseen.
Tampereentien ja pälkäneentien eritaso liittymä. Kuka muistaa nähneensä siellä koskaan ruuhkaa? (Vaikka siellä ei ole yhtään rinnakkaista ajo & kiihdytyskaistaa.)
Eli lyhyesti:
- Wartiamäentie jatketaan suoraan katsastusmiehentiehen. Ja Tiiriöntien kohdalle eritasoliittymä kiertorampit.
- Katsastusmiehen tie jatketaan suoraan Parolantiehen. Poistetaan se ysikymppimutka ja Cittarin liittymä Tiiriönsuontien risteyksestä.
- kolmostieltä pohjoisesta tuleville, hidastusrampilta suora liittymä Wartiamäentielle. (Sitä liikennettä on ihan turha ajattaa Tiiriötielle)
-Tämän jälkeen ei tarvitse kuin laittaa kaistat ja kauppojen liittymät kohdalleen niin liikenne toimii. Ajettavat matkat lyhenee ja yhteen paikkaan kohdistuva liikennekuorma pienenee. Alueelta voidaan poistaa kaikki liikennevalot jonouttamasta liikennettä.
Rampit 130-tien ja Vuorentaantien/Pikku-Parolantien alikulun kohdalle ja voisi tehdä vaikka vain toiseen suuntaan (hesan malliin...), siten että alittavalta tieltä pääsee tiiriön suuntaan ja takaisin.
Olisi suhkoht edukas, kun alikulku on jo valmiina, mitä nyt joskus autonpesu tarjolla...