Retkistä

Olen kohtapuoliin lähdössä Patong Beachille ensimmäistä kertaa ja erilaisille retkille olisi kiva lähteä, mutta ongelmana on herkästi bussissa ja veneessä ilmaantuva matkapahoinvointi.

Osaisiko joku kertoa, mille saarille olisi suhteellisen lyhyt venematka (max 30min)? Onko aallokko yleensä kovaa?

Samoin jollain viidakkoretkellä olisi kiva käydä ja norsuja katsomassa, mutta mikä olisi sellainen retki, jonne mennessä ei tarvitsisi istua bussissa kovin kauaa?

Osaisiko joku myös suositella hyviä ruokapaikkoja Patongilla?
3786
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olin äskettäin reilun kaksi viikkoa Phuketissa Patong Beachilla ja kävin kahdesti meriretkellä sekä kahdesti norsusafarilla.
Toinen meriretki oli suoraan rannasta paikalliselta firmalta ostettu (yli puolet halvempi kuin matkatoimiston vastaava) kolmen saaren retki. En muista saarien nimistä kuin Phi Phi:n :). Tämä retki tehtiin ns. speed boatilla, maksimissaan n. puolen tunnin matkoja ja välissä snorklattiin, käytiin apinoita syöttämässä jne. Veneessä jaettiin matkapahoinvointitabletteja, merenkäynti ei ollut myöskään paha tuona päivänä. Toinen retki oli Racha Yai -saarelle, jossa kävin sukeltamassa. Sinne mentiin suurella veneellä ja merenkäynti oli tosi kova ja keikutti aika pahasti. Tälläkin retkellä saimme matkapahoinvointitabletit jo rannassa joten ei tehnyt heikkoa ollenkaan.
Norsusafarilla kävin matkatoimiston kautta kerran ja toisen kerran otin retken paikallisilta oppailta (taas puolet halvemmalla). Matka safaripaikalle kesti jeepillä n. 45 minuuttia. Toinen norsusafaripaikka oli n. 15 minuutin päästä Patongilta.

Ruokapaikoista pidin erityisesti Buffalo Steak Housesta (mahtavat pihvit ja hyvä ruokalista) sekä K-hotellista, jossa oli erinomaista kalaa. Jotkut kehuivat myös suomalaista ravintolaa Midnight Sun:ia, mutta itse petyin kun kävin siellä kanaa syömässä. Makuasioista ei voi kiistellä :).



Mukavaa reissua!

Äänestä

Esim. Koh Khai, on lyhyt venematka, alle 30 min, ja on hieno ranta, valkoista hienoa hiekkaa ja toisella puolella hienot snorklaus mahdollisuudet, kannattaa mennä, aion itsekin mennä helmikuussa kolmannen kerran.
Pari hyvää ruokapaikkaa, Buffalo Steak House, Bangla Roadin sivukadulla, ja Baan Lai Mai, rantakadulla.
Hyvän ruokapaikan tunnistaa yleensä siitä että siellä on täyttä, on myös thai ruokapaikkoja joissa on tosi edullista hyvää monipuolista thai ruokaa, kannattaa kokeilla, nimiä ne nyt muista.

Äänestä

Onko kenelläkään kerto kokemuksia Phuketin eläintarhasta? Kannattaako käydä?

Ja onko ketään käynyt Phuketin krokotiili farmilla? Suositteletko käyntiä??

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysymyksiä kirjoitti:

Olen kohtapuoliin lähdössä Patong Beachille ensimmäistä kertaa ja erilaisille retkille olisi kiva lähteä, mutta ongelmana on herkästi bussissa ja veneessä ilmaantuva matkapahoinvointi.

Osaisiko joku kertoa, mille saarille olisi suhteellisen lyhyt venematka (max 30min)? Onko aallokko yleensä kovaa?

Samoin jollain viidakkoretkellä olisi kiva käydä ja norsuja katsomassa, mutta mikä olisi sellainen retki, jonne mennessä ei tarvitsisi istua bussissa kovin kauaa?

Osaisiko joku myös suositella hyviä ruokapaikkoja Patongilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu