kertomukseni

dublinista

Olin reissussa joulukuun alussa. Keli oli mukava,kuivaa,mutta tuulista. Kevyt toppis oli sopiva varuste. Ryanairilla lensin. kentältä kävin infosta kysymässä mikä paikallisbussi vie keskustaan, he kertoivat (nyt en numeroa muista oisko ollut 16) hinta oli 1,80€ jonka maksoin turisti-infoon/bussilipputiskille. Ei muuta kun istuin bussiin ja toivoin pääseväni johonkin keskustaan. Sitten bussi pysähtyi o connel streetille burgerkingin kohdalle, hypättiin pois. Hotelli oli aivan lieopeillä, days inn talbot street oli paikka. Hotelli oli loistavalla paikalla. Kävelymatka edullisimmalle ostoskadulle henrys streetille. Neula oli hyvä maamerkki. Kaikki kertoi että mielettömän kallis paikka. eipä vaan pitänyt paikkaansa. siellä oli esim penneys kauppa joka oli täynnä edullista vaatetta kaiken ikäisille. sen lisäksi siltä kadulta löytyi edullinen kenkäkauppa ja ostoskeskus jossa oli multihalpoja alusvaatteita. Suomesta et saa ikinä niin halvalla! Kävimme o connelilla syömässä paikallisten suosimassa ravintolassa. ruoka oli pettymys, kallista ja ei minkään makuista. mutta tumma olut sitäkin parempaa :-)
kävimme myös grafton street ostoskadulla, siellä oli hieman kalliimpia liikkeitä, ja sen kadun päässä oli todella upea puisto. temple bar alue oli ihan kiva nähdä ja siellä lähellä oli upea kirkko sekä linnoistus. kaikki oli kävelymatkan päässä. Paikka oli siisti ja tuntui turvalliselta- talbot streetillä oli kiva irkku baari josta joku aiemmin kertoi että päivittäin livemusaa ja näin olikin. Olin todella positiivisesti yllättynyt. Aion palata irlantiin uudestaan. ennen saksa oli suosikkimaani, mutta kyllä tuo oli parempi shoppailun kannalta kuitenkin, ja mikä ihanaa, burger kingejä oli vieri vieressä. Kotiin lähdin o connelilta air coachilla, joka maksoi 6 tai 8 euroa. aamuyöllä en muita nähnyt lähtevän. mukavaa matkaa kaikille ja kysellä saapi.

4

1857

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kertalainen

      Missä hotellissa asuit?Olen itse lähdössä Maaliskuussa,enkä tunne paikkaa ollenkaan.Millä bussilla kannattaa mennä Clifton Court hotelliin?Pääseekö lähellekkin?Entä kuinka myöhään bussit kulkee?Olisin kiitollinen tiedoista.

    • Normal Slim Me

      "...ja mikä ihanaa, burger kingejä oli vieri vieressä..."

      Hyi kuvotus! Yritä nyt olla syömättä itseäsi hengiltä sitä rasvaista roskaruokaa ahmiessasi. Oletko nähnyt sen hampurilaisaiheisen elokuvan 'Big Fat Me'? Siinä ehkä oma tulevaisuudenkuvasi, jos jatkat tirisevällä rasvalinjalla. (Poistuu takavasemalle laatoittamaan... YÖK!!!)

      • fatter than you

        ;))


    • Grog

      Dublinin keskustan nakee paivassa, kannattaa hankkiutua turistibussikierrokselle, muistaakseni joku 15 euroo lippu ja voimassa 24 h. Kuskit ovat yleensa loistavia tarinan kertojia ja myos Dublinin historia aukenee hieman siina selitysta kuunnellessa.
      Trinity College kannattaa kayda katsomassa ja Kilmainham vankilamuseo on must. Bussiin saa liput paakadun toimistosta ja sielta kaikenkirjavia esitteita myos.

      Jos reissu on pidempi kuin pari paivaa, niin kannattaa lahtea vahan pidemmalle. Mikali on mahdollisuus vuokrata auto (pitka viikonloppu satasen pintaan) niin nokka kohti lantta tai pohjoista, ja Lonly Planetin kirjanen mukaan.

      Halvalla paasee shoppailemaan Tallinnassakin ja taitaapa siella jokunen hampurilais-syottolakin olla. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      9
      1513
    2. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1147
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1120
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1097
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1019
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      950
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      932
    8. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      877
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      867
    10. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      112
      865
    Aihe