Veden katkaisu - miten?

Enzo1

Olen uusi omakotitaloasustelija ja kaikki on hieman uutta. Nyt pitäisi saada vedentulo katkaistua, että voisin vaihtaa tiivisteen vuotavaan hanaan. Levyn takaa löytyy kuitenkin vähän liikaa putkea ja vipua. Löytyy ainakin kolme sulkuvipua. Pari on alempana lämminvesivaraajan putkissa ja yksi isossa putkessa vedenlukumittarin vieressä. Onko tämä mittarin vieressä oleva se joka pitää sulkea ja riittääkö se? Miten vedentulon saa katkaistua lämminvesivaraajasta?
Olen kyllä kallistumassa ammattilaisen puoleen, ellei tuo vedenkatkaisu ole sitten suht helppo toimenpide. Kiitokset fiksuille etukäteen.

21

29108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • putkimies123

      Käännä kaikki kiinni. Vesimittarin vieressä olevan pitäisi periaatteessa riittää, mutta lämminvesivaraajasta saattaa tulla vettä jos jätät nuo lämminvesivaraajan putkien sulut auki, eli käännä kaikki kiinni. Silloin ei tule vettä vahingossakaan.

    • -sulku kiinni

      muut saa olla auki.

    • riittää

      "Onko tämä mittarin vieressä oleva se joka pitää sulkea ja riittääkö se?"

      Kyllä.

      "Miten vedentulon saa katkaistua lämminvesivaraajasta?"

      Ei tule sieltäkään vettä jos päähana on kiinni.

    • helpoin

      Nykyään kaikkiin vesipisteisiin laitetaan omat sulut joten helpointa on vääntää ruuvimeisselillä sieltä hanan liitäntäputkien liepeiltä ne sulkuventtiilit ruuvitaltalla poikittain. Vesi katkeaa siis vain juuri siitä hanasta.
      Vanhemmissa taloissa ei usein ole erillisiä hanasulkuja joten pitää mennä niin pitkälle kunnes löytyy.Eli viimeistään mittarilta pitäisi löytyä kaksi kappalettä.
      Jos varaajassa/varaajaputkissa ei ole sulkua on mahdollista että,vaikka pää sulku on kiinni niin vettä tulee koska varaaja päästää siellä olevat litrat pois.

      • tyhjene hanojen

        kautta, täysin väärää tietoa ja luuloa reiskoilla.

        Pääsulku kiinni riittää.


      • kyllä, mutta...

        Varaajassa täytyy olla sulku, varo, takaisku- ja tyhjennysventtiilit. Usein myös sekoitusventtiili tai venttiiliryhmä joka sisältää nuo kaikki. Mutta sulku on varaajalle menevässä kylmävesiputkessa eikä palaavassa kuumanveden putkessa, joten sitä on aivan turha sulkea jos mittarin sulku on kiinni. Varaaja sijaitsee usein verkon alimmassa kohdassa esim. kellarissa, joten ei sieltä silloin mitään tule koska varaajalle ei mene painetta, niin ei se varaajassa oleva vesi sieltä itsekseen ylöspäin nouse. Jonkin verran vettä hanasta lirahtaa pääsulun sulkemisen jälkeenkin kun verkostoon jää jäännöspainetta.


    • Enzo1

      Homma ratkesi kun löytyi hanan putkista ne pienet ruuvit jolla sai katkaistua vedentulon. Yksinkertaisempaa kuin luulin. Nyt pitäisi saada vielä korjattua vuotava hana :)

      Kiitokset vinkeistä!

    • tomi k

      no jos et osannut sulkuja sulkee neuvoo kysymättä niin unohda se hanan korjaus.
      ja tää ei ole vittuilua. Hanki joku osaava henkilö paikalle

    • ^ÄÄLIÖ^

      Mikä intressi on vastailla 5 vuotta vanhaan viestiin, varsinkaan kun vastaus ei sisällä mitään muuta kuin vittuilua?

      • liinar

        näistä on kuule apua sata vuotta:D monia askarruttaa


    • Tuoretta_tietoa_edelleen

      Yritän katkaista vedentuloa suihkun sulkimista, mutta pyörii aina vaan eli onko siinä jokin väliasento, mikä tarkoittaa, että se on kiinni.

      On erittäin hankalassa paikassa kun ei ole älytty laitta sulkuruuveja, niin että avainkin mahtuisi kunnolla.

      • Osa-aikaeläkeläinen

        Kun ruuvin talttaura on putkeen nähden poikittain, on sulku kiinni.


      • varttikierros_piisaa

        Ne hanan yhteydessä olevat ns. kuulasulut on pikkuruisia palloventtiileitä ja ne toisiaan pyörii ympäri ämpäri. Ruuvitaltan ura putken suuntaisesti = auki, poikittain = kiinni.


      • ympyrä.neliö
        varttikierros_piisaa kirjoitti:

        Ne hanan yhteydessä olevat ns. kuulasulut on pikkuruisia palloventtiileitä ja ne toisiaan pyörii ympäri ämpäri. Ruuvitaltan ura putken suuntaisesti = auki, poikittain = kiinni.

        Jos tarvitsee ämpäriä niin on parempi kutsua ammattimies paikalle.


    • Anonyymi

      Pannuhuoneessa ei kylmävesihana ulkoiselle annille lopeta isoa vuotamista. Mittarin vieressä jumissa sulku, ei ruuvattu 40 vuoteen. Sekö sen nyt yöksi sulkis ? Kiitos jos joku vielä hereillä.

      • Anonyymi

        Surkeaa välinpitämättömyyttä. Sulkuja pitää avata ja suokea ainakin vuosittain niin että ne eivät jumitu.


    • Anonyymi

      Vuokraa kone-ollilta oputken jäätytin, pitää putken jäässä sen aikaa kun remppa on käynnissä

    • Anonyymi00018

      Hei, minulla on vesimittarin molemmilla puolella punaiset pyöreät sulkuventtiilit, kumpi noista pitäisi nyt sulkea? Toinen juttu, vettä on kulunut noin 10 kuutiota kuukaudessa kun se on joskus ollut samalla elintavalla vain 4 kuutiota kuukaudessa. Kannattaako molemmat venttiilit pitää täysin auki vai osittain, mielestäni tuo vesimittarin "musta kello" pyörii itsestään vaikka en ole valuttanut vettä tuntikausiin. Voiko tuo vedenkulutuksen kasvu johtua siitä, että venttiilit on pyöritetty täysin auki, kun ne ovat aikaisemmin olleet vain osittain auki? Tarvitsen ihan oikeasti apua tämän järjestelmän kanssa

      • Anonyymi00019

        Jos mittari pyörii vähänkin, niin jossain on vuoto. Mahdollisesti vessanpytty, tai vielä huomaamattomampi paikka, eli lämminvesivaraajan varoventtiili. Jos siitä menee putki lattiakaivoon, niin vuodon huommaa vasta kun nostaa putken kaivosta. Väärä, mutta yleinen asennus...


      • Anonyymi00021
        Anonyymi00019 kirjoitti:

        Jos mittari pyörii vähänkin, niin jossain on vuoto. Mahdollisesti vessanpytty, tai vielä huomaamattomampi paikka, eli lämminvesivaraajan varoventtiili. Jos siitä menee putki lattiakaivoon, niin vuodon huommaa vasta kun nostaa putken kaivosta. Väärä, mutta yleinen asennus...

        Voiko lämminvesivaraaja korkea lämpötila vaikuttaa veden kulutukseen? Minulla on ollut aikaisemmin 80 astetta (En mieti sähkönkulutusta) mutta nyt alensi lämpötilan 60 asteeseen. Jostain olen lukenut että lämminvesivaraaja kuluttaa ylimääräistä vettä


    • Anonyymi00020

      Sukla voi olla vesivahinko vuoto lattian alla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      126
      4446
    2. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      78
      3220
    3. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      102
      1500
    4. Nyt kerrot mies mitä ajattelet minusta

      Ihan suoraan ja suodattamatta.
      Ikävä
      88
      1348
    5. Odotatko vielä vastausta...

      Siihen viestiin? 🤔
      Ikävä
      95
      889
    6. Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6

      Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka
      Seinäjoki
      18
      723
    7. Lähes kaikki keskustelut kasvotusten

      on olleet tärkeitä. Hänen luonne ja ulkokuori, niiden yhdistelmä. Se kaiken keskellä oleva osa on minulle hänessä kaikk
      Ikävä
      21
      706
    8. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      42
      697
    9. Ehkä se on niin

      Ettet vaan uskalla lähestyä tämän jälkeen. Ehkä haluaisit. En osaa sanoa.
      Ikävä
      49
      696
    10. Tämän palstan naiseksi esittäytyvät

      Ovatkin kuulemma oikeasti sukupuoleltaan miehiä. Pitääkö paikkansa?
      Sinkut
      111
      673
    Aihe