oisko kenelläkään kertoa minkä takia telinnostajan moottorin kuori ja miinus napa lyö kipinää ja on jännite eroo ainakin 5v kun moottori pyörii??
telinnostajanmoottori
5
1722
Vastaukset
Jos sen maajohdon toinen pää mikä pitäisi olla kiinni auton rungossa tai akun miinusnavassa on esim. hapetunut niin moottori saattaa yrittää maadoittaa moottorin rungon kautta, tällöin tällaisia kipinä ilmiöitä saattaa ilmetä ja moottorin tehot laskee.
Maa kontakti häiriö saattaa olla myös siinä maakaapelin kiinnityksessä moottorin miinus napaan, irrota ja putsaa pinnat.
Nämä kiinnitykset saatta näyttää päältäpäin hyvältä mutta kontakti pinnat saatta olla hapettunut ja sielä on vain pieni pistekontakti joka ei riitä toimittamaan sille tarkoitettua tehtävää, tämä koskee myös plus puolta.- telittäjä
johdot on vaihdettu ja kokeiltu suoraan moottorin napoihin laturista ja edelleen vuotaa runkoon n.5v jännite. mikä näistä moottoreista yleensä hajoo ensin?
telittäjä kirjoitti:
johdot on vaihdettu ja kokeiltu suoraan moottorin napoihin laturista ja edelleen vuotaa runkoon n.5v jännite. mikä näistä moottoreista yleensä hajoo ensin?
Me ei olla ruvettu ihmettelemään moottorin toimimattomuutta kovin pitkään, ollaan laitettu uusi.
Tämä sen takia kun tehdään asiakas töitä niin ei ole kiva lähteä tienpäälle nosteleen rullia tai perälautaa jotta auto saataisiin uudestaaan korjaamolle.
Yleensä niissä on kaksi vikaa, joko se ei pyöri ollenkaan tai sitten käyntiääni on epäilyttävä ja tehot hukassa.
Kolmantena voidaan mainita muutama tapaus jossa koko koneisto on pudonnut ja tullut auton perässä johtojen varassa.
Sitä en tiedä mikä sielä hajoo, eikä niiden korjaamiseksi ole paljon tehtävissä, korkeintaan hiilien vaihto.
Ei olla edes purettu koska jotkut myyjät haluaa rungon vaihdossa.
- Toni112
Meiltä löytyy käytettyjä kunnossa olevia moottoreita. Tällä hetkellä 5 irrallista ja paikalla on varmaan saman verran.
Soittele numeroon 040/7026265, jos kiinnostaa tai laita viestiä [email protected]
Osat Pöytyällä, mutta Turkuunkin voidaan tuoda ja lähetys onnistuu.- tavaraa
ne sun telinnostajan tartit on uuden hinnois.
kauppilasta ja munsalasta saa puolella hinnalla mitä sulta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie806992Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346523Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816313Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644122Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532502Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62419Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant592183Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431509- 141502
- 1981240