Terve,
Sisäkattoon tulossa kipsilevy ja koolausjaoksi suositellaan k400. Ymmärtääkseni normaalikovan kipsilevyn vakiomitta on 2600 * 1200 joka ei kyllä tuohon jakoon mene (2400 * 1200 toimisi) kuin poikittain. Vai poikittainkos ne tuleekin laittaa?
Koolausjako kipsilevylle
4
4858
Vastaukset
- K. Linki
Kipsilevyt laitetaan kattoon yleensä koolausten suuntaisesti, eli pitkät reunaohennetut sivut koolinkien kohdalle. Siten k400-jako sopii hienosti.
Jos levyt laittaa poikittain koolauksiin nähden, on syytä käyttää mainitsemaasi 2400-millistä levyä. - 3 X 400 on
1200 eli hyvin menee pitkittäin.
- nh1131
Pitkällä mitalla, muuten voi tulla ongelmia että ei koolingit olekaan kohdilla. Olettaen että koolattava matka on aika suuri. Virhe nimittäin siirtyy aina seuraavaan ja sitä rataa voi ruuvi mennä ohi koolingista.
- pysyy kohdallaan
nh1131 kirjoitti:
Pitkällä mitalla, muuten voi tulla ongelmia että ei koolingit olekaan kohdilla. Olettaen että koolattava matka on aika suuri. Virhe nimittäin siirtyy aina seuraavaan ja sitä rataa voi ruuvi mennä ohi koolingista.
Kun ottaa seinästä värilangalle merkin, esim 2-3 metriä kerraalaan ja niihin värilangalla merkaa, niin kyllä pysyy harvalaudoitus kohdallaan, ja jos meinaa mennä sivuun niin tekee välille korjatun linjan, ja ottaa siitä mitat eteenpäin, niin kyllä onnistuu :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on636783- 686772
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1475438Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504473En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204089Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53640- 373218
- 283143
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris742767Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta402259