haluaisin alkaa

kohta 2vuotiaan koirani kanssa tokoa, paljonko mahtaa maksaa ja miten oulussa järjestetään kursseja? voinko mennä sinne koirani kanssa vaikkei oikein siedä muita koiria? mitä suosottelette?
2186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Haukiputaalla toimii koirakoulu Activedog. Kysyppä sieltä.
Koirakerhojen järjestämiin taitaa olla mahdotonta päästä.

Äänestä

jos haluat menettää hermot niin totaalisesti kun vaan on mahdollista. jos sun koira ei siedä muita koiria ollenkaan niin ei kun ensimmäisenä opiskelemaan sitä!

nauhota ekana esim. telsusta tulevia koiraohjelmia (koira-tv,häntäpystyyn jne jne) ja katsele niitä koiras kanssa äläkä reagoi koiran haukkumiseen muuten kun komentamalla se kauemmas tv:tä katsomaan..

omalla koiralla oli ongelma niitten "yhtäkkii olkkariin änkevien lajitovereitten" kanssa, mutta eipä ole enää, ko pistin sen kattomaan viikoks päivät pitkät telkkarista koiria (käytin kyllä ihan sakemanni -dvd:tä jotta kokoajan olisi sitä ärsykettä) ja kyllä oppi.. nyt sietää jo ihan live-versioitakin paljon paremmin. ei tartte aina imottaa mulle että "hei, tuolta tulee jonku muun lauman jäsen"

mutta siis joo, sen tokon harrastaminen on aivan kamalaa jos koira ei pysty keskittymään kentällä muuhun kuin toisiin koiriin (I've been there..). siinä menee vaan itellä hermo kun tietää koiran osaavaan kuitenkin kaikki kotona harjotellut temput, mutta sitten se menee kentällä suoraan sanoen päin *ttua!

harkitsisin vielä sitä tokoa.. tietenkin voi käydä myös niin, että koirasi ei välitä ollenkaan muista kentällä jos se vaikka a.) on niin tohkeissaan koulutuksesta tai b.) koiria on vaan kertakaikkiaan kentällä kerralla niin paljon, että se ei tiedä kenelle huudella törkeyksiä ja siksi päättääkin olla hiljaa..

ja toko ei paljon normaalisti maksa. sen perustoimintaidea on, että käyt koiras kanssa koulutuskentällä n. kerran viikossa aina samaan aikaan ja siellä ohjaajat opettavat OMISTAJILLE miten tietty liike koiralle opetetaan. liikkeiden harjoittelu aloitetaan jo kentällä, mutta varsinainen koulutus tapahtuu kotona mitä erilaisimmissa tilanteissa. seuraavan viikon "tapaamisessa" sitten edellisellä viikolla neuvottu liike pitäisi koiran osata.

eti netistä lähin seura ja kenttä ja mene kyselemään millon ne harjottelee. oma seurani maksaa vain n. 12e /VUOSI

Äänestä

Kommentoi aloitusta


harrastamaan kirjoitti:

kohta 2vuotiaan koirani kanssa tokoa, paljonko mahtaa maksaa ja miten oulussa järjestetään kursseja? voinko mennä sinne koirani kanssa vaikkei oikein siedä muita koiria? mitä suosottelette?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu