FSX

Thomaslai

Kysymys kuuluu: Kun latasin netistä Airbus A321-koneeseen Finnair-maalit, niin minnekähän ne pitäisi laittaa, ja minkänimisinä tiedostoina. Sitten hyviä vastauksia, kiitos

6

604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ohjeet

      Lue paketin mukana tullut readme tiedosto se auttaa yllättävän hyvin tällaisiin ongelmiin.

      Nämä ovat yleisohjeet, joten ei ole 100% varmaa että nämä toimivat sinun tapauksessasi, eli joka tapauksessa joudut lukemaan ihan itse paketin mukana tulleita ohjeita.

      Mene FSX kansioon, josta löydät simobjects kansion. Tuon kansion sisällä on airplanes kansio ja sen sisällä pitäisi olla sitten se lentokonekansio johon nuo maalit sopivat.

      Lentokone kansion sisään lataat sen finnairin textuuri kansin. Tekstuuri kansion nimi voi olla vaikka "texture.finnair" tai joku muu vastaava.

      Seuraavaksi avaat aircraft.cfg tiedoston Notepadilla ja lisäät sinne sen pätkän tekstiä mikä yleensä tulee readmen mukana. Joka tapauksessa lisäät sen sinne tällä tavalla.

      [fltsim.0]
      title=Finnairin lentokone
      sim=Finnairin lentokone
      model=
      panel=
      sound=
      texture=Finnair tekstuuri kansion nimi
      kb_checklists=lentokoneen_check
      kb_reference=lentokoneen_ref
      atc_id=Finnair
      ui_manufacturer="lentokoneen malli"
      ui_type="Finnairin lentokone"
      ui_variation="Finnairin lentokone"
      ui_typerole="jetti"
      ui_createdby="tekijän nimi"
      description="finnairin lentokoneen kuvaus"

      Älä sitten lisää tuota kirjoittamaani esimerkkiä, vaan lisää se litania mikä tuli readmessa. Tuossa näet kuitenkin sellaisen kohdan kuin [fltsim.0] Tuon nollan tilalle tulee aina uutta maalia lisättäessä aina listaa seuraava numero. Eli jos viimeinen fltsim kohta on vaikka 6, lisäät tuon litanian ja merkkaat nollan tilalle 7.

      Mutta sanon nyt vielä kerran että tuo litania ei sitten mene siihen sinun koneeseesi, vaan se on vain esimerkki.

      Tuo homma on niin yksinkertainen että kun pari asennusta olet tehnyt, se menee heittämällä läpi. Yleensä noita tekstuureiden asennusohjeita ei jätetä simumaailmassa pois, joten olen 90% varma että olet jättänyt ohjeet lukematta.

      • Thomaslai

        Hyvät ohjeet. Juu, yritän kyllä avata sen aircraft.cfg-tiedoston, muttakun se ei jostain syystä avaudu. Pitäisi tietää millä tiedosto on tehty tjsp. Eli mitäs teen..


      • Thomaslai
        Thomaslai kirjoitti:

        Hyvät ohjeet. Juu, yritän kyllä avata sen aircraft.cfg-tiedoston, muttakun se ei jostain syystä avaudu. Pitäisi tietää millä tiedosto on tehty tjsp. Eli mitäs teen..

        Joo. Valitsin sen Notepadin luettelosta. Selvä homma.


      • erkki.2
        Thomaslai kirjoitti:

        Joo. Valitsin sen Notepadin luettelosta. Selvä homma.

        kysyisin vaan että milt sivult noi finnairin maalit voi lataa?


      • erkki.22
        Thomaslai kirjoitti:

        Joo. Valitsin sen Notepadin luettelosta. Selvä homma.

        kysyisin vaan että milt sivult noi finnairin maalit voi lataa?


      • täältä esim.
        erkki.22 kirjoitti:

        kysyisin vaan että milt sivult noi finnairin maalit voi lataa?

        www.fsnordic.net


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      46
      5670
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      240
      5491
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      233
      2979
    4. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      79
      2731
    5. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      148
      2486
    6. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      69
      2121
    7. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      49
      2026
    8. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      70
      1860
    9. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      212
      1778
    10. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      187
      1389
    Aihe