Aika kirpakka keskutelu onkin roihahtanut hypnoosipuuhia ja SHY:n historiaa ruotivien viestien pohjalta! Jonkun toimittajan hurjiin väitteisiin TEO:sta ja lastenlääkäreistä ja siihen, muten SHY:n edellinen puheenjohtaja kiisti haitat ja ongelmat MOT:ssä, on myös puututtu. Totta kai näistä pitää voida keskustella ja SHY:n johdon ja lehden pitää oikaista väärät tiedot!
http://www.teo.fi/uusi/suomi_1.htm
http://www.yle.fi/akuutti/arkisto2007/250907_b.htm
http://keskustelu.suomi24.fi/terveys_show.fcgi?category=97&conference=4500000000000468&posting=22000000031509619
Entä tämä dirhemi-juttu? Tuleeko hypnoosimarkkinoille jo oma SHY-valuuttakin???
www.hypnologia.com/fin/hypno/2004/1/shy.html
"SIIRTYYKÖ SHY KAKSOISVALUUTTAAN?
Niin syntyi jäsenkokouksen aikana idea SHY-dirhemistä. - Tuhannen ja yhden yön tarinoiden rahayksikkö, dirhemi, määriteltäisiin SHY:ssä seuraavaan tapaan: Sellainen jäsen, jolle ei onnistu tuoda yhdistyksen toimintojen ylläpitämiseen omaa työpanostaan, mutta joka toivoo niiden jatkuvan - lehden ilmestyvän, verkkoportaalin päivittyvän tai jolla ehkä on itsellään loistoideoita yhdistyksen toiminnoksi - saattaa silloin miettiä, onko hänellä itsellään jotakin, jolla on selvästi SHY-dirhemiarvoa.
SHY-dirhemi on palvelus, tarjous, etu tai muu mukava fasiliteetti, jonka jäsen A voi tarjota SHY:n kautta jäsenelle B vastineeksi hänen työpanoksestaan yhteiseksi hyväksi, panoksen joka mahdollistaa lehden ilmestymisen tai opintopiirin kokoontumiset, silloin kun yhdistyksenä emme voi maksaa B:lle asiallista korvausta. A:lla on vaikkapa kesämökki Salossa tai Ivalon Tsaarmanjaargassa. B taas huolehtii yhden yhdistyksen toiminnon paperisodasta, kokouksista ja tiedottamisesta. B jaksaa tehdä tämän mieluusti ja hilpeästi, ajatellen että häntä odottaa kiva loma ihanassa kesäpaikassa. Tämän edun A lahjoittaa yhdistykselle, yhdistys panee sen asiaankuuluvalle jakelulistalle ja B sieltä pyytää sen itselleen. Lisäksi A:lle tulee hyvä mieli aktiivisesta panoksestaan, hän tutustuu paremmin mielenkiintoiseen B:hen, ja B A:han. Voi löytyä yhteisiä intressejäkin …
Tai M, N ja A yhdessä tarjoavat koulutusviikonlopun yhdelle yhdistyksen uurastajaporukalle, juuri siitä aiheesta mistä nämä sitä kaipaavatkin. Ja asia suunnitellaan ja sovitaan asianomaisten kesken. Dirhemiaktiivisuus voi näin lisätä yhteisvastuuta ja keskinäistä arvostusta yhdistyksessä. Siitä voi syntyä uusia kontakteja ja verkostoja tavalla mitä etukäteen ei voi arvatakaan. Niin kuin näkyy, dirhemi-idea on sukua vaihtopiirien toimintamallille: ihmiset vaihtavat palveluja keskenään. SHY-dirhemin luonteeseen kuuluu, että kaikki dirhemit tulevat yhdistyksen käyttöön, ja siellä joku tiedottaa ja jakaa niitä eteenpäin (hänkin luultavasti asiaankuuluvalla dirhemipalkkiolla). SHY-dirhemissä yhdistyy siis vaihtopiirin, talkooidean ja työvastuun tasaamisen periaatteita. Se voi olla idea, josta verottajakin kiinnostuu … mutta sitä mukaa kuin ajatus saa muotoa, voimme selvittää tätäkin näkökohtaa.Dirhemi-idea sai jäsenkokouksessa kiinnostuneen ja lämpimän vastaanoton. Todettiin että ajatus myös muovautuu erilaisilla ehdoilla toimivaksi. Nimitettiin siis työryhmä, joka selvittää jäsenistön reaktioita asiaan, ja ajatukseen liittyviä käytännön näkökohtia. Siis: jos dirhemi-idea herättää Sinussa ajatuksia, niin anna palautettasi, hyödyllisiä kokemuksiasi sekä rohkeita ja viisaita ideoitasi työryhmälle, joka valmistelee dirhemikysymystä seuraavalle jäsenkokoukselle: "
Oma valuutta: dirhemi?
11
650
Vastaukset
- täältä
..että voi hitsin bimbula
- terveiset Jussille
Idea on etsitty suoraan Tanskasta, jossa osuuskuntaelämä on toimivaa todellisuutta.
Joukko "oppineita" kai pääsi paikalle toteamaan olemassaolollaan toden. Salanimi "Jussi": menikö tämä näin?- kokemuksia?
No, ovatko dirhemit, joita koulutusvastaava ja Hypnologian päätoimittaja tuossa jutussa esittivät, jo käytössä SHY:n ja Oy Suggestomedia Ab:n taloudenpidossa? Kokemuksia?
- Augustuksen määräys
kokemuksia? kirjoitti:
No, ovatko dirhemit, joita koulutusvastaava ja Hypnologian päätoimittaja tuossa jutussa esittivät, jo käytössä SHY:n ja Oy Suggestomedia Ab:n taloudenpidossa? Kokemuksia?
Jo Keisari Augustus määräsi koko Juudean kansan dirhemiverolle pantavaksi.
Mahtaako nuo SHY:n dirhemit olla ALV-velvollisia? - verottajan vasikka
Mikä on OY Suggestomedia Ab:n osakaspohja? Onko tuo osakeyhtiö SHY ry:n jäsenten valvonnassa?(jotka jäsenet muka omistavat osakeyhtiön)
SHY ry:n jäsenet - etsikää totuus. - ehtaa hippimeininkiä
Augustuksen määräys kirjoitti:
Jo Keisari Augustus määräsi koko Juudean kansan dirhemiverolle pantavaksi.
Mahtaako nuo SHY:n dirhemit olla ALV-velvollisia?SHY:n koulutusvastaavan (nyk.) Timo Lehden ehdottamasta dirhemi-taloudesta en tiedä, mutta erilaiset vaihtopiirit ovat Tanskassakin marginaali-ilmiö.
Christianian hippi- ja hashiskommuunin "vaihtoehtoisuutta". Siis ehtaa alakulttuurimeininkiä.
Verottajan kiinnostustahan tuossa Hilkka Lipun kirjoittamassa jutussakin uumoiltiin. - dirhemit pöytään
verottajan vasikka kirjoitti:
Mikä on OY Suggestomedia Ab:n osakaspohja? Onko tuo osakeyhtiö SHY ry:n jäsenten valvonnassa?(jotka jäsenet muka omistavat osakeyhtiön)
SHY ry:n jäsenet - etsikää totuus.Tärkeitä kysymyksiä.
Yhdistyksethän ovat aatteellisia eli voittoa tavoittelemattomia. Miten koulutustoiminnat tangeeraavat näissä tapauksissa aatteellisen yhdistystoiminnan ja liiketaloudellisen yritystoiminann kanssa?
Dirhemi-talous tuntuu tässä tapauksessa aika oudolta. - omistuksesta
verottajan vasikka kirjoitti:
Mikä on OY Suggestomedia Ab:n osakaspohja? Onko tuo osakeyhtiö SHY ry:n jäsenten valvonnassa?(jotka jäsenet muka omistavat osakeyhtiön)
SHY ry:n jäsenet - etsikää totuus.Käsittääkseni ainakin Sampsa Korhonen, Timo Lehti ja ehkä Hemmo Hytönen ovat pääosakkaita tuossa puulaakissa.
Ainahan asian voi tarkistaa yhdistysrekisteristä.
Mainittakoot että SHY:n entinen puheenjohtaja Peter v. Harpe sanoutui tuosta irti, koska ei nähnyt sillä taloudellista tulevaisuutta. Ja oikeassa taisi olla!
Ja mikä sellainen osakeyhtiö on, joka ei pyri voiton maksimointiin. - jatkoa vielä
kokemuksia? kirjoitti:
No, ovatko dirhemit, joita koulutusvastaava ja Hypnologian päätoimittaja tuossa jutussa esittivät, jo käytössä SHY:n ja Oy Suggestomedia Ab:n taloudenpidossa? Kokemuksia?
Ottavatkohan SHY:n dirhemiekonomistit myös terapiamaksunsa oravan nahoissa. Olisi aika looginen jatke. Jos nyt SHY:ssä voi ylipäänsä puhua mistään loogisesta toiminnasta!
- v. harppuuna
omistuksesta kirjoitti:
Käsittääkseni ainakin Sampsa Korhonen, Timo Lehti ja ehkä Hemmo Hytönen ovat pääosakkaita tuossa puulaakissa.
Ainahan asian voi tarkistaa yhdistysrekisteristä.
Mainittakoot että SHY:n entinen puheenjohtaja Peter v. Harpe sanoutui tuosta irti, koska ei nähnyt sillä taloudellista tulevaisuutta. Ja oikeassa taisi olla!
Ja mikä sellainen osakeyhtiö on, joka ei pyri voiton maksimointiin.Siis Peter von Harpe saa puhtaat paperit toimistaan SHY:n taustatahona?
Toivon kohtaavani sinut oikeudessa.
Antaa ajan muhia.
t. tosi harppuuna - puulaakia
omistuksesta kirjoitti:
Käsittääkseni ainakin Sampsa Korhonen, Timo Lehti ja ehkä Hemmo Hytönen ovat pääosakkaita tuossa puulaakissa.
Ainahan asian voi tarkistaa yhdistysrekisteristä.
Mainittakoot että SHY:n entinen puheenjohtaja Peter v. Harpe sanoutui tuosta irti, koska ei nähnyt sillä taloudellista tulevaisuutta. Ja oikeassa taisi olla!
Ja mikä sellainen osakeyhtiö on, joka ei pyri voiton maksimointiin.Yhdistysrekisterin sivuilta ei löydy koko yritystä. Onkohan edes rekisteröity?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan firma haastettiin käräjille
Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.3192372Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi2562216Miksi haluat satuttaa
Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano511367- 871281
Veriteko Kajaanissa.
Nuorta naista epäillään puukotuksesta. Väkivaltaisuus lisääntyy, eihän ole kauan kun kyse oli samanlaisesta teosta.211265Millainen ihminen linda brandt-ahde on
Hän on nyt julkisuudessa varsin eriskummallisen asian tiimoilta441231- 1021226
- 821221
Martina makkarankuori päällä
Voi hyvää päivää minkä asun oli valinnut Emma gaalaan, ei jäänyt kenellekään epäselväksi, minkälaiset rinnat on naikkose1621197Anna vihje jonka vain te tiedätte
Tällä näkyy olevan monia etsijöitä ja kaipaajia. Otetaan ketju jossa voi antaa vihjeen. Kirjoittakaa jotain mitä muut e861121