apua mulle

Minulla olisi häät ensi syyskuussa ja vauvan saan pari kuukautta aiemmin. Miten siis häämekon suhteen pitäisi toimia? Pitääkö sitten vasta lapsen synnyttyä mennä katsomaan mekkotarjontaa? Silloin varmaan on jäljellä kaikki "jämämekot". Kun ei yhtään tiedä minkä kokoinen on sillon!
2217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hmmm. Aikas vaikea homma, mutta ei mahdoton. Jos et halua ihan mitään makkaran kuorta, niin hätää ei mielestäni ole. Ainoa ongelma on varmasti rintojen koko. Todennäköisesti imetät vielä silloin ja rintasi ovat mahdollisesti eri kokoa kuin nyt. Suosittelen suhteellisen väljää mallia (en säkkiä) jossa olisi mahdollisuus pienentää/suurentaa rintojen kohdalta. Useimmilla morsiuspukuja myyvillä liikkeillä on korjauspalvelu, jossa voidaan tehdä viime hetken korjauksia. Tai jos lähipiiristä löytyy näppäriä ompelijoita niin aina parempi. Eli voit ihan hyvin käydä katselemassa sitä unelmiesi pukua ja vaikka ostaakin sen. Onneksi myyjät ovat yleensä ammattinsa osaavia ja kertovat suoraan kannattaako edes harkita tiettyjä malleja ja mitä korjauksia puvulle voi tehdä. Onnea!

Äänestä

Etsi ompelija, niitä löytyy kyllä. Käy useamman luona, kysele hinnoista ja katso kenen kanssa olet samalla aaltopituudella.

Kun olet valinnut ompelijan keskustelkaa minkä tyylisestä puvusta haaveilet: malli ja kangas jne. Sopikaa kumpi hankkii tarvikkeet. Sovi mittausaika 2 vkoa ennen häitä. Ompelija varaa kalenteriinsa ajan pukusi ompelua varten - näin saat varmasti sopivan puvun.

Mikäli ompelija on sinulle tuntematon tee kirjallisen sopimus työstä. Eli kirjattuna ajat mittaukselle, milloin puku valmis (joudut sovittelemaan ompelun välillä), hinta, tarvikkeiden maksu ja "sakko", jos puku ei valmis sovittuna aikana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


niiiiiiiiiiiiiiin kirjoitti:

Minulla olisi häät ensi syyskuussa ja vauvan saan pari kuukautta aiemmin. Miten siis häämekon suhteen pitäisi toimia? Pitääkö sitten vasta lapsen synnyttyä mennä katsomaan mekkotarjontaa? Silloin varmaan on jäljellä kaikki "jämämekot". Kun ei yhtään tiedä minkä kokoinen on sillon!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu