Kuukautiset

Nuorimmainen on jo 1v3kk eiväkä kuukautiset ole vieläkään alkaneet, onko muilla pitkään imettäneillä menkat alkanut missä vaiheessa?

Esikoista imetin 1v4kk ikään, ja kuukautiset alkoivat siinä vähän vaille 1v (siis mulla eikä muksulla ;)

Googlettamalla löytyi vähän ristiriitaista tietoa, jossakin luki että ihan ok vaikka alkavatkin myöhään, jossain luki että voi aiheuttaa hormonihäiriöitä ja pahimmassa tapauksessa vaikka lapsettomuutta (?!?) jos kuukautisten alkaminen venyy liian pitkään.
5947
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos kuukautiset eivät ala puolen voden sisällä imetyksen lopetuksesta, on syytä hakeutua lääkäriin.

Kuukautisten alkaminen voi vaihdella eri kerroilla paljonkin. Esikoisen jälkeen alkoi kun lopetin imetyksen tytön ollessa n. 9 kk ikäinen, kakkosen jälkeen samoin imetyksen loputtua 1v1kk synnytyksestä. Kolmannen jälkeen kuukautiset alkoivat tiheästä yöimetyksestä huolimatta 10 kk kuluttua synnytyksestä. Ja neljännen jälkeen 1v3kk synnytyksestä, vaikka edelleen imetin.

Äänestä

Kuukautiset voivat pysyä poissa synnytyksen jälkeen jopa 2 - 2,5 vuotta, jos äiti edelleen imettää. Tilaa pidetään aivan normaalina, eikä se todellakaan _aiheuta hormonihäiriöitä tai lapsettomuutta (kaikkea sitä kuuleekin ;o )

Vasta jos kuukautisia ei imetyksen _lopettamisesta huolimatta ala kuulua muutamassa kuukaudessa, on hyvä ottaa yhteyttä lääkäriin.

Voit siis olla huoleti :)

Äänestä

Kun mulla alkoi kuukautiset , kun vauva oli 3kk ja täys imetin!!
Sen jälkeen ne on tullut kerran, 2kk:n kierrolla.
Ja nyt niitä "ootellaan" taas..kohta 2,5kk väliä.
Eli kahet menkat ollu ja tyttö on nyt 7kk ja imetän edelleen.

Onkohan tämä sit ihan normaalia?

Äänestä
  • Noin kolmasosalla täysimettävistä äideistä kuukautiset palaavat kolmen kuukauden kuluessa synnytyksestä. Yksilöllistä sekin.

    Imetysaikana ei ole harvinaista, että tavallista useampi kierto on anovulatorinen eli ovulaatiota ei tapahdu. Tällöin myös kierron pituus saattaa heittelehtiä. Myös lapsen yhtäkkinen, tiheämpi imeminen esimerkiksi sairauden yhteydessä, usein heijastuu kiertoon --> kierto saattaa olla tavallista pitempi tai kuukautiset saattavat jäädä tilapäisesti pois joksikin aikaa.

    Eli aika normaalilta kuulostaa tuo kertomasi. Tosin, jos raskauden mahdollisuus on olemassa, eikä kuukautisia ala kuulua, testatakin voi ;)

    Äänestä

minulla alkoi esikoisen syntymän jälkeen 4 kk synnytyksestä vaikka imetin vielä silloin.

Nuorempi lapsi kun syntyi alkoi kuukautiset pari kk imetyksen lopettamisen jälkeen (imetin 1v2kk)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


milloin? kirjoitti:

Nuorimmainen on jo 1v3kk eiväkä kuukautiset ole vieläkään alkaneet, onko muilla pitkään imettäneillä menkat alkanut missä vaiheessa?

Esikoista imetin 1v4kk ikään, ja kuukautiset alkoivat siinä vähän vaille 1v (siis mulla eikä muksulla ;)

Googlettamalla löytyi vähän ristiriitaista tietoa, jossakin luki että ihan ok vaikka alkavatkin myöhään, jossain luki että voi aiheuttaa hormonihäiriöitä ja pahimmassa tapauksessa vaikka lapsettomuutta (?!?) jos kuukautisten alkaminen venyy liian pitkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu