Tyyne Maila Eufrosyyne

Löysin suvussani olleen vanhan nimen Eufrosyyne, johon ihastuin tavattomasti ja nyt minulla on fiksaatio siitä, että se on pakko laittaa tyttärelle.

Eli olisiko tuo otsikossa mainittu Tyyne Maila Eufrosyyne hyvä? Muita vaihtoehtoja oli Eufrosyyne Impi Mielikki tai Fanny Eulaalia Eufrosyyne.

Muitakin ehdotuksia otan vastaan.
4548
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei kyllä tullut mieleen muuta kuin, että joku on keksinyt huonon vitsin. Siltä varalta, että tämä ei ollut vitsi, niin lapselle voisi laittaa edes yhden tämän päivän nimen, jotta ei tarvitse koko elämää tuntea, että on syntynyt 100 vuotta liian myöhään.

Impi Fanny... neitsyt pimppa. Niinkö? Sitähän nuo nimet tarkoittavat. Et voi haluta oikeasti antaa niitä yhdellekään lapselle. Mailalla lyödään palloa ja Tyyne on 7-kymppisen mummon nimi. Eulaalia Eufrosyyne... voi tuska. Edes yksi normaali nimi, jooko?

Äänestä

Muita ehdotuksia.Eli samaa sarjaa voisi olla Eutanasia Mavrikki Ööga.Meistä ihana.

Äänestä
  • Onpas taas ilkeämielisiä ihmisiä liikenteessä. Nuo ovat kyllä ihan normaaleja suomalaisia nimiä, tarkistakaa vaikka väestörekisterikeskuksen sivuilta. Ei tarvitse heti alkaa mitään pilluja ja eutanasioita alkaa vääntämään, jos ne nyt jonkun likaisessa mielessä etäisesti jotain sellaista sanaa muistuttaa.

    Impi tarkoittaa neitoa, puhdasta ja siveää neitsyttä. Minä en ymmärrä miksi neitsyt on nykyisin joku kirosana. Ei ihmekään kun pikku-likat jo 13-vuotiaina hyppii sängystä sänkyyn. Ei totisesti jos vanhemmilla on tuollaisia asenteita.

    Äänestä

  • Impi Ellen kirjoitti:

    Onpas taas ilkeämielisiä ihmisiä liikenteessä. Nuo ovat kyllä ihan normaaleja suomalaisia nimiä, tarkistakaa vaikka väestörekisterikeskuksen sivuilta. Ei tarvitse heti alkaa mitään pilluja ja eutanasioita alkaa vääntämään, jos ne nyt jonkun likaisessa mielessä etäisesti jotain sellaista sanaa muistuttaa.

    Impi tarkoittaa neitoa, puhdasta ja siveää neitsyttä. Minä en ymmärrä miksi neitsyt on nykyisin joku kirosana. Ei ihmekään kun pikku-likat jo 13-vuotiaina hyppii sängystä sänkyyn. Ei totisesti jos vanhemmilla on tuollaisia asenteita.

    Lapsen koulukaverit ja muut ympärillä elävät ihmiset saavat kuitenkin valitettavasti nimistä erilaisia mielleyhtymiä.

    Impi kuuluu juuri niihin - naisen koskemattomuus. Eufrosyyne viittaa jonkinlaiseen huumaustilaan -vai kuinka.

    Et voi mitään sille, mitä ihmisen mieleen tulee. Väitetään, että ensitapaamisella muodostetaan toisesta lähes pysyvä mielipide -- ja esittely nimineen kuuluu siihen--

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Impi Ellen kirjoitti:

Löysin suvussani olleen vanhan nimen Eufrosyyne, johon ihastuin tavattomasti ja nyt minulla on fiksaatio siitä, että se on pakko laittaa tyttärelle.

Eli olisiko tuo otsikossa mainittu Tyyne Maila Eufrosyyne hyvä? Muita vaihtoehtoja oli Eufrosyyne Impi Mielikki tai Fanny Eulaalia Eufrosyyne.

Muitakin ehdotuksia otan vastaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu