hyviä ravintoloita?

Elliorvokki

Mielellään ottaisin vinkkejä vastaan hyvistä ravintoloista Kapkaupungissa. Hakusessa olis joku fine dining-tasoinen paikka tai muuten mukava paikka, josta saa hyvää ruokaa.
Ideana olisi juhlia mieheni pyöreitä vuosia tuossa huhtikuussa. Yritin etsiä erilaisilla hakuohjelmilla, mutta päivä osuu sunnuntaiksi, joten moni paikka on iltasella kiinni.
Muitakin vinkkejä tuonne Kapkaupungin ja Stellenboschin suunnalle saa mielellään laitella.

11

2203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lomailija

      ainakin yhden ravintolan, joka mielestämme oli varsin korkeatasoinen. Kävimme siellä lokakuussa toisella Kapkaupungin matkallamme. Ravintola Krugmann´s Grill sijaitsee Victoria & Alfred Waterfrontin alueella. Voit googlesta katsoa sen ruokatarjontaa. Meistä ruoka oli hyvää ja palvelu oli ensiluokkaista. Aukioloajoista en osaa sanoa, mutta luulisin olevan auki sunnuntaisin. Mutta toki Kapkaupungista löytyy paljon muitakin hyviä ravintoloita.
      Kannattaa ostaa paikan päällä esim. päivän matka Stellenboschin viinitiloille Cape Town Tourism-toimistosta. Sellainen sijaitsee keskustassa ainakin Green Market Squaren lähellä. Matka tulee halvemmaksi kuin Suomen matkatoimistoista ostettaessa. Mukavaa matkaa viehättävään kohteeseen!

    • reissustaja

      Ainakin Mama Africa on viihtyisä ja erittäin suosittu paikka, josta saa aitoa Afrikkalaista ruokaa, myös eksoottisia kuten krokotiilia, strutsia, gnuta jne. Monet sanoivat että siellä on matkan aikana käytävä. Muistaakseni se ei kuitenkaan ottanu pöytävarauksia ja ei ole ehkä rauhallisin mahdollinen paikka. Kapkaupungissa olen syönyt elämäni parasta meksikolaista, ravintolan nimeä en valitettavasti muista, mutta se sijaitsi aika lähellä Mama Africaa, "kulman takana", mutta ei ehkä sovi juhlatilaisuuksiin, on hyvin leppoisa ja ensisilmäyksellä vähän epäilyttäväkin paikka. Mutta ottaa kyllä pöytävarauksia vastaan.
      Waterfrontissa oli erittäin paljon ravintoloita joka makuun, itse pidin kuitenkin enemmän näistä "aidoista" paikoista, jotka eivät ole ihan turistien keskellä. Suosittelen menemään risteilylle katsomaan hylkeitä ja hyvällä tuurilla saattaa nähdä valaankin! Hyvää matkaa! pääsisipä itsekin uudeleen...

      • Reya

        Long Streetillä on paljon erilaisia iltaravintoloita, mm. edellä mainitut Mama Africa ja meksikolainen, sekä musiikkibaareja. Mama Africaan emme päässeet sisälle, kun oli täynnä. Waterfrontissa on hienoja ravintoloita, mutta kalliimpia. Hyviä kokeilemisen arvoisia riistaruokia ovat kudu ja nyala(=peuraa muistuttavia riistaeläimiä). Strutsiruokia on myös paljon. Me tilattiin puolen päivän ja päivän retkiä Hylton Ross -nimisestä firmasta. Niitä sai muutaman tunnin varoitusajalla, ja oppaat olivat erittäin ammattitaitoisia. Suosittelen myös Township-retkeä mustien slummialueelle.


      • Herr Doktor
        Reya kirjoitti:

        Long Streetillä on paljon erilaisia iltaravintoloita, mm. edellä mainitut Mama Africa ja meksikolainen, sekä musiikkibaareja. Mama Africaan emme päässeet sisälle, kun oli täynnä. Waterfrontissa on hienoja ravintoloita, mutta kalliimpia. Hyviä kokeilemisen arvoisia riistaruokia ovat kudu ja nyala(=peuraa muistuttavia riistaeläimiä). Strutsiruokia on myös paljon. Me tilattiin puolen päivän ja päivän retkiä Hylton Ross -nimisestä firmasta. Niitä sai muutaman tunnin varoitusajalla, ja oppaat olivat erittäin ammattitaitoisia. Suosittelen myös Township-retkeä mustien slummialueelle.

        http://www.restaurants.co.za/search.asp?srchName=®ion=11&hidAreaID=&foodtypes=&groupCap=&cph=&ambience=&other=

        Ravintolat jotka ovat auki Sunnuntai-iltana löytyvät kyselemällä.
        Pääsääntöisesti ravintolat ovat korkeatasoisia ja edullisia verrattuna Suomalaisiin vastaaviin.


    • cape

      Kapkaupungin satama-alueella merimiesravintola
      Panama Jack. Mielenkiinoinen paikka!!!

    • Lasse81

      Terve

      Tulimme juuri Kapkaupungista kahden viikon matkatla. Maa oli oikein miellyttävä, ja ehdottomasti kannattaa vuokrata auto ja ajella mm. Garden Routea pitkin. Ruoasta, että V&A Waterfront on turisteille suunnattu paikka, mutta ruokaa on joka makuun ja hinta noin puolet Suomen hintatasosta. Paikallisia ravintoloita Long Streetillä, mutta aika levotonta meno iltaisin klo 22 jälk. Ei suositella ulkona liikkumiseen! Muuten maa vaikutti erittäin turvalliselta, ja vartijoita jokaisessa kadun kulmassa! Hyvää Matkaa! ps. Siellä tuulee koko ajan, joten huhtikuussa on kylmä jo, joten lämmintä päälle!

      • Herr Doktor

        Idästä länteen (Port Elisabeth - Kaapstaad 26.12 - 1.1). Eka viikko, eli Joulu meni Mumpalangassa kierrellen, myös vuokra-autolla.


    • Safariukko

      Mikäli merenelävät maistuu niin suosittelisin myös tuota Panama Jackiä, avoinna myös sunnuntaisin. Erikoinen paikka keskellä konttisatamaa! Ravintolaan on syytä tehdä pöytävaraus ajoissa ja paikka saattaa joskus olla täynnä turistiryhmiä. Toinen hyvä meriruokaa tarjoava ravintola on Baia jos ei viitsi lähteä Waterfronttia pidemmälle.

      Long Streetin ravintolatarjonta on loppujen lopuksi aika surkea. Ravintoloita toki sieltäkin löytyy mutta laatu ei päätä huimaa. Etenkin Mama Africa on ylimainostettu etenkin ruokansa suhteen mutta jos elävä bingo bango/afrikkalainen Jazz -musiikki kiinnostaa niin ehdottomasti käymisen arvoinen paikka.

      Ohessa erinomainen linkki Etelä-Afrikan ravintolatarjontaan:

      www.eatout.co.za

      Valitse Ambience -valikosta "Classic Elegance" niin johan löytyy vaihtoehtoja...

      Yksi fiini ja intiimi vaihtoehto on nauttia piknik -ateria jollain viinitilalla. Monet viinitilat tarjoavat valmista piknik -koria viineineen ja siitä voi nautiskella viinitilan nurmella istuen ja tiluksia mittaillen. Suosittelen!

      • braii_

        panama jack sekä mama africa ovat kokemisen arvoisia. mama africaan kannattaa soittaa etukäteen ja varata pöytä :) tupa on yleensä ihan täysi, suosittelen maistamaan listalta krokotiilia jälkimmäisessä.


      • braii_
        braii_ kirjoitti:

        panama jack sekä mama africa ovat kokemisen arvoisia. mama africaan kannattaa soittaa etukäteen ja varata pöytä :) tupa on yleensä ihan täysi, suosittelen maistamaan listalta krokotiilia jälkimmäisessä.

        stellenboschiin jos menette niin fairwiew viinitilan lähellä on indonesialainen riistaffel ravintola. Aivan upea paikka :)


    • 10 kertaa siella kaynyt

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      140
      13034
    2. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      213
      11956
    3. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      161
      10108
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9571
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      93
      9050
    6. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      13
      7685
    7. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      18
      7537
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6674
    9. 140
      6079
    10. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      91
      5925
    Aihe