Vaikka kuinka ehdottaa jotain valmista kokoonpanoa, joku sanoo, skeida mikä skeida, toinen sanoo hyvä ostos jne.
Sanokaa nyt sitten suoraan, minkä valmiin kokoonpanon ostan, hinta 800€, ettei heti joku sano, että se onkin huono?
Ja ei sitten macceja ja linuxeja, kiitos.
Näyttö 19-20".
Raskaiden pelien ei tarvitse pyöriä.
Anttilan luettelossa (ei nettisivulla) on HP Pavilion m1856.
Mitä siitä sanotte, on tosin kalliimpi, mutta silti?
Sanokaa nyt sitten suoraan, minkä valmiin kokoonpanon ostan, hinta 800€, ettei heti joku sano, että se onkin huono?
Ja ei sitten macceja ja linuxeja, kiitos.
Näyttö 19-20".
Raskaiden pelien ei tarvitse pyöriä.
Anttilan luettelossa (ei nettisivulla) on HP Pavilion m1856.
Mitä siitä sanotte, on tosin kalliimpi, mutta silti?
Vastaukset 5
Vanhimmat
jostain hemmetin anttilasta tietokone? Ethän osta autoakaan citymarketista? Talsi rahoinesi lähimpään tietokoneputiikkiin ja pyydä kasaamaan sopiva kone.
Se anttilan kone on aivan käypänen kaikkeen toimintaan ja lisäksi siinä on 22 tuuman näyttö. Kone sisältää kaiken tarvittavan ja paljon tarpeetontakin. Samaan hintaan et saa mistään vastaavaa kokoonpanoa vista premiumilla. Se tosin vaatii jonkin etukortin tms. siihen hintaan.
Jos sinua kiinnostaa kasailu tai kone joka on koottu erilaisista "yhteensopivista" komponeneteista niin mene kauppaan kyselemään ja ihmettelemään.
On tosiaan aivan sama mitä ehdotat. Aina löytyy niitä joilla on jotain sitä vastaan vaikkeivät ole konetta tai edes merkkiä koskaan nähneet.
Itselläni on 4 vuotta vanha hp paketti ja ainoa vika on ollut virtalähteen hajoaminen yhden kerran ja kone on ollut käynnissa noin 16 tuntia joka-ainoa vuorokausi. Uusi virtalähde maksoi 40 euroa ja itse sen vaihdoin. Mitään muuta vikaa koneessa ei ole ollut. Jos tämä nyt hajoaisi hakisin anttilasta juuri mainitsemasi paketin kyselemättä keltään yhtään mitään.
Ei tietokonetta kannata maitokaupoista tai marketeista eikä radio-tv kaupoista ostaa !
Mene lähimpään tietokonekauppaan sieltä saat asiantuntevaa palvelua ja saat sinun tarpeisiiisi soveltuvan tietokoneen.
http://www2.lut.fi/~jmjt/hotlist.computershops.html
ei muuta kuin johdot kiinni,muutama kysymys kun käynnistät koneen nimi,päivämäärä jne,sen jälkeen se on käyttövalmis ja ei kun nettiin.
siihen vaikka hp 19"wide laajakuvanäyttö.
tässä koneessa on tarpeeksi muistia: 3gb
suhtkoht hyvä näytönohjain nvidia geforce 8600gt.
ja ei prosessorikaan huono ole,katso tekniset tiedot:http://h10010.www1.hp.com/wwpc/fi/fi/ho/WF06b/35735-364181-1279291-1279291-1279291-80631759-81007908.html
siinä on kirjoitus,taulukkolaskenta,tietokanta ja portfolio-ohjelmisto mukana.
Osta mielummin teitoasemalta D-Code sarjan kone, tai mene sinne katselemaan mitä hyllystä löytyy.
Vaikka ei Anttilassakaan ne koneet mitään anttila-fiksattuja-moodeja ole, ihan samanlaisia koneita kuin muuallakin ja muuallahan ne on kasattua ja Antilaan tilattu.
Isoista tavarataloista saa vaan monta kertaa edullisemmin, suuren varastotilan ja sinne tilattun valtavan pakettimäärän vuoksi, mitä enemmän tilaat kerralla sitä edullisemmin ne yleenä saat.
Siitäkin huolimatta ehdotan että katsot vielä esim. Tietoaseman paketteja ja tarjouksia.
HP- on ihan hyvä valmistaja kylläkin.
Tässä linkki Tietoaseman valmiisiin D-Code konepaketteihin.
http://www.tietoasema.fi/kp20/