Tiikeri ja ibook

ibook ostaja

Tarvitsisin ehdottomasti mac-kannettavan opiskelu käyttöön. Ja saisin edullisesti uudemman g3 ibookin 900mhz. Kone olisi juuri sopivan hintainen ja sopiva tarpeisiini. Mutta mietityttää tuo tiikeri kun koneella pitäisi pärjätä noin vuosi ja vähän päälle. Kun leopardia ei saa tuohon asennettua niin mites ohjelmistojen tukien laita? Pystyykö tuollaista konetta käyttämään ilma että tulee "softamuuri" eteen ja joku yleinen softa ei enää tuekkaan tiikeriä?

3

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reilu vuosi on ihan turvallinen aika. Yleisten softien osalta ei huolta, eikä useimpien harvinaisempienkaan. Ja koneella on arvoa vielä vuodenkin päästä jos se vain on ehjä ja siisti.

    • ibook ostaja

      Voi mennä offtopiciksi mutta mites tuollainen ibook g3 jaksaa pyörittää xvid tai divx laatuista videota? Kaverin muukaan g3 ei jaksaisi pyörittää niitä hyvin. Tämä kysymys siksi että joudun paljon matkustamaan junalla ja ajankuluksi videoita oli hauska katsella.

      • toimii toimii

        "Voi mennä offtopiciksi mutta mites tuollainen ibook g3 jaksaa pyörittää xvid tai divx laatuista videota?"

        Ihan hyvin ainakin jos ei mitään korkeatarkkuusmateriaalia tarvitse pyörittää. Vanha MPlayer toimii. Akut vaan saattaa olla vanhoissa koneissa kuluneita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      258
      4881
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      465
      3460
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      16
      2506
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      26
      2126
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      9
      1313
    6. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      32
      1246
    7. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      83
      1135
    8. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1123
    9. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1065
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      996
    Aihe