Tiikeri ja ibook

ibook ostaja

Tarvitsisin ehdottomasti mac-kannettavan opiskelu käyttöön. Ja saisin edullisesti uudemman g3 ibookin 900mhz. Kone olisi juuri sopivan hintainen ja sopiva tarpeisiini. Mutta mietityttää tuo tiikeri kun koneella pitäisi pärjätä noin vuosi ja vähän päälle. Kun leopardia ei saa tuohon asennettua niin mites ohjelmistojen tukien laita? Pystyykö tuollaista konetta käyttämään ilma että tulee "softamuuri" eteen ja joku yleinen softa ei enää tuekkaan tiikeriä?

3

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reilu vuosi on ihan turvallinen aika. Yleisten softien osalta ei huolta, eikä useimpien harvinaisempienkaan. Ja koneella on arvoa vielä vuodenkin päästä jos se vain on ehjä ja siisti.

    • ibook ostaja

      Voi mennä offtopiciksi mutta mites tuollainen ibook g3 jaksaa pyörittää xvid tai divx laatuista videota? Kaverin muukaan g3 ei jaksaisi pyörittää niitä hyvin. Tämä kysymys siksi että joudun paljon matkustamaan junalla ja ajankuluksi videoita oli hauska katsella.

      • toimii toimii

        "Voi mennä offtopiciksi mutta mites tuollainen ibook g3 jaksaa pyörittää xvid tai divx laatuista videota?"

        Ihan hyvin ainakin jos ei mitään korkeatarkkuusmateriaalia tarvitse pyörittää. Vanha MPlayer toimii. Akut vaan saattaa olla vanhoissa koneissa kuluneita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      165
      2992
    2. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      113
      2276
    3. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      76
      1959
    4. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      47
      1713
    5. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      62
      1607
    6. Kuka on Farmi Suomi Riiko?

      Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe
      Tv-sarjat
      15
      1421
    7. Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä

      Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään
      Kankaanpää
      32
      1400
    8. Vastuuhenkilöt

      Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.
      Lapua
      72
      1246
    9. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      66
      1245
    10. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      10
      988
    Aihe