Retkiä Guardalavacasta

tyytyväinen matkaaja

Omin päin tehtyjä retkiä Amigo Atlanticosta
1) klo 10.30 hotellin edestä lähtee minijuna maaseutukierrokselle, kesto 2,5 tuntia(10 pesoa).
Matkalla pysähdyttiin paikallisessa kaupassa.
Sopii loman alkuun, tutustuu lähiseutuun.
2)taksilla Barnesin kaupunkiin, taksi haki reilun 2 tunnin päästä (40 pesoa).Käynti arkeologisessa museossa (2 pesoa), Castron vihkikirkossa ym. Museonjohtaja Luis opasti. Kaupungin tunnelma kuin menneestä maailmasta mm. hevosbussit paikallisille, polkupyörätaksit, vanhat rakennukset, kauniit palmumetsiköt matkan varrella
3) klo 8.02 (busseja lähtee 2 kpl myöhemminkin, mutta kannattaa mennä aamulla, kuumuus ei haittaa ja näkee paremmin paikallista elämää)lähtee minibussi hotellin edestä Kolumbuksen puistoon (5 pesoa edestakainen matka).Bussi kiertää myös muut hotellit.
Puiston pääsymaksu 8 pesoa,kameramaksu erikseen. Puistossa ajellaan hevoskyydillä ja pysähdytään muutamassa paikassa, joissa eri oppaat selostavat englanniksi. Noin kello puoli yhdelta bussi lähtee takaisin.
Mielenkiintoinen retki ja tuli paljon halvemmaksi kuin vastaava kansainvälinen retki.
4) Ratsastusretket. Olimme ensimmäistä kertaa ratsastamassa ja hyvin sujui, sillä hevoset olivat melko pienikokoisia ja rauhallisia ja hevosen selkäänmenossa autettiin. Hotellin vieressä olevalla tallilla maksoi ratsastus 5 pesoa/tunti. Luontopuistossa maksoi sisäänpääsy ja reilun tunnin ratsastuskierros 16 pesoa/henkilö. Puistossa näkyi ainoastaan flamingoja ja strutseja, kukkulalla olisi ollut seeproja ja antilooppeja, mutta aika ei riittänyt.
Jos haluaa kuvata, niin kameramaksut pitää maksaa.
Luontopuistoon pääsee samalla bussilla kuin Kolumbuksen puistoon, mutta koska bussivuoroja on vain 3 päivässä, kannattaa miettiä vuorojen sopivuus. Bussimatka sinänsä on kokemus: bussiin ei monta ihmistä mahdu ja siinä ei ole ikkunoita, joten tuuletus on tehokasta. Jos sataa, niin vesikin voi tulla sisälle.
5) Pyöräillen voi tutustua lähiympäristöön. Pyörät ovat raskaita ajaa, sillä niissä ei ole vaihteita, joten ei sovellu huonokuntoisille.
6)Aldea Tainan intiaanikylä. Noin 7 km:n päässä oleva kylä, jonne 3 bussivuoroa päivässä hotellin edesta (Pääsisäänkäynnin edessä on bussiaikataulut, josta myös bussi lähtee). Melkein kaikki siellä käyneet olivat pettyneitä, joten ei ehkä kannata käydä.

4

1718

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kohta reissuun

      Hei!

      Kiitos kokemuksistasi!!
      Kuuban kävijät tuntuvat olevan nihkeitä kokemuksiaan kirjoittelemaan.
      Olemme lähdössä reilun viikon päästäkyseiseen hotelliin, joten kokemuksesi tuli oikeaan aikaan!

      Kävikö kukaan kalstusretkellä, onko siitä kokemuksia?

      • Kohta reissuun

        Hei!

        Tuota vielä kysyisin, että olivatko ihmiset tyytyväisiä delfinaario-retkeen?
        On nääs aika kova hinta, 2 aikuista 3 kolme lasta, lähes 400 euroa. Että onko kannattava ja rahalle vastinetta?
        Kiitos , jos vastaat =)


      • AM:n retkeä?
        Kohta reissuun kirjoitti:

        Hei!

        Tuota vielä kysyisin, että olivatko ihmiset tyytyväisiä delfinaario-retkeen?
        On nääs aika kova hinta, 2 aikuista 3 kolme lasta, lähes 400 euroa. Että onko kannattava ja rahalle vastinetta?
        Kiitos , jos vastaat =)

        Me olimme vuosi sitten AM.n järjestämällä delfinaarioretkellä ja olimme tyytyväisiä. Delfiinien kanssa oli kiva uida ja delfiininosto (jonka sai pienestä lisämaksusta) oli hauska. Lounaalla tarjottu hummeri ei kylläkään ollut mitenkään erikoista, mutta katamaraanimatkasta pidimme. Niin ja Amigo Atlanticossa viihdyimme hyvin. Kuulin että sitä remontoitaisiin, mutta meidän mielestämme juuri sen nostalgisessa rähjäisyydessä oli jotakin viehättävää. Ja käsityötorilta, joka hotellin vieressä oli, tuli osteltua kivoja tuliaisia, sillä siellä oli sellaista, mikä poikkesi muusta tarjonnasta.


    • käyneenä

      toteaa että Havanna ja koko Kuuba on perseestä.
      Odottelemme Ison äijän kuolemaa jonka jälkeen kapitalismi pääsee saarelle jylläämään....
      JEEEEE.. siitä tulee maailman villein paikka heti Pattiksen jälkeen.

      Ja sitten bailaamaan Äijän haudalle; kauan levätköön HÄn.....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      26
      4943
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      150
      4740
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      210
      4722
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      118
      4561
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3660
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2344
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2128
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1647
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      24
      1474
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      188
      1214
    Aihe