eli siis meille tulee koiruli ens viikolla. Joten miten siihen pitäisi varautua? olen ostellut jo vähän leluja, hihnan, pannan, kuljetusboxin, kupit, mutta tuntuu että jtn puuttuu, mutta mitä? ja muutenkin miten varautua?
-outi-
meille tulee
7
2788
Vastaukset
- jos hommaisit
oirulille pahvilaatikon,johon kaitat pehmukkeen nukumapaikaksi?.
Kun meidän cavat aikoinaan tulivat (2 ja 3 vuotta sitten),niin jo kasvattaja kehotti tällaista makuupaikaa ensialkuun.
Pennut nimittäin purevat laatikon laitoja aika ahkeraan ja mikäli sinulla on kaunis rottinkinen makuualusta,niin pentu voi saada siitä tikkuja kitalakeen ja se ei ole välttämättä ihan kiva juttu!
Meillä molemmat tuhosivat parikin pahvilaatikoa pentuna ja sitten kun olivat hieman isompia,niin siirryttiin rottinkiseen makuujuttuun.
Mistäpäin sinun koirasi tulee?- cavacute
tulee varkaudesta cardiem kennelistä ouluun :) olin ajatellut että jos laitan boxin alaosan pediksi mutta ehkä en sittenkään :) kyllä se pahvilaatikko menee. Entäs koska voisi pentua alkaa kuljettamaan, siis matkailemaan sen kanssa??
-outi- - maamuliini
cavacute kirjoitti:
tulee varkaudesta cardiem kennelistä ouluun :) olin ajatellut että jos laitan boxin alaosan pediksi mutta ehkä en sittenkään :) kyllä se pahvilaatikko menee. Entäs koska voisi pentua alkaa kuljettamaan, siis matkailemaan sen kanssa??
-outi-Anna koiralle muutama päivä aikaa kotona tutustua sinuun ja kotiympäristöön, jotta luottamus kasvaa sinuun ja kotiin..
Sitten alat kuskaamaan sitä joka paikkaan mukanasi :)
- Olli Santanen
Kävin katsomassa kennelin sivuja ja voi sentään miten söpöjä vauvoja siellä olikaan.
Onnea uuden pennun kanssa =)- odema
niinhän ne on :) ei olisi malttanut millään jättää koirulia sinne mutta ei olis enään kuin viikko niin haukku tulisi uuteen kotiin.
- didiii
En nyt sano mitenkään pahalla tai moiti että kysyit asiasta täällä, mutta tuntuu aika oudolta kun sanot että teille tulee koira ens viikolla ja mitenkä pitäis varautua. Koiran hankkiminen ei ole mikään yhtäkkinen päätös. Sitä pitää harkita ja ottaa asioista selvää ennen kuin varaa koiran.
Toki ymmärrän jos tämä on ensimmäinen koirasi, etkä voi tietää vielä kaikkea. Eikä kaikkea voi tietääkkään ilman kokemusta koirista.
Mutta onnea koiran johdosta! Ihanan rodun olet valinnut- okokokokokokoko
kyllä minä olen lukenut miten pitäisi varautua, mutta ajattelin kysyä täältä että jotkut voisovat kertoa omia kokemuksiaan jotta voin vertailla miten itse olen varautunut, ei tämä ole mikään yhtäkkinen päätös, olen ajatellut mietiskellyt koiraa jo 9vuotta en usko että se on yhtäkkinen päätös. ja hyvin on poika sopeutunut omaan kotiinsa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2444268Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1202724Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412482Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?841519Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161466- 481199
- 781117
- 45986
- 59983
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En173965