BUDJETTI

Paljonko otatte yleensä rahaa mukaan esim. hki-tuk-hki risteilylle? Ja nyt puhutaan LAIVALLA käytettävistä rahoista, tukholman shoppailut erikseen. Eli 2 x ruoat, aamiaiset, naposteltavat, taxfree, kosmetiikka, juomat jne?

Olisi kiva tietää että osaa itse varautua :)

Kiitos (:
101131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

toisille ei riitä tonnikaan, se on jokasest ittest kiinni mitä menee. Mutta tuolla välillä kuluu euroja pääsääntöisesti.

Äänestä

Jos jätetään shoppailut pois, sanoisin että satanen menee ruokaan. Toisen satasen saat menemään ostiksiin. Tämä lienee keskivertobudjetti, eikä siis sisällä vielä mitään ökykallista vaan peruskamat.
Loputtomiin kai voit shoppailla ja ostaa kalleinta viiniä ja samppakaljaakin :)

Äänestä

MENO 100E MAIHIN 100E PALUU 100E OK

Äänestä

No, rahaa en ota mukaan kuin muutaman kympin, mutta kyllä siellä voi tonni päivässä kulua. Miksi pitää "ottaa rahaa mukaan"??

Äänestä
  • kuullut ihmisistä joilla ei ole kuin automaattikortti.
    Ei siis luotto-tahi-pankkikorttia. Milläs ne maksaa, jos ei käteistä?

    Äänestä

  • etkö ole koskaan kirjoitti:

    kuullut ihmisistä joilla ei ole kuin automaattikortti.
    Ei siis luotto-tahi-pankkikorttia. Milläs ne maksaa, jos ei käteistä?

    voi odottaa tuollaista väsynyttä mistään mitään tietämätöntä paskanjauhantaa.Nyt käyttää vain rekisteröimätöntä toista merkkiään.

    Ei tuota pelleä kannata noteerata, saati ottaa todesta kirjoittaa sitten tepinä tai happiksena, sama kakara kummankin takana kuitenkin.

    Äänestä

  • pihikö olet. Sehän ei ole nainen eikä mikään, joka ei paria tonnia pistä päivässä laivalla menemään !

    Äänestä

Tonni kruunuina ja muoviläpyskä.

Tonni euroina aina hupenee.

Äänestä

Aina mukana parisataa. Kaikki isommat ostot maksetaan kortilla.

Äänestä
  • Minä maksan kaikki es-kortilla. Autoni on myös escort.
    Terveisin Mauno

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Risteilyllä.. kirjoitti:

Paljonko otatte yleensä rahaa mukaan esim. hki-tuk-hki risteilylle? Ja nyt puhutaan LAIVALLA käytettävistä rahoista, tukholman shoppailut erikseen. Eli 2 x ruoat, aamiaiset, naposteltavat, taxfree, kosmetiikka, juomat jne?

Olisi kiva tietää että osaa itse varautua :)

Kiitos (:

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu