Webol ja Zoner

olenmies99

Onko kokemuksia webol.fista tai zoner.fista?

Tarkoituksena olisi siirtää 4 domainia pois futuronin palvelimilta, jossa tälläkin hetkellä on yksi sivustoni alhaalla...

Eli tärkein kriteeri web-hotellin suhteen olisi ettei sivut nyt ihan vähän väliä olisi alhaalla

Nebula on varmasti myös hyvä (firman sivut nebulalla), mutta vähän turhan kallis

5

501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lsöfaksfb

      Webolilla yhdet sivut minulla, sivut eivät ole varsinaisesti juuri koskaan alhaalla, mutta CMS:n kanssa ongelmia, jostain syystä ylikuormittuu jatkuvasti.

      Dreoniaan olen ollut melko tyytyväinen, ei vastaavia ongelmia.

      • olenmies99

        Yksi tärkeä kriteeri on myös että palvelimet sijaitsevat fyysisesti Suomessa... siis lähinnä hakukoneoptimoinnin yms kannalta.

        Näköjään Dreonian palvelimet on Englannissa, joten se ei käy.


    • Halpalainen

      Ei paljon Nebulaa halvemmalla saane, jos oikeasti toimivan haluat. Kymppi kuussa on ainakin ehdoton minimi. Sitä edullisemmat ovat yleensä jotain cpanelin klikkailijoita, jotka joko ylibuukkaavat kaikki palvelimensa tai sitten vaihtoehtoisesti karsivat rankasti tukipalveluista.

      Parilla eurolla kuussa ei taatusti ketään kiinnosta alkaa asiakkaiden palvelupyyntöihin vastailemaan saatika lähteä palvelimia käynnistelemään uudelleen.

      On tietysti pieni mahdollisuus, että joku halvempi hotellikin toimii riittävän hyvin, mutta paljon suurempi todennäköisyys on että mikään ei toimi ja varmuuskopiotkin unohtui vaikka ne luvattiin...

    • hjkp

      Kahdet sivut ovat olleet vuoden verran webol.fi, palvelu toiminut ihan hyvin. Asiakaspalvelusta vastataan ainakin sähköpostiin melkein heti. On edullinen, toimiva, riittävän suuri sivutila, domain samaan hintaan...siis ainoastaan 20€/v.

      • Ei vastaa

        http://www.webol.fi/2008/

        Onkohan Webol lopettamassa/lopettanut toimintansa, kun en ole saanut vastausta sähköposteihini?

        Vielä viime vuonna vastasivat muutaman tunnin kuluessa, mutta nyt aikaa mennyt eka viestistäni toista viikkoa. Sivuilla mainostavat vastaavansa samana päivänä tai viimeistään seuraavana. - Maksulliseen puhelinnumeroon en ala soittelemaan, kun asiani kertominen ei luonnistu puhelimitse kuitenkaan. Ja eipähän siellä kaiketi ole ketään puhelimeen vastaamassa, kun ei sähköposteihinkaan reagoida.

        Tuttavalla on ollut aikaisemmin Webolissa muutamat sivut, ja silloin palvelu pelasi hyvin ja nopeasti sai sähköposteihin vastauksen.

        Onko kukaan saanut yhteyttä Webolin asiakaspalveluun kahden viime viikon aikana? Onko Webolissa olevat nettisivunne toimineet hyvin ja onko palvelimelle päässyt ongelmitta? Eli onko vain tilapäistä tämä reagoimattomuus uusiin asiakkaisiin, ovat vain lomalla tms?

        Olen saanut viestintävirastosta jo tunnukset fi-verkkotunnuksen hakemiseksi, mutta pitäisi saada webhotellilta pikaisesti varmistus, että voin hakemuksessa antaa Webolin nimipalvelimet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      146
      2785
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      363
      2012
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1747
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      35
      1658
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1370
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1213
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1173
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      328
      945
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      938
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      782
    Aihe