pohjois-suomen pellot

Jos pohjois-suomessa ei harrastettaisi veronmaksajien tukemaa maataloutta, vaan kaikki pellot kasvaisivat metsää:EI TARVITSISI SULKEA KANNATTAVAA verotuloja tuottavaa KEMIJÄRVEN SELLUTEHDASTA, joka suljetaan puupulan takia.

7

1056

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vara Kaani

      Ehkä, mutta ei kemijärvellä ole puupulaa, valtion metsissä kyllä puuta riittää ja sitä myös hakataan varsin kovalla kädellä.

      Stora-enso haluaa tämän "halvan puuraaka-aineen" muille tehtaille.

      Meille kaikille olisi parasta, jos valtion metsistä tehtäisiin luonnonsuojelualueita.

      Ei valtion pidä tukea yksityistä yritystä puoli-ilmaisella raaka-aineella tai sitten sitä raaka-ainetta pitäisi myydä kaikille toimijoille samalla helvetin halvalla hintaa.

      Toisaalta, ei kemjärvellä ole maatilojakaan, mitä voisi metsittää ...

    • ???

      Jos vaikka katsoisit ensin jostain ilmaisesta karttapalvelusta minkä verran kemijärven tehtaan puunhankinta-alueella on peltoa ja toiseksi perehtyisit siihen, miksi Ruukki olisi valmis ostamaan tehtaan jatkaakseen tuotantoa.

      • ostaisi, niin

        .miksi Pekkarinen ja vaikka Anttila siivellä ei pidä asian puolesta palopuheita?


      • raukan kirjoitella

        mielen terveyttä,mielen terveyttä! Sairasta täytyy ymmärtää.


    • Paalinpyörittäjä

      Ei sellutehdasta suljeta puupulan takia, se on vaan virallinen selitys tilanteessa, jossa paperin sopimus loppuu keväällä! Vain täydellinen hölmö suututtaisi Ahosen porukat tässä tilanteessa! Sellutehtaita suljetaan joka puolella, koska sellussa on ylitarjontaa ja uusia tehtaita starttaa maailmalla ja Venäjälle on niitä suunnitteilla! Ainoa keino nostaa hintoja on rajoittaa tuotantoa!

      • metsäyhtiöt

        on saanut hinnankorotuksia läpi, ei auttanut vuonna 2005 kuden viikon työsulkukaan hinnankorotuksiin vaikka metsäteollisuus kuvitteli näin käyvän.
        Paperin sopimus päättyy keväällä, mutta se sopimus on käytännössä nimeä vailla palkankorotuksen osalta, samoilla linjoilla menee kuin metallikin, eli koko palkansaajaporukan huonoimmalla sopimuksella mitä tulee rahaan, mutta huononnuksia metsäteollisuus vaatiikin sitten muihin asioihin oikein roppakaupalla.
        Niin, siitä havusellusta ei ilmeisesti ole kyllä kovin suurta ylituotantoa maailmalla, lehtipuusellu onkin sitten eri asia.


      • mitenkään
        metsäyhtiöt kirjoitti:

        on saanut hinnankorotuksia läpi, ei auttanut vuonna 2005 kuden viikon työsulkukaan hinnankorotuksiin vaikka metsäteollisuus kuvitteli näin käyvän.
        Paperin sopimus päättyy keväällä, mutta se sopimus on käytännössä nimeä vailla palkankorotuksen osalta, samoilla linjoilla menee kuin metallikin, eli koko palkansaajaporukan huonoimmalla sopimuksella mitä tulee rahaan, mutta huononnuksia metsäteollisuus vaatiikin sitten muihin asioihin oikein roppakaupalla.
        Niin, siitä havusellusta ei ilmeisesti ole kyllä kovin suurta ylituotantoa maailmalla, lehtipuusellu onkin sitten eri asia.

        voi kyse olla siitä ettei se tehdas kannattaisi, näkeehän sen siitäkin etteivät millään hinnalla halua sitä myydä.
        Sitäkin suuremmin kyse on sen alueen puusta mitä eivät millään halua kilpailijoille antaa, siinä sivussa tasataan sellun markkinoita ja siirretään tuotantokapasiteettia pitkällä tähtäimellä kannattavaan suuntaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      44
      844
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      11
      843
    3. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      778
    4. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      42
      753
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      750
    6. 51
      647
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      597
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      597
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      566
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      111
      527
    11. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      28
      518
    12. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      18
      497
    13. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      495
    14. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      487
    15. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      44
      485
    16. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      60
      439
    17. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      437
    18. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      33
      425
    19. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      420
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      419
    Aihe