Elikkä miten vanhoja Vhs- kasetteja voi kopioida dvd:lle? Mitä laitteita pitää hommata tietokoneeseen ja pitääkö koneella olla jotain vaatimuksia? Itsellä on aika vanha kone.
VHS dvd:lle
Kysyvä 22
8647
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vastaus: Vaikka miten vanhoja kunhan nauha ei ole kulunut puhki.
Analoginen tv-kortti/Videokaapparikortti tms. Prosessori vähintään 1.4 gHz (oma testaus oli hidasta mutta toimii) muistia minimi 512 megaa, kiintolevytilaa useita kymmeniä gigoja. Sopiva kaapelointi tietenkin laitteiden välille ja koppatolkulla keppanaa, homma on hidasta. Sitten editoit dvd-kelpoiseksi ja poltat dvd:lle ja alat katsella niitä telkkarin kautta.
Tästä samasta keskusteltiin tällä osastolla päivä-pari sitten:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000301&posting=22000000031571962
http://www.tietoasema.fi/eshop/index.php?sid=1&pcode=PX-AV200U/T3B
http://www.tietoasema.fi/eshop/index.php?sid=1&pcode=PX-AV200U/T3B
Aluksi, miten videot ja kopioiduksi aiotut kasetit nyt (nykyään) toimii? Jos kuva vouvaa ja venyttää, heti on ongelma, onko koneessa vikaa, vai onko kasetit menneet pilalle.
Jos laatu on kelvollinen, et sitä aivan pienillä taidoilla projektin edetessä paranna, mutta ei se siitä enää huononekaan.
Kopiointinopeus on normaali katselunopeus, muut työt päälle, aluksi menee parin tunnin nauhaan aikaa --> DVD:ksi 2h 2h 2 ~~, sitten pääset kokeilemaan, missä toistovehkeessä tämä DVD toimisi. Lyhyesti tähän suuntaan, itse olen hommaa kokeillut, joten tuli vaan mieleen noista pro-tason vastauksista vähän ennakoida...
En lähtisi ainakaan uunoja ja bondeja, tai muitakaan halpiskorien leffoja työstämään, mutta esim. videokameralla tallennetut lasten kuusijuhlat, sun muut, tietysti eri asia. Ylipäänsä, hommaan on myös maksullisia palveluja, kyselehän hintoja.
Huomioi tuo mim. merk. xyz:n apparaatti, kantsiiko jopa ostaa, tai saako lainaksi tms.
En tiedä juuri enempää, mutta googletin nuo ohjelmat ja käyttöohjeet, siis ilmaiset, mutta maksullisiakin on. Myös alan lehdissä on ollut juttuja.
Kiitoksia vastauksista. Joo omia kotivideoita oli tarkotus tallentaa. Ei turhiksia. Isävainaista ja muista jäisi jälkipolville elävää kuvaa, kun se nauha kuitenki joskus menee pilalle.
KUI vanhoja vaa, jos vaa pyörii.......
kuka kumma siihen tietsikkaa käyttää. ei tajuuu
http://www.pixmania.com/fi/fi/68/xx/xx/9/3/criteresn.html?srcid=211&mctag=fi_11085
Joo, tossa aiemmin jo ehdotin tallentavaa DVD-soitinta, joka on helpompi ja tulee halvemmaksikin kun alkaa vanhaa konetta päivittämään videoeditointiin kelpaavaksi.
Viestissä ei taatusti ollut mitään sääntöjen vastaista, mutta silti se piti mennä poistamaan. Sellaista se on tämä sananvapaus nykysuomessa, nääs.
Saako tää nyt olla tässä? Ei varmaankaan.