Lainaus-arkisto?

sisero

Semmoista vain että arkistoivatko kirjastot kaikki lainaukset esim. tilastoja tms. varten?

Ja ajattelin että voiko olla mahdollista saada selville mitä on lapsesta lähtien lainannut?

Sekä onko mahdollisesti joku taho, joka rekisteröi lainauksen ja tekee merkinnän: "Hyvä, hyvä - kansa lukee!"

4

919

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjastolainen

      Kyllä lainasta jää aina merkintä kirjaston tietokantoihin. Riippuen kirjastojärjestelmästä, ainakin lainjoen määrä esimerkiksi aukiolopäivää kohti rekisteröidään. Myös kirjoittain voidaan seurata, miten paljon tiettyä kirjaa lainataan. Lisäksi yleensä tietokannasta on mahdollista tarkistaa, kenellä kyseinen kirja (tai muu matsku) on ollut, eli kaksi edellistä lainaajaa on mahdollista tarkistaa ihan nimeltä.

      Mutta: Yksittäisen ihmisen (asiakkaan) lainoja EI saa seurata. Tämän kieltää laki. Ja tämä on niin tiukka sääntö, että edes ihmiselle itselleen ei kyseistä listausta tehdä (vaikka tietojärjestelmä sattuisikin antamaan siihen mahdollisuuden). Eli oman lukuharrastuksen seuraaminen on siinä mielessä omalla vastuulla. Tähän asiaan on moni vanhempi asiakas ollut jopa tyytymätön.

      Mutta kenties useampi meistä arvostaa sitä, ettei kukaan seuraile lukuharrastuksiamme. Muun muassa Pohjois-Amerikan Yhdysvalloissa on käytäntönä, että kirjastot lähettävät kuukausittaiset raportit epäilyttävistä lainaajista "isoveljelle".

      • lissu

        Meidän kirjastosta lainattujen kirjojen määrä näkyy lainauskuitissa. Minä olen tänä vuonna lainannut kohta 500 kirjaa. :D


    • oma apu

      Päiväkirjaa, myös lainauspäiväkirjaa, kannattaa pitää vaikka lapsesta saakka. Me nyt vain emme ole enää nykyisin niin pitkäjännitteisiä, tai hyvin harva on. Tapasin kerran yhden vanhan miehen, joka oli pitänyt päiväkirjaa koko ikänsä, aika hieno saavutus. Lukemistaan kirjoista ei olisi varmaan kovin vaivalloista pitää kirjaa. Siitä vaan, sinikantiseen vihkoon tai tietokoneen tiedostoon.

    • Merika75

      http://www.librarything.com/
      Saat listattua lukemasi kirjat ja voit olla yhteydessä ihmisiin, jotka lukevat samanlaisia kirjoja kuin sinä yms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      217
      2520
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      59
      1360
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1187
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1137
    5. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1088
    6. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      98
      1073
    7. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1059
    8. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1058
    9. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      985
    10. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      982
    Aihe