Millaisilla asetuksilla ilotulituksia kannattaa kuvata? Eli silloinhan on pimeää mutta kannattaako/saako salamaa käyttää lainkaan? Yöasetus ilmeisesti kannattaa ainakin olla käytössä.
Ilotulitusten kuvaaminen
13
5142
Vastaukset
- ilotalotusten kuvaus
ISO-arvo mahd. pieneksi. Aukko 8.0.( jos kyseessä pokkari niin yleensä suurimmallakin aukolla voi räpsiä). Valotusaika 10-30 sekuntia. Salama ei riitä valaisemaan koko taivasta, eikä ne raketit kuvissa näkyisikään vaikka riittäisikin. Manuaalisäädöillä saat kuvat onnistumaan, unohda ne esiasetukset, ne on for dummies joilla saa yleensä vain pahan mielen.
- Teen näin
Aukko 2,8-4
Suljinaika 1/60. Pidemmillä ajoilla saa epäteräviä valoläiskiä, mikä sopivasti säädettynä on tehokasta.
ASA 200, joutuu testaamaan.
Sitten vain seuraa rakettia ja paina laukaisinta kun räjähtää.
Tämä on vain esimerkki. Kaikkia arvoja voi ja pitää muuttaa tilanteen mukaan.
Taivas jää mustaksi, mutta se on tarkoituskin.
Puhki palaneella taivaalla ei räjähdykset näy.
Polttoväli riippuu kuvausetäisyydestä.
Tulos menetelmällä on tällainen
http://www.inaagency.se/details.php?image_id=3517091
Ilotulituksen valaisemat kaupunkimaisemat on pluffia, yhdistettyjä erillisvalotuksia.
- Camera obscura
http://www.pikseli.fi/?id=321
(Huom!Vaatii Adobe Readerin tai vastaavan.) - Markus_Salomäki
Hei
Ei salamaa. Kamera jalustalle ja valitset sen ohjelman jolla saat itsemäärättyä valotusajan. (Eli kun painat laukaisimen pohjaan, suljin pysyy auki kunnes vapautat laukaisimen. Parempi olisi tietysti olla myös lankalaukaisin.- Simo
Minä käytin melko onnistuneesti valoltusaikana neljä sekuntia, aukkona 4-8. Lankalaukaisimella laukaisin heti kun raketti ilmaantui horisontista. Yleensä tuo neljä sekuntia oli riittävä kuvaamaan koko raketin "elinkaaren". Digikameralla tämä on tietty "helppoa" ensikerrasta lähtien, kun palautetta saa heti kameran näytöltä.
- Miguel1983
Pikseli.fi linkistä kopsattu
"Ilotulitus kannattaakin kuvata pitkällä
valotuksella jalustalta. Suljinajoiksi tulisi
valita 5–15 sekuntia. Kameran tärähtämistä
pitää välttää tukevan jalustan ja
kevyen laukaisun avulla. Paras tapa on
käyttää lankalaukaisinta jatkuvalla valotuksella
(bulb-asennolla). Kun raketin
näkee nousevan, voi sulkimen avata ja pitää
auki 1–4 räjähdyksen ajan. Pimeässä
yössä kuva ei ylivalotu."- jiihoo3
Aivan, bulbilla pidetään suljin auki. Itse peitän objektiivin kädellä tai lakilla, kunnes tulee hyvä raketti. Samalle ruudulle voi ottaa useampia raketteja peittämällä taas objektiivi välillä.
Kokeile eri aukoilla. - tällaisilla arvoilla
jiihoo3 kirjoitti:
Aivan, bulbilla pidetään suljin auki. Itse peitän objektiivin kädellä tai lakilla, kunnes tulee hyvä raketti. Samalle ruudulle voi ottaa useampia raketteja peittämällä taas objektiivi välillä.
Kokeile eri aukoilla.Jalustalta (tottakai), lankalaukaisin.
aukko 16, valotusaika (bulb) 15-20 sekuntia.
aukko 8, valotusaika enintään 10 sekuntia
iso 100.
valotusaika riippuu siitä, monta rakettia haluaa kuvaan.
Tuota objektiivin peittämistä pitää kokeilla seuraavalla kerralla. - juuri noin
Ja kaikki raketit paloi puhki.
Lähellä olevan raketin valovoima on niin suuri, että siihen riittää käsivara-ajat. - A.U. kko
juuri noin kirjoitti:
Ja kaikki raketit paloi puhki.
Lähellä olevan raketin valovoima on niin suuri, että siihen riittää käsivara-ajat.Vähemmän valoa, niin ei pala puhki.
- Vaan
A.U. kko kirjoitti:
Vähemmän valoa, niin ei pala puhki.
Että ohjeet oli virheelliset!
- saat vain
juuri noin kirjoitti:
Ja kaikki raketit paloi puhki.
Lähellä olevan raketin valovoima on niin suuri, että siihen riittää käsivara-ajat.pysäytyskuvan sen hetkisestä valosta. Pidemmällä valotusajalla tulee valon liike mukaan.
- ---
Vaan kirjoitti:
Että ohjeet oli virheelliset!
No voi herrajjumala ethän sä nyt voi olettaa, että jokaisessa olosuhteessa toimii samat asetukset tai ohjeet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk762625Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna911626Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll721401Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.641375- 1291295
- 1451183
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1571174Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j901069Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur761068- 721067